Uposażenie kontrolerów sanitarnych zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.58.274

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1961 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 listopada 1956 r.
w sprawie uposażenia kontrolerów sanitarnych zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 24 i 31 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1. 1
Ustanawia się dla kontrolerów sanitarnych zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia miesięczne uposażenie zasadnicze według następujących stawek:
StawkaKwota miesięcznego uposażenia zasadniczego w złotych
I700 - 760
II760 - 800
III800 - 900
2.
Kontrolerzy sanitarni otrzymują w ciągu pierwszych pięciu lat pracy uposażenie według stawki I, po pięciu latach w wysokości określonej dla stawki II i po dziesięciu latach w wysokości określonej dla stawki III.
1.
Przejście do wyższej stawki uposażenia zasadniczego następuje z dniem 1 miesiąca po nabyciu uprawnień do tej stawki w myśl § 1.
2.
Minister Zdrowia określi szczegółowe zasady obliczania okresu pracy stanowiącego podstawę przejścia do wyższej stawki uposażenia.
1.
Uposażenie określone w § 1 otrzymują kontrolerzy sanitarni przy zatrudnieniu 42 godziny tygodniowo.
2.
W przypadku zatrudnienia w wymiarze godzin mniejszym lub większym niż określony w ust. 1, a nie przekraczającym 46 godzin tygodniowo, wypłaca się uposażenie za godzinę stanowiące 1/175 część uposażenia określonego w § 1.
3.
W razie zatrudnienia w wymiarze większym niż 46 godzin tygodniowo, a także w razie zatrudnienia w porze nocnej lub w dni ustawowo wolne od pracy wypłaca się wynagrodzenie za godziny nadliczbowe zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.
1.
Kontrolerom sanitarnym zatrudnionym na stanowisku instruktora dezynfekcji, dezynsekcji, deratyzacji w stacji sanitarno-epidemiologicznej i w kolumnie sanitarnej - przyznaje się dodatek funkcyjny w wysokości 120 zł miesięcznie.
2.
Dodatek funkcyjny w wysokości określonej w ust. 1 wypłaca się kontrolerom sanitarnym zatrudnionym w wymiarze określonym w § 3 ust. 1. Pracownikom zatrudnionym w mniejszym wymiarze wypłaca się dodatek funkcyjny obliczony przy odpowiednim zastosowaniu przepisu § 3 ust. 2.
1.
Przyznaje się dodatek specjalny w wysokości 40% pobieranego uposażenia zasadniczego kontrolerom sanitarnym wykonującym czynności sanitarno-epidemiologiczne.
2.
Za podstawę obliczania dodatku specjalnego przyjmuje się uposażenie zasadnicze bez uwzględnienia dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej i w dni ustawowo wolne od pracy.
1.
W razie przejścia kontrolera sanitarnego do innego rodzaju pracy niż określony w § 5 kontroler sanitarny traci prawo do dodatku specjalnego z dniem przeniesienia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków przesunięcia w myśl obowiązujących przepisów kobiety do lżejszej lub nieszkodliwej dla zdrowia pracy w związku z ciążą. W takim przypadku kobiecie przysługuje dodatek specjalny do czasu ukończenia przerwy w pracy przysługującej w związku z porodem.
(uchylony).
Kontrolerom sanitarnym, którzy bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pobierali uposażenie wyższe od przysługującego w myśl niniejszego rozporządzenia, przyznaje się na czas pozostawania na dotychczasowym stanowisku dodatek wyrównawczy w wysokości odpowiadającej różnicy między tymi uposażeniami.
Uchyla się:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie uposażenia pracowników zatrudnionych w społecznych zakładach służby zdrowia (Dz. U. Nr 14, poz. 88 z późniejszymi zmianami) w części unormowanej w niniejszym rozporządzeniu;
2)
pkt 2 w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie dodatków specjalnych dla pracowników zakładów społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 23, poz. 110).
Wykonanie rozporządzenia powierza się Ministrom: Zdrowia, Kolei i Finansów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1956 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 stycznia 1962 r. w sprawie zmiany przepisów o uposażeniu pracowników służby zdrowia (Dz.U.62.6.21) z dniem 1 grudnia 1961 r.
2 § 7 uchylony przez § 24 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 września 1957 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników służby zdrowia (Dz.U.57.51.251) z dniem 1 września 1957 r.