Uregulowanie wypieku chleba pszenno-żytniego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 4 stycznia 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 20 grudnia 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o uregulowaniu wypieku chleba pszenno - żytniego.

Na podstawie art. 1 i 7 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 31 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 527) o zabezpieczeniu podaży przedmiotów powszedniego użytku zarządza się co następuje:
Zakazuje się wypieku na sprzedaż chleba pszenno - żytniego z ciasta innego jak tylko z ciasta zawierającego 25 części mąki pszennej 50 % przemiału oraz 75 części mąki żytniej, pochodzącej z 65 % przemiału.
Zakazuje się wypiekania na sprzedaż chleba pszenno - żytniego w bochenkach innych, aniżeli o wadze pełnych kilogramów, to znaczy waga bochenków tego chleba powinna wynosić 1 kg., 2 kg. i t. d.
Dla umożliwienia kontroli nad przestrzeganiem postanowień niniejszego rozporządzenia powiatowe władze administracji ogólnej uprawnione są do:
a)
żądania potrzebnych wyjaśnień ewentualnie na podstawie ksiąg i dokumentów handlowych od osób i zakładów, zajmujących się przetwarzaniem w celach przemysłowych mąki żytniej i pszennej na pieczywo dla użytku powszedniego,
b)
wstępu do lokalów przemysłowych, handlowych i składów osób i zakładów w punkcie a) wymienionych.
Winni przekroczenia przepisów niniejszego rozporządzenia karani będą na podstawie art. 4 i 5 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 31 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 91, poz. 527).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w dni czternaście od dnia ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.