Ustalanie wysokości i sposobu pokrywania kosztów funkcjonowania komisyj oszczędnościowo-oddłużeniowych dla samorządu przy urzędach wojewódzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.72.456

Akt utracił moc
Wersja od: 3 października 1935 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 września 1935 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Sprawiedliwości o ustalaniu wysokości i sposobu pokrywania kosztów funkcjonowania komisyj oszczędnościowo - oddłużeniowych dla samorządu przy urzędach wojewódzkich.

Na podstawie art. 16 ust. (2) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o poprawie gospodarki i finansów związków samorządowych (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 846) zarządza się co następuje:
(1)
Komisje oszczędnościowo-oddłużeniowe dla samorządu przy urzędach wojewódzkich mogą dokonywać wydatki na cele, związane z ich działalnością, na podstawie ustalonych dla nich budżetów.
(2)
Budżet komisji oszczędnościowo-oddłużeniowej ustala przewodniczący tej komisji. Budżet ten - po zaopinjowaniu go przez Przewodniczącego Centralnej Komisji Oszczędnościowo - Oddłużeniowej - zatwierdza Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
(3)
Budżet komisji oszczędnościowo-oddłużeniowej powinien zawierać następujące pozycje:

po stronie wydatków:

1)
wydatki osobowe,
2)
wydatki kancelaryjne,
3)
diety i koszty podróży,
4)
wynagrodzenie rzeczoznawców,
5)
koszty ogłoszeń,
6)
inne wydatki;

po stronie dochodów:

1)
wpłaty związków samorządowych,
2)
inne dochody.
(4)
Okres budżetowy komisji oszczędnościowo-oddłużeniowej odpowiada okresowi budżetowemu związków samorządowych, może jednak obejmować okres krótszy, jeżeli plan prac komisji przewiduje zakończenie jej czynności przed upływem okresu budżetowego.
(1)
Koszty funkcjonowania komisyj oszczędnościowo-oddłużeniowych, ustalone na podstawie zatwierdzonych budżetów tych komisyj, zostaną rozdzielone pomiędzy powiatowe związki samorządowe i miasta danego województwa, proporcjonalnie do sumy dochodów zwyczajnych tych związków, osiągniętych w roku budżetowym 1933/34 r.
(2)
Obliczenia kwot, przypadających od związków samorządowych, wymienionych w ust. (1), dokonywają urzędy wojewódzkie.
Kwoty, przypadające od powiatowych związków samorządowych i miast, powinny być wpłacone przez nie na rachunek bieżący urzędu wojewódzkiego (komisja oszczędnościowo-oddłużeniowa dla samorządu) we właściwej kasie urzędu skarbowego, w terminie, który oznaczy wojewoda.
(1)
Do czasu uzyskania przez urzędy wojewódzkie sum, o których mowa w § 3 rozporządzenia niniejszego, komisjom oszczędnościowo - oddłużeniowym będą mogły być udzielane zaliczki w kwotach, nie przekraczających 4.000 zł na jedną komisję.
(2)
Zaliczki te będą wypłacane z rachunku sum komunalnych w Centralnej Księgowości Ministerstwa Skarbu, będącego w dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, i powinny być zwrócone przez wojewodę na tenże rachunek niezwłocznie po uzyskaniu wpłat, o których mowa w § 3.
(3)
Zaliczki przyznaje Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Przewodniczącego Centralnej Komisji Oszczędnościowo-Oddłużeniowej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.