Rozdział 2 - Sędziowie sądów powszechnych i sądów ubezpieczeń społecznych oraz asesorzy i aplikanci sądowi. - Uposażenie pracowników sądów powszechnych, sądów ubezpieczeń społecznych i państwowych biur notarialnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.26.148

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  2

Sędziowie sądów powszechnych i sądów ubezpieczeń społecznych oraz asesorzy i aplikanci sądowi.

§  11.
1.
Grupę uposażenia zasadniczego i stawkę dodatku funkcyjnego ustala:
1)
dla sędziów - Minister Sprawiedliwości,
2)
dla asesorów i aplikantów sądowych - prezes sądu wojewódzkiego.
2.
Minister Sprawiedliwości może upoważnić prezesów sądów do przyznawania sędziom grup uposażenia zasadniczego i stawek dodatku funkcyjnego.
§  12.
1.
Sędzia sądu powiatowego powołany na stanowisko sędziego sądu wojewódzkiego lub sędzia okręgowego sądu ubezpieczeń społecznych powołany na stanowisko sędziego Trybunału Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dacie uchwały Rady Państwa o powołaniu, uposażenie zasadnicze w grupie przewidzianej dla stanowiska, na które został powołany, jednakże wyższe co najmniej o jedną grupę od posiadanego przed dniem podjęcia uchwały o powołaniu - nie wyższe jednak niż o dwie grupy.
2.
Sędzia sądu powszechnego lub sądu ubezpieczeń społecznych, który uzyskał stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego, może otrzymać począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dacie uzyskania stopnia naukowego - uposażenie zasadnicze wyższe o jedną grupę od posiadanego, nie wyższe jednak niż najwyższe uposażenie zasadnicze przewidziane w tabeli dla zajmowanego stanowiska.
§  13.
1.
W razie przeniesienia sędziego na stanowisko, dla którego przewidziane jest uposażenie zasadnicze niższe od uposażenia zasadniczego pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku, Minister Sprawiedliwości może przyznać uposażenie zasadnicze w dotychczasowej wysokości.
2.
Sędzia delegowany do państwowego biura notarialnego lub do innej jednostki w organach wymiaru sprawiedliwości zachowuje prawo do uposażenia zasadniczego przysługującego mu w czasie zajmowania stanowiska sędziego.
§  14.
1.
Asesor sądowy może po roku pełnienia obowiązków sędziego otrzymać uposażenie zasadnicze podwyższone o 10%.
2.
Aplikant sądowy, któremu przy przyjęciu do pracy przyznano IX grupę uposażenia zasadniczego, może otrzymać po roku aplikacji i złożeniu kolokwium uposażenie zasadnicze według grupy VIII.
§  15.
Sędziom lub asesorom sądowym, którym powierzono pełnienie funkcji lub których delegowano do pełnienia funkcji uprawniających do dodatku funkcyjnego, przysługuje za czas pełnienia tych funkcji odpowiedni dodatek funkcyjny.
§  16.
Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie zawieszenia w pełnieniu służby. Minister Sprawiedliwości może wstrzymać wypłatę dodatku funkcyjnego sędziemu lub asesorowi sądowemu, który z innych powodów nie pełni ponad 3 miesiące funkcji uprawniającej do dodatku.
§  17.
1.
Sędziom delegowanym do pełnienia czynności w Ministerstwie Sprawiedliwości (w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych) przysługują dodatki funkcyjne określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2.
Do dodatków funkcyjnych, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 3 ust. 3 i 4.
§  18.
1.
Do okresu pracy uprawniającego do dodatku za wysługę lat (§ 4) zalicza się sędziom i asesorom sądowym okresy pracy po dniu 22 lipca 1944 r.:
1)
na stanowiskach sędziów sądów powszechnych i sądów ubezpieczeń społecznych, asesorów i aplikantów sądowych, sędziów Sądu Najwyższego oraz dyrektora i członków Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego,
2)
na stanowiskach prokuratorów, wiceprokuratorów, podprokuratorów, referendarzy śledczych, asesorów i aplikantów prokuratorskich,
3)
na stanowiskach wymienionych w pkt 1 i 2 w wojskowej służbie sprawiedliwości,
4)
w b. Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym na stanowiskach określonych przez Ministra Sprawiedliwości.
2.
Minister Sprawiedliwości może zaliczyć do wysługi lat również okresy innej pracy zawodowej niż wymienione w ust. 1, wykonywanej po ukończeniu studiów prawniczych, jeżeli praca ta przyczyniła się do podniesienia kwalifikacji przydatnych na stanowisku sędziego (asesora sądowego).
3.
Do wysługi lat nie wlicza się okresów niewykonywania pracy z powodu zawieszenia w czynnościach służbowych, chyba że postępowanie dyscyplinarne zakończone zostało umorzeniem lub uniewinnieniem.