Rozdział 6 - Wymiar uposażenia i awansowanie pracowników. - Uposażenie pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1978.28.120

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1981 r.

Rozdział  6

Wymiar uposażenia i awansowanie pracowników.

§  23.
1.
Pracownik może być przeszeregowany w ramach uposażenia przewidzianego dla zajmowanego stanowiska w okresach nie krótszych niż jeden rok i o jedną grupę uposażenia, w terminach przeszeregowania, to jest 1 stycznia i 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
W wypadkach uzasadnionych stopniem trudności lub zakresem powierzonej pracy albo związanej z nią odpowiedzialności pracownik może być przeszeregowany o dwie grupy uposażenia zasadniczego w ramach uposażenia przewidzianego dla zajmowanego stanowiska, za zgodą jednostki nadrzędnej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą zmiany wysokości uposażenia w razie:
1)
awansowania pracownika na wyższe stanowisko,
2)
ustalenia uposażenia po okresie próbnym lub wstępnym.
4.
Pracownik, który uzyskał wyższe kwalifikacje zawodowe w zakresie wykształcenia lub specjalizacji, może być przeszeregowany niezależnie od okresu i terminów, o których mowa w ust. 1.
5.
W obrębie stanowisk kierowniczych zaszeregowanie do wyższej grupy uposażenia zasadniczego z tytułu zwiększenia liczby pracowników może nastąpić z zachowaniem terminów przeszeregowania, o których mowa w ust. 1.
§  24.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może wyrazić zgodę na zaszeregowanie pracowników na stanowiska kierownicze w niektórych komórkach organizacyjnych lub w zakładach według innych kryteriów niż liczba zatrudnionych pracowników.
§  25.
Przyznanie lub podwyższenie wysokości dodatku specjalnego nie stanowi przeszkody w przeszeregowaniu pracownika do wyższej grupy uposażenia zasadniczego.
§  26.
Uposażenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, dodatek za stopnie naukowe, dodatek specjalny, wynagrodzenie ryczałtowe, wynagrodzenie za dyżury i prace dodatkowe, premie oraz inne wynagrodzenia wynikające z przepisów rozporządzenia wolne są od podatku od wynagrodzeń i potrąceń na składkę emerytalną.