Rozdział 1 - Ustanowienie Komisji Kwalifikacyjnej. - Ustanowienie i zakres działania Komisji Kwalifikacyjnej dla robotników portowych przy Urzędzie Morskim, tudzież tryb zaliczania w poczet robotników portowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.32.291

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1935 r.

Rozdział  I.

Ustanowienie Komisji Kwalifikacyjnej.

§  1.
(1)
Przy Urzędzie Morskim w Gdyni tworzy się Komisję Kwalifikacyjną dla robotników portowych.
(2)
W skład Komisji Kwalifikacyjnej wchodzą:
1)
przedstawiciel Urzędu Morskiego jako przewodniczący,
2)
kierownik Biura Pośrednictwa Pracy dla robotników portowych w Gdyni,
3)
jeden przedstawiciel pracodawców,
4)
jeden przedstawiciel robotników.
(3)
Członkowie Komisji mają swoich stałych zastępców.
(4)
Przy Komisji czynny jest sekretarz Komisji, wyznaczony na okres czasu do odwołania przez Dyrektora Urzędu Morskiego z pośród pracowników Urzędu Morskiego. Do zakresu obowiązków sekretarza Komisji należy prowadzenie biurowości i protokółów posiedzeń Komisji oraz przechowywanie akt.
§  2.
Dyrektor Urzędu Morskiego powołuje na okres czasu do odwołania z pośród urzędników Urzędu Morskiego przewodniczącego Komisji i jego zastępcę.
§  3.
(1)
W celu ustalenia listy kandydatów na członków Komisji ze strony pracodawców i robotników, przewodniczący Komisji zwraca się do zrzeszeń pracodawców portowych i zrzeszeń zawodowych pracowniczych, obejmujących robotników portowych, a posiadających swoją siedzibę lub oddział w Gdyni, o przedstawienie kandydatów na członków Komisji w liczbie po 4 przez każde zrzesznie (2 kandydatów na przedstawicieli i 2 - na zastępców).
(2)
Zrzeszenia pracodawców portowych złożyć mogą jedną wspólną listę kandydatów. To samo dotyczy zrzeszeń zawodowych pracowniczych.
§  4.
Jako kandydat na członka Komisji przedstawiony być może tylko ten, kto posiada odpowiednie warunki do sprawowania urzędu ławnika Sądu Pracy na podstawie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Sądach Pracy (Dz. U. R. P. Nr. 37, poz. 350).
§  5.
Przedstawienie list kandydatów przez zrzeszenia powinno nastąpić w okresie 2 tygodni od dnia doręczenia wezwania. Po upływie tego czasokresu przewodniczący Komisji bezzwłocznie przedkłada nadesłane listy kandydatów Dyrektorowi Urzędu Morskiego, który dokonywuje wyboru przedstawicieli i ich zastępców z pośród przedłożonych list. Wyboru dokonywuje się na okres l roku kalendarzowego. O dokonanym wyborze przewodniczący Komisji zawiadamia zrzeszenia, które przedstawiły listy kandydatów.
§  6.
(1)
Dyrektor Urzędu Morskiego, na wniosek przewodniczącego Komisji, może pozbawić przedstawiciela pracodawców lub robotników piastowanego stanowiska członka Komisji, jeżeli;
a)
zajdą co do niego lub staną się wiadome okoliczności, które uniemożliwiają mu zajmowanie stanowiska członka Komisji (§ 4);
b)
jeżeli stał się winny poważnego naruszenia swoich obowiązków urzędowych, a w szczególności, jeżeli, pomimo wezwania przewodniczącego, nie bierze udziału w posiedzeniach Komisji;
c)
utracił charakter przedstawiciela tego zrzeszenia, z którego był powołany lub proponowany,
(2)
W razie wszczęcia przeciwko członkowi Komisji postępowania karnego o przestępstwo z chęci zysku lub zbrodnię, Dyrektor Urzędu Morskiego może go zawiesić w czynnościach do czasu umorzenia postępowania lub uprawomocnienia się wyroku.
§  7.
W razie zrzeczenia się przez członka Komisji swego stanowiska w ciągu roku kalendarzowego, ustępujący członek - o ile nie zachodzą warunki przewidziane w §§ 4 i 6 - obowiązany jest pełnić swoje obowiązki do czasu wyboru nowego członka i objęcia przezeń stanowiska. Zwolnienia członka dokonywa przewodniczący Komisji.
§  8.
W przypadkach przewidzianych w §§ 6 i 7 wybór nowego członka następuje z pośród list kandydatów, złożonych w trybie, przewidzianym w § 5.
§  9.
(1)
Kadencja Komisji Kwalifikacyjnej trwa l rok kalendarzowy.
(2)
Przed upływem rocznej kadencji przewodniczący Komisji, najpóźniej w grudniu każdego roku, przygotowuje przeprowadzenie wyboru nowych przedstawicieli pracodawców i robotników w miejsce ustępujących, zgodnie z §§ 3 i 5.
§  10.
(1)
Czynności członka Komisji Kwalifikacyjnej wykonywane są honorowo.
(2)
Powołanie funkcjonariusza państwowego na członka Komisji stanowi delegację urzędową, wykonywaną z ramienia jego władzy przełożonej na jej koszt.