Rozdział 6 - Rozprawa. - Uregulowanie stanu hipotecznego nieruchomości, oddanych w toku parcelacji w posiadanie nabywców, na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.27.276

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1933 r.

VI.

Rozprawa.

1.
Sędzia hipoteczny przesłucha na rozprawie strony interesowane.
2.
Niestawiennictwo stron nie jest przeszkodą do przeprowadzenia rozprawy i powzięcia uchwały.
3.
Jeżeli właściciel hipoteczny posiadłości szczepowej sprzeciwi się wydzieleniu nieruchomości, sędzia hipoteczny ograniczy rozprawę w zakresie stosunków między właścicielem hipotecznym a nabywcami, przy uwzględnieniu zasad, określonych w art. 15, do stwierdzenia faktu nabycia i objęcia nieruchomości w fizyczne posiadanie i ustalenia jej obszaru oraz ewentualnie do stwierdzenia faktu niezapłacenia umówionej ceny kupna, przerachowania jej i ustalenia wysokości niespłaconej ceny kupna (art. 21).
1.
Jeżeli osoby, mające na szczepowej posiadłości prawa rzeczowe, wpisane w księdze gruntowej, wniosły sprzeciw co do bezciężarowego wydzielenia nieruchomości (cz. 2 art. 9), sędzia hipoteczny przesłucha osoby te oraz posiadaczy nieruchomości co do kwestji, czy i w jakiej mierze przeniesienie praw rzeczowych ma nastąpić na kartę ciężarów nowego wykazu hipotecznego dla wydzielonej nieruchomości (art. 16).
2.
Jeżeli na posiadłości szczepowej istnieją służebności i ciężary rzeczowe, wpisane w księdze gruntowej, sędzia będzie starał się doprowadzić do porozumienia stron co do uregulowania tych praw, a w razie niedojścia do porozumienia winien ustalić, w jaki sposób uregulowanie tych praw ma nastąpić (art. 19).
3.
Jeżeli w księdze gruntowej posiadłości szczepowej są wpisane świadczenia i daniny na rzecz klasztorów, kościołów i plebanów, wymienione w § 1 ustawy krajowej z dnia 27 maja 1873 r. (Dz. Ust. i Rozp. Kr. Nr. 253), sędzia będzie starał się doprowadzić do porozumienia stron co do wydzielenia nieruchomości w stanie wolnym od tych ciężarów, a dopiero w razie niedojścia do porozumienia w tym kierunku winien ustalić wartość tych świadczeń i danin przy pomocy biegłych wedle zasad wyrażonych w powyższej ustawie krajowej. Przeprowadzenie wykupu może mieć miejsce jedynie co do ciężarów, które miałyby ulec przeniesieniu do wykazu hipotecznego, mającego być utworzonym dla wydzielonej nieruchomości.
1. 12
Przed zamknięciem rozprawy okręgowy urząd ziemski winien złożyć sądowi wykaz kosztów, obejmujących wydatki, poniesione przez urząd w związku z przygotowaniem wniosku i postępowaniem w myśl niniejszej ustawy. Wykaz kosztów zestawiony będzie, jeżeli chodzi o koszty niezbędnych czynności pomiarowych, według wydatków rzeczywistych, natomiast inne wydatki obliczone będą według stawek ryczałtowych, które ustalać będzie w drodze rozporządzeń Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
O ile okręgowy urząd ziemski nie przedłoży wykazu kosztów przed zamknięciem rozprawy, sędzia wyznaczy okręgowemu urzędowi ziemskiemu odpowiedni termin dodatkowy do przedłożenia wykazu kosztów, pod rygorem pominięcia tych kosztów. W razie przedłożenia wykazu kosztów po rozprawie sędzia może wyznaczyć termin, celem przesłuchania stron interesowanych, o ile będzie uważał to za potrzebne do wydania orzeczenia w myśl art. 22.
12 Art. 14 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. (Dz.U.33.29.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 14 maja 1933 r.