Rozdział 7 - Uposażenie pracowników naukowych i dydaktycznych zatrudnionych w szkołach wyższych oraz w Polskiej Akademii Nauk i jej placówkach naukowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.41.192

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1958 r.

Rozdział  VII

§  14.
1.
Wynagrodzenie pracowników określonych w § 1 za zajęcia ponadwymiarowe wykonywane w tej samej szkole wyższej, w której pracownik zajmuje stanowisko etatowe, ustala się w następujących stawkach za jedną godzinę zajęć:
WykładyĆwiczenia i inne zajęcia praktyczneZajęcia wojskowe
1)samodzielny pracownik nauki, zastępca profesora, wykładowca (z wynagrodzeniem ryczałtowym)50 zł40 zł-
2)adiunkt45 zł35 zł-
3)prowadzący ćwiczenia (z wynagrodzeniem ryczałtowym), nauczyciel języka obcego - lektor, nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel przedmiotu pomocniczego w wyższej szkole artystycznej-35 zł-
4)starszy asystent, asystent-25 zł-
5)nauczyciel studium wojskowego--15 zł
2.
Jeżeli w wyjątkowych okolicznościach szkoła wyższa zleca starszemu asystentowi lub asystentowi prowadzenie wykładów, otrzymują oni wynagrodzenie w wysokości 45 zł za jedną godzinę wykładu.
3.
Wymienione w ust. 1 stawki wynagrodzenia stosuje się również przy wymiarze wynagrodzeń wypłacanych pracownikom określonym w § 1 za wykonywanie zajęć zleconych w szkole wyższej, w której nie zajmują oni stanowisk etatowych.
§  15.
Wynagrodzenie za wykłady oraz ćwiczenia i inne zajęcia praktyczne zlecone przez szkołę wyższą osobom nie zajmującym stanowisk etatowych w szkołach wyższych, w instytutach naukowych, ani w Polskiej Akademii Nauk i podległych jej placówkach naukowych, a zaangażowanych wyłącznie do pełnienia zajęć dydaktycznych w określonej liczbie godzin, ustala się w następujących stawkach za jedna godzinę zajęć:
1)za wykłady40 zł
2)za ćwiczenia i inne zajęcia praktyczne z wyłączeniem ćwiczeń wojskowych30 zł
3)za ćwiczenia wojskowe10 zł
§  16.
Samodzielnym pracownikom nauki kierującym pracą naukową więcej niż 2 osób przygotowujących prace kandydackie lub prace dyplomowe na aspiranturze artystycznej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie w wysokości po 120 zł miesięcznie za kierowanie pracą trzeciej i każdej następnej osoby.
§  17.
1.
Za pracę leczniczo-usługową w klinikach i zakładach szkół wyższych wykonywaną poza wymiarem zajęć dydaktycznych przez pracowników nauki i zastępców profesora, będących lekarzami, lekarzami dentystami, lekarzami weterynarii, farmaceutami, chemikami lub biologami, wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie według stawek przewidzianych w przepisach o uposażeniu pracowników zatrudnionych w społecznych zakładach służby zdrowia.
2.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 przysługuje za każdą rzeczywiście przepracowaną godzinę, nie więcej jednak niż za dwie godziny dziennie.
3.
Właściwi ministrowie ustalą odpowiednie grupy uposażenia, stanowiące podstawę określenia stawki za jedną godzinę pracy leczniczo-usługowej.