Rozdział 8 - Przepisy szczególne. - Uposażenie pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1978.28.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1981 r.

Rozdział  8

Przepisy szczególne.

§  29.
1.
Czas pracy i zasady wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu (dozorców, portierów, strażników) regulują odrębne przepisy.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymują wynagrodzenie w wysokości 110% godzinowej stawki uposażenia zasadniczego za każdą godzinę pracy w przedłużonym normalnym czasie pracy ponad 8 godzin (w sobotę ponad 6 godzin) do 12 godzin na dobę, przepracowaną w ramach dopuszczalnej tygodniowej normy czasu pracy, średnio 56 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 3 tygodnie.
§  30.
1.
Za długoletnią i nieprzerwaną pracę pracownikom przysługują gratyfikacje jubileuszowe w wysokości:
1)
75% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy,
2)
150% miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy,
3)
200% miesięcznego wynagrodzenia - po 40 latach pracy.
2.
Miesięczne wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, oblicza się według zasad stosowanych przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że jego wysokość nie może przekroczyć kwoty wynagrodzenia za pełny wymiar czasu pracy.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia ustala szczegółowe zasady wypłaty gratyfikacji oraz zaliczania okresów pracy do okresów uzasadniających prawo do tych gratyfikacji.
§  31.
Ministrowie, którym podlegają zakłady służby zdrowia, mogą w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych zastosować przepisy rozporządzenia w całości lub w części do pracowników tych zakładów.
§  32.
Upoważnia się Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do wprowadzania zmian w tabeli uposażeń zasadniczych oraz w tabelach stanowisk i zaszeregowania pracowników, odpowiednio do wzrostu płac w gospodarce uspołecznionej, nie wcześniej niż w 1980 r., w ramach posiadanego funduszu płac.
§  33.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do pracowników medycznych zatrudnionych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych przez związki zawodowe lub na podstawie udzielonego zezwolenia.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymujący w dniu wejścia w życie rozporządzenia uposażenie wyższe od wynikającego z niniejszego rozporządzenia zachowują to uposażenie do czasu awansu zapewniającego uposażenie nie niższe od dotychczas otrzymywanego.
§  34.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa kwalifikacje uznane za równorzędne z posiadaniem specjalizacji I i II stopnia pracowników medycznych z wyższym wykształceniem, innych niż lekarze, lekarze dentyści i farmaceuci.