Unormowanie obrotu mięsem, wędlinami i innymi wyrobami wędliniarskimi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.24.159

Akt utracił moc
Wersja od: 7 czerwca 1946 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 czerwca 1946 r.
w sprawie unormowania obrotu mięsem, wędlinami i innymi wyrobami wędliniarskimi.

Na podstawie art. 3 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 25 października 1944 r. o zwalczaniu spekulacji i lichwy wojennej (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 49), zmienionego dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 20 listopada 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 63), zarządzam, co następuje:
1.
Mięso, pochodzące z uboju zwierząt rzeźnych, przeznaczone do obrotu, może być sprzedawane w następujących miejscach sprzedaży:
1)
halach mięsnych (hurt),
2)
sklepach rzeźniczych (jatkach),
3)
sklepach (jatkach) z mięsem końskim,
4)
tanich jatkach.
2.
Zezwala się na sprzedaż dziczyzny w kawałkach i bitego ptactwa oskubanego w miejscach sprzedaży przewidzianych w ust. 1.
Wyrób wędlin oraz innych wyrobów wędliniarskich, przeznaczonych do obrotu, może odbywać się wyłącznie w wytwórniach wędliniarskich lub wytwórniach przetworów mięsnych.
1.
Wędliny oraz inne wyroby wędliniarskie, przeznaczone do obrotu, muszą być przez wytwórców zaopatrzone we własne plomby firmowe.
2.
Na żądanie władz administracyjnych i właściwych organów kontrolnych dozoru nad artykułami żywności i przedmiotami użytku, sprzedawcy winni wykazać się dowodami zakupu i pochodzenia wędlin oraz innych wyrobów wędliniarskich.
Zabrania się wytwarzania i obrotu następującymi rodzajami wędlin i wyrobami wędliniarskimi:

kiełbasa serbska

" moskiewska

" tyrolska

" litewska

" królewska

" węgierska

" krakowska sucha

" jałowcowa

" krajana sucha

" krajana surowa

" wiejska sucha

kiełbaski dwudziestki

" dziesiątki

" piątki

rolada ozorkowa

" z prosięcia

" francuska

" ryjkowa

" figowa

salami włoskie

" węgierskie

" niemieckie

polędwica łososiowa

słonina węgierska

boczek faszerowany

schab pieczony

zylc.

Zezwala się na wytwarzanie oraz dopuszcza się do obrotu następujące rodzaje wędlin i wyrobów wędliniarskich o oznaczonej zawartości składników odżywczych:
wieprzowiny chudejtłuszczuwołowiny
kiełbasa popularna o zawartości70%5%25%
" zwyczajna "65%25%10%
" krakowska "90%5%5%
" serdelowa "55%30%15%
" metka "90%5%5%
" mortadel i parówki o zawartości90%5%5%
" kiszka podgardlana o zawartości: wołowe kołduny, wątroba, głowizna, nogi, kasza
" kiszka wątrobiana " wątroba, kasza 20% tłuszczu twardego z karków nietopnistych
" kiszka kaszana " kasza, krew, produkty poubojowe
" salceson włoski " krew, głowizna, skórki, nóżki, ozorki, serca
" salceson krwisty " " " " " " "
boczek wędzony wygląd i jakość zwyczajna - handlowa bez domieszek
słonina wędzona " " " " "
szynki wędzona " " " " "
polędwica wędzona " " " " "
1.
Warunki, na jakich dozwolony jest obrót i wprowadzenie w obieg dla spożycia mięsa, wędlin i wyrobów wędliniarskich oraz warunki, jakim muszą odpowiadać wytwarzanie wędlin i miejsca sprzedaży wszystkich powyższych artykułów, określa rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1936 r., wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych i Ministrem Przemysłu i Handlu o dozorze nad mięsem i przetworami mięsnymi (Dz. U. R. P. Nr 92, poz. 643), o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
2.
Obrót wędlinami i innymi wyrobami wędliniarskimi przeznaczonymi do spożycia, mięsem zwierząt rzeźnych, dziczyzną w kawałkach oraz bitym ptactwem oskubanym w handlu okrężnym na drogach, ulicach, podwórzach, w lokalach publicznych oraz prywatnych, jak również obrót tymi produktami na targowiskach, rynkach, straganach i kioskach ulicznych jest wzbroniony, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 40 ust. 2 wyżej powołanego rozporządzenia.
Winni naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia będą karani w myśl art. 11 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 25 października 1944 r. o zwalczaniu spekulacji i lichwy wojennej (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 49), zmienionego dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 20 listopada 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 63), aresztem do 6 miesięcy i grzywną do 500.000 zł lub jedną z tych kar przez władze administracji ogólnej pierwszej instancji.

Ponadto orzec można przepadek przedmiotów wprowadzonych do obrotu lub przeznaczonych do spożycia wbrew przepisom niniejszego rozporządzenia. Przedmioty te przeznacza się na reglamentowane wyżywienie ludności.

Orzeczenie karne władz administracyjnych będzie ogłoszone na koszt ukaranego w pismach.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.