Uposażenie pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.52.251

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1972 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 sierpnia 1958 r.
w sprawie uposażenia pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych.

Na podstawie art. 4 pkt 5 oraz art. 5, 6, 8, 10 i 12 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników administracyjno-biurowych i obsługowych zatrudnionych w państwowych szkołach ogólnokształcących, zawodowych, rolniczych, leśnych, artystycznych, wychowania fizycznego, średnich medycznych, w zakładach kształcenia nauczycieli, ogniskach artystycznych, placówkach wychowania pozaszkolnego, w międzyszkolnych ośrodkach prac pozalekcyjnych, w zakładach wychowawczych, w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, świetlicach, bursach i internatach, w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych, w ośrodkach i na kursach kształcenia i doskonalenia kadr pedagogicznych oraz w innych zakładach i placówkach wychowawczych i szkoleniowych.
2.
Rozporządzenie nie odnosi się do pracowników zatrudnionych w szkołach wyższych, instytutach i placówkach naukowych.
Dla pracowników administracyjno-biurowych wymienionych w § 1 ust. 1 oraz dla woźnych szkolnych ustala się tabelę uposażenia zasadniczego oraz tabelę stanowisk i zaszeregowania poszczególnych stanowisk do grup uposażenia zasadniczego w sposób następujący:

Tabela uposażenia zasadniczego.

Grupa uposażeniaMiesięcznie złotych
od do
I2.000–2.400
II1.800–2.200
III1.600–2.000
IV1.450–1.800
V1.300–1.600
VI1.200–1.450
VII1.100–1.300
VIII1.000–1.200
IX 900–1.100
X 850–1.000

Tabela stanowisk i zaszeregowania do grup uposażenia zasadniczego.

Nr kolejnyNazwa stanowiskaGrupa uposażenia
od do
1Kierownik działu (oddziału) administracyjno-gospodarczego:III–I
– planetarium i obserwatorium astronomicznego
– pałacu młodzieży
2Główny księgowy:IV–II
– planetarium i obserwatorium astronomicznego
– pałacu młodzieży
3a) Dyrektor (kierownik) ośrodka szkolenia kursowegoV–III
b) Zastępca dyrektora do spraw administracyjno-

gospodarczych szkoły, zakładu lub innej placówki

c) Główny księgowy ośrodka szkolenia kursowego
4a) Kierownik do spraw administracyjno-gospodarczych

ośrodka szkolenia kursowego albo szkoły, zakładu lub

innej placówki

VI–IV
b) Główny księgowy szkoły, zakładu lub innej placówki
5a) Sekretarz ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu

lub innej placówki,

VIII–V
b) Starszy księgowy, starszy referent ośrodka szkolenia

kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówki

6Referent, księgowy, starszy magazynier ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówkiVIII–VI
7Kierownik stołówki, intendent, magazynier, starszy woźny ośrodka szkolenia kursowego, szkoły, zakładu lub innej placówkiIX–VII
8Kancelista, woźny szkolny, pomoc wychowawczyni przedszkolaX–VIII
9Stażysta:

a) z wyższym wykształceniem

b) ze średnim wykształceniem zawodowym

c) ze średnim wykształceniem ogólnokształcącym

IV

VI

VII

2.
W wypadkach uzasadnionych zakresem obowiązków, wysokimi kwalifikacjami i przydatnością do pracy, właściwy minister może przyznać zastępcy dyrektora do spraw administracyjno-gospodarczych oraz głównemu księgowemu szkoły, zakładu lub innej placówki oświatowo-wychowawczej uposażenie według grupy wyższej od najwyższej przewidzianej w tabeli dla tych stanowisk.
3.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników obsługowych zatrudnionych w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych ustala się, jak następuje:
Nr kolejnyNazwa stanowiska (funkcji)Miesięczna stawka wynagrodzenia w złotych
1Goniec, sprzątaczka zatrudniona w systemie czasowym850
2Pomoc kuchenna, dozorca, portier 850–1.000
3Robotnik gospodarczy, szwaczka, praczka 850–1.200
4Wykwalifikowany rzemieślnik gospodarczy i ogrodnik, kucharka 900–1.600
5Palacz centralnego ogrzewania:
– systemu grawitacyjnego 900–1.400
– systemu pompowego lub pompowo-grawitacyjnego1.000–1.600
4.
Woźnym szkolnym oraz innym pracownikom obsługowym szkoły, zakładu lub innej placówki oświatowo-wychowawczej może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie za wykonywanie czynności dozorcy domowego w wysokości nie przekraczającej 10% miesięcznego uposażenia zasadniczego. Zasady przyjmowania dodatkowego wynagrodzenia z powyższego tytułu określi Minister Oświaty w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
5.
Przepisy ust. 3 i 4 nie dotyczą osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin przez gromadzkie rady narodowe do czynności obsługowych w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych.
Zainteresowany minister w porozumieniu z Ministrem Finansów może uzupełnić tabelę stanowisk nowymi stanowiskami.
Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej określi:
a)
wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia i lat praktyki zawodowej dla poszczególnych stanowisk wymienionych w tabeli stanowisk oraz
b)
zasady zaszeregowania i awansu woźnych szkolnych w zależności od posiadanego stażu pracy i warunków pracy.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia powinni być zakwalifikowani na jedno ze stanowisk przewidziane w tabeli, odpowiadające rodzajowi wykonywanych przez pracownika funkcji i posiadanym kwalifikacjom zawodowym.
2.
Pracownicy wymienieni w ust. 1 otrzymują uposażenie według grupy uposażenia zasadniczego określonej w tabeli stanowisk dla danego stanowiska.
3.
Zakwalifikowania do odpowiedniego stanowiska i zaszeregowania do grupy uposażenia oraz oznaczenia kwoty uposażenia zasadniczego dokonuje władza szkolna sprawująca bezpośredni nadzór nad szkołą, w której pracownik jest zatrudniony, biorąc za podstawę wielkość szkoły oraz posiadane przez pracownika kwalifikacje i lata pracy.
1.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie mogą otrzymać uposażenia niższego od dotychczas pobieranego.
2.
W razie gdy dotychczasowe uposażenie netto jest wyższe od maksymalnego uposażenia netto przewidzianego dla stanowiska, na które pracownik został zakwalifikowany, przyznaje się pracownikowi na czas pozostawania na tym stanowisku dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między pełnym uposażeniem dotychczasowym netto i górną stawką uposażenia netto przewidzianego dla danego stanowiska.
1.
Znosi się przysługujące dotychczas dodatki funkcyjne, służbowe, uzasadnione specjalnymi kwalifikacjami, lokalne.
2.
Pracownicy administracyjno-biurowi i usługowi średnich szkół medycznych oraz zakładów kształcenia nauczycieli resortu zdrowia, jak również ośrodków szkolenia średniego personelu medycznego, zatrudnieni w warunkach analogicznych jak pracownicy zakładów społecznych służby zdrowia, otrzymujący dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych - otrzymują dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
3.
Szczegółowe zasady przyznawania i wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, ustali Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
1. 2
(skreślony).
2.
Woźni szkolni i pracownicy spełniający czynności o charakterze pracy fizycznej, z wyjątkiem dozorców i strażników, zatrudnieni w szkołach i placówkach wymienionych w § 1 ust. 1, uprawnieni są do otrzymywania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych według zasad określonych w art. 16 ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734) w brzmieniu nadanym dekretem z dnia 16 maja 1945 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 117).
1.
Pracownik może być awansowany w obrębie danego stanowiska nie częściej niż raz w ciągu roku pracy i nie wyżej niż do bezpośrednio wyższej grupy uposażenia.
2.
Podwyżka uposażenia zasadniczego z tytułu awansu nie może być niższa od 50 zł.
1.
Ustala się dla pracowników wymienionych w § 1 fundusz na nagrody w wysokości 1,5% funduszu płac.
2.
Nagroda indywidualna nie powinna być niższa od 200 zł.
3.
Fundusz nagród może być w wysokości 40% wykorzystany na zapomogi w wypadkach losowych.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1956 r. w sprawie uposażenia pracowników administracyjnych i obsługowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych (Dz. U. Nr 37, poz. 169) oraz inne przepisy w zakresie uregulowanym rozporządzeniem.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1958 r.
1 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1962 r. (Dz.U.62.6.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1961 r.

- zmieniony przez § 3 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 1965 r. (Dz.U.65.44.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 24 maja 1972 r. (Dz.U.72.21.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1972 r.

2 § 8 ust. 1 skreślony przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 października 1965 r. (Dz.U.65.44.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1965 r.