Ustanowienie i zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim, tudzież tryb zaliczania w poczet robotników portowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.32.291

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1935 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 31 marca 1934 r.
w porozumieniu z Ministrem Opieki Społecznej o ustanowieniu i zakresie działania Komisji Kwalifikacyjnej dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim, tudzież o trybie zaliczania w poczet robotników portowych.

Na podstawie art. 26 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni (Dz. U R. P. Nr. 85, poz. 646) zarządzam co następuje:

Ustanowienie Komisji Kwalifikacyjnej.

§  1.
(1)
Przy Urzędzie Morskim w Gdyni tworzy się Komisję Kwalifikacyjną dla robotników portowych.
(2)
W skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzą:
1)
przedstawiciel Urzędu Morskiego jako przewodniczący,
2)
kierownik Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni,
3)
jeden przedstawiciel pracodawców,
4)
jeden przedstawiciel robotników.
(3)
Członkowie Komisji mają swoich stałych zastępców.
(4)
Przy Komisji czynny jest sekretarz Komisji, wyznaczony na okres czasu do odwołania przez Dyrektora Urzędu Morskiego z pośród pracowników Urzędu Morskiego. Do zakresu obowiązków sekretarza Komisji należy prowadzenie biurowości i protokółów posiedzeń Komisji oraz przechowywanie akt.
§  2.
Dyrektor Urzędu Morskiego powołuje na okres czasu do odwołania z pośród urzędników Urzędu Morskiego przewodniczącego Komisji i jego zastępcę.
§  3.
(1)
W celu ustalenia listy kandydatów na członków Komisji ze strony pracodawców i robotników, przewodniczący Komisji zwraca się do zrzeszeń pracodawców portowych i zrzeszeń zawodowych pracowniczych, obejmujących robotników portowych, a posiadających swoją siedzibę lub oddział w Gdyni, o przedstawienie kandydatów na członków Komisji w liczbie po 4 przez każde zrzesznie (2 kandydatów na przedstawicieli i 2 - na zastępców).
(2)
Zrzeszenia pracodawców portowych złożyć mogą jedną wspólną listę kandydatów. To samo dotyczy zrzeszeń zawodowych pracowniczych.
§  4.
Jako kandydat na członka Komisji przedstawiony być może tylko ten, kto posiada odpowiednie warunki do sprawowania urzędu ławnika Sądu Pracy na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Sądach Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 350).
§  5.
Przedstawienie list kandydatów przez zrzeszenia powinno nastąpić w okresie 2 tygodni od dnia doręczenia wezwania. Po upływie tego czasokresu przewodniczący Komisji bezzwłocznie przedkłada nadesłane listy kandydatów Dyrektorowi Urzędu Morskiego, który dokonywuje wyboru przedstawicieli i ich zastępców z pośród przedłożonych list. Wyboru dokonywuje się na okres l roku kalendarzowego. O dokonanym wyborze przewodniczący Komisji zawiadamia zrzeszenia, które przedstawiły listy kandydatów.
§  6.
(1)
Dyrektor Urzędu Morskiego, na wniosek przewodniczącego Komisji, może pozbawić przedstawiciela pracodawców lub robotników piastowanego stanowiska członka Komisji, jeżeli;
a)
zajdą co do niego lub staną się wiadome okoliczności, które uniemożliwiają mu zajmowanie stanowiska członka Komisji (§ 4);
b)
jeżeli stał się winny poważnego naruszenia swoich obowiązków urzędowych, a w szczególności, jeżeli, pomimo wezwania przewodniczącego, nie bierze udziału w posiedzeniach Komisji;
c)
utracił charakter przedstawiciela tego zrzeszenia, z którego był powołany lub proponowany,
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi Komisji postępowania karnego o przestępstwo z chęci zysku lub zbrodnię, Dyrektor Urzędu Morskiego może go zawiesić w czynnościach do czasu umorzenia postępowania lub uprawomocnienia się wyroku.
§  7.
W razie zrzeczenia się przez członka Komisji swego stanowiska w ciągu roku kalendarzowego, ustępujący członek - o ile nie zachodzą warunki przewidziane w §§ 4 i 6 - obowiązany jest pełnić swoje obowiązki do czasu wyboru nowego członka i objęcia przezeń stanowiska. Zwolnienia członka dokonywa przewodniczący Komisji.
§  8.
W przypadkach przewidzianych w §§ 6 i 7 wybór nowego członka następuje z pośród list kandydatów, złożonych w trybie, przewidzianym w § 5.
§  9.
(1)
Kadencja Komisji Kwalifikacyjnej trwa l rok kalendarzowy.
(2)
Przed upływem rocznej kadencji przewodniczący Komisji, najpóźniej w grudniu każdego roku, przygotowuje przeprowadzenie wyboru nowych przedstawicieli pracodawców i robotników w miejsce ustępujących, zgodnie z §§ 3 i 5.
§  10.
(1)
Czynności członka Komisji Kwalifikacyjnej wykonywane są honorowo.
(2)
Powołanie funkcjonariusza państwowego na członka Komisji stanowi delegację urzędową, wykonywaną z ramienia jego władzy przełożonej na jej koszt.

Zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej i zasady zaliczania w poczet robotników portowych.

§  11.
Do zakresu działania Komisji Kwalifikacyjnej należy:
1)
ustalanie na każdy rok kalendarzowy liczby robotników portowych, potrzebnej dla należytej obsługi portu w Gdyni,
2)
zaliczanie robotników w poczet robotników portowych i zaszeregowywanie ich do odpowiednich kategoryj zawodowych,
3)
zawieszanie robotników portowych w prawie wykonywania przeładunku portowego w porcie gdyńskim w wykonaniu orzeczeń Dyrektora Urzędu Morskiego, wydanych na mocy art. 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni,
4)
skreślanie robotników portowych z rejestru robotników portowych w razie utraty warunków, którym odpowiadać powinien kandydat na robotnika portowego (§ 13),
5)
skreślanie w wykonaniu art. 23 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, z rejestru robotników portowych, robotnika, co do którego zostało stwierdzone niepodjęcie pracy na warunkach orzeczenia Portowej Komisji Rozjemczej,
6)
skreślanie robotników portowych z rejestru robotników portowych na stałe lub na czas określony, w wykonaniu art. 37 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni.
§  12.
(1)
Nie później niż w grudniu każdego roku kalendarzowego Komisja Kwalifikacyjna, po wysłuchaniu opinji Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni, Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni oraz zrzeszeń pracodawców i robotników, ustala liczbę robotników portowych, potrzebnych dla należytej obsługi portu.
(2)
Przy ustalaniu liczby robotników portowych Komisja winna mieć na względzie zatrudnienie każdego robotnika portowego, o ile możności, w ciągu 200 dniówek pracy w stosunku rocznym oraz zapewnienie portowi wystarczającej ilości robotników.
§  13.
(1)
W poczet robotników portowych może być zaliczona osoba, która:
a)
posiada obywatelstwo polskie,
b)
nie została skazana za zbrodnię lub przestępstwo z chęci zysku,
c)
ma ukończonych lat 18 i nie przekroczyła 50 roku życia,
d)
posiada fizyczne warunki do wykonywania pracy robotnika portowego, stwierdzone przez lekarza portowego,
e)
wykaże odpowiednie przygotowanie do pracy przeładunkowej,
f)
posiada stałe miejsce zamieszkania w Gdyni lub w powiecie morskim,
g)
utrzymuje się wyłącznie z pracy zarobkowej.
(2)
Przy zaliczaniu w poczet robotników portowych pierwszeństwo mają:
a)
osoby utrzymujące rodzinę,
b)
wysłużeni wojskowi armji polskiej,
(3) 1
W przypadkach zasługujących na uwzględnienie Komisja Kwalifikacyjna może odstąpić od warunków przewidzianych w p. a), c) i f) ustępu (1).
§  14.
W uwzględnieniu nabytego przez robotnika uzdolnienia Komisja zaszeregowuje go do jednej z poszczególnych kalegoryj zawodowych robotników portowych, ustalonych rozporządzeniem, wydanem na podstawie art. 2 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni.
§  15.
Ubiegający się o zaliczenie w poczet robotników portowych składają do Komisji podania indywidualne według ustalonej przez Komisję deklaracji, dołączając dokumenty, stwierdzające posiadanie warunków, wymienionych w § 13.
§  16.
(1)
Przewodniczący Komisji ma prawo, przed skierowaniem zgłoszonego podania na obrady Komisji, wzywać ubiegającego się do uzupełnienia dokumentów lub do udzielenia wszelkich niezbędnych wyjaśnień i informacji.
(2)
To samo prawo służy również Komisji w toku jej urzędowania. Jeżeli nie nastąpi uzupełnienie dokumentów lub udzielenie wyjaśnień, wówczas Komisja orzeka na podstawie posiadanych materjałów.
§  17.
Do przewodniczącego Komisji należy ogólne kierownictwo pracami Komisji, w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń, ustalanie porządku dziennego oraz przewodnictwo na posiedzeniach;
2)
kierowanie pracą przygotowawczą Komisji w zakresie badania podań, uzupełniania dokumentów oraz wykonywanie innych czynności przygotowawczych,
3)
wyznaczenie referentów do poszczególnych spraw,
4)
podpisywanie wszelkiej korespondencji Komisji,
5)
składanie sprawozdań z prac Komisji Ministerstwu Przemysłu i Handlu za pośrednictwem Urzędu Morskiego.
§  18.
(1)
Posiedzenia Komisji zwoływane są przez przewodniczącego lub jego zastępcę w miarę potrzeby, a przynajmniej raz w miesiącu.
(2)
Termin, miejsce i porządek dzienny posiedzenia Komisji powinny być podane do wiadomości członków Komisji na piśmie co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem. W przypadkach nagłych przewodniczący może odstąpić od zachowania tego terminu.
(3)
Na wypadek uchylenia się zrzeszeń pracodawców lub robotników od zgłoszenia list kandydatów na członków Komisji, czynności Komisji wykonywa przewodniczący wespół z Kierownikiem Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
(4)
W razie uchylenia się od udziału w pracy Komisji, bądź przedstawiciela pracodawców, bądź przedstawiciela robotników, przewodniczący zwraca się niezwłocznie do Dyrektora Urzędu Morskiego o powołanie zastępcy z listy kandydatów w trybie §§ 3, 4 i 5.
(5)
W przypadku, gdy interes portu nie dopuszcza zwłoki, do czasu powołania zastępcy przez Dyrektora Urzędu Morskiego czynności Komisji wykonywa przewodniczący wespół z kierownikiem Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni.
(6)
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
(7)
Posiedzenia Komisji są niejawne, a obrady i głosowania są tajne.
§  19.
(1)
Sprawy referuje na posiedzeniu Komisji przewodniczący lub referent, wyznaczony przez przewodniczącego.
(2)
Sekretarz sporządza protokół obrad, który winien obejmować:
1)
miejsce i datę posiedzenia,
2)
nazwiska i imiona członków Komisji oraz sekretarza,
3)
istotne szczegóły obrad w odniesieniu do każdej rozpatrywanej sprawy,
4)
uchwały Komisji.
(3)
Protokół podpisuje przewodniczący i sekretarz.
§  20.
(1)
Uchwały Komisji w zakresie spraw objętych § 11 powinny zawierać:
1)
datę,
2)
skład Komisji,
3)
powołanie przepisów prawnych,
4)
treść uchwały,
5)
podpisy członków Komisji, których głosami uchwała została powzięta.
(2)
Uchwały Komisji są ostateczne i prawomocne, chyba że przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni stanowią inaczej.
§  21.
Uchwały Komisji, uwzględniające zgłoszone podania o przyjęcie w poczet robotników portowych, jak również uchwały w przedmiocie skreślenia robotników z rejestru robotników portowych, winny być niezwłocznie na piśmie komunikowane Biuru Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni oraz osobom zainteresowanym.
§  22.
Postępowanie przed Komisją jest wolne od wszelkich opłat.
§  23.
Przesyłanie przez Komisję dokumentów powinno być dokonywane listami poleconemi za zwrotnem poświadczeniem odbioru.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  24.
Po wejściu w życie rozporządzenia niniejszego, Komisja przystąpi bez zwłoki do ustalenia liczby robotników portowych na rok 1934, zgodnie z przepisami § 12.
§  25.
(1)
Pierwsza Komisja Kwalifikacyjna przy zaliczeniu dotychczasowych robotników portowych do robotników portowych w rozumieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o pracy robotników portowych w Gdyni, w przypadkach zasługujących na uwzględnienie, może odstąpić od wymogu § 13 ust. l punkt c) odnośnie do warunku najwyższej dopuszczalnej granicy wieku robotnika.
(2)
Jako przypadki zasługujące na uwzględnienie, zgodnie z poprzednim ustępem, uważać należy:
a)
co najmniej dwuletnią pracę w charakterze robotnika portowego lub
b)
odpowiednie kwalifikacje w zakresie dotychczasowej pracy zawodowej.
§  26.
Kadencja pierwszej Komisji Kwalifikacyjnej kończy się z dniem 31 grudnia 1934 r.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1 kwietnia 1934 r.
1 § 13 ust. (3) zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 1935 r. (Dz.U.35.43.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 czerwca 1935 r.