§ 5. - Umundurowanie i uzbrojenie Straży Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.90.577

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1935 r.
§  5.
Umundurowanie wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni lub spódniczki, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka kroju frencza francuskiego, zapinana na 7 guzików, z naszywanemi 4 kieszeniami i kwadratowemi klapami, zapinanemi na 1 guzik każda. Długość kurtki taka, aby dół poły ztyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej ztyłu kurtki rozcięcie od pasa wdół. Kołnierz stojąco-wykładany z jasno-zieloną wypustką dookoła i patkami, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą zmianą, że patki są aksamitne. Mankiety przy rękawach zakończone ostremi kątami i obszyte jasno-zieloną wypustką sukienną. Naramienniki koloru munduru, jak u niższych funkcjonarjuszów (rys. 10).

Kurtka wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - kobiet kroju, jak u niższych funkcjonarjuszów - kobiet, z tem, że mankiety przy rękawach zakończone są ostremi kątami i obszyte jasno-zieloną wypustką sukienną. Wydłużający się ząb mankietu jest odległy w wierzchołkowym punkcie o 13 cm od dolnego brzegu rękawa (rys. 10-a).

b)
Spodnie, jak u niższych funkcjonarjuszów, z tą różnicą, że spodnie długie mają jasnozieloną wypustkę.

Wyższy funkcjonarjusz Straży Więziennej - kobieta nosi spódniczkę kroju, jak u niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - kobiet.

c)
Płaszcz kroju jak u niższych funkcjonarjuszów, cały na podszewce, zapinający się zprzodu na dwa rzędy po 6 guzików, rozchodzących się łukowato od dołu ku górze. Odległość guzików pierwszej górnej pary od środkowej linji (osi) płaszcza około 14 cm, a szóstej pary około 81/2 cm. Na rogach kołnierza naszyte pośrodku równolegle do dolnego brzegu kołnierza jasno-zielone patki długości 11 cm, szerokości 5 cm i guzik u tylnego końca. Mankiety przy rękawach obszyte jasno-zieloną wypustką, wysokości 15-18 cm od strony wewnętrznej, od strony zewnętrznej zakończone ostrym kątem wysokości 22 - 25 cm (rys. 11).
d)
Czapka wzoru jak u niższych funkcjonarjuszów. Otok czapki aksamitny. Daszek z czarnej skóry lakierowanej, ze złotą podpinką. Na otoku czapki, poniżej orła - okrągła gwiazda złota, (rozeta), jak u niższych funkcjonarjuszów. Krawędź obszyta żółtym sznurkiem (rys. 12).
e)
Obuwie - jak u niższych funkcjonarjuszów.

Wyższy funkcjonariusz Straży Więziennej - kobieta nosi obuwie, jak u niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - kobiet.

f)
Pas rzemienny koloru ciemno - branżowego z klamrą o podwójnem zapięciu (rys. 13). Poza służbą wyżsi funkcjonarjusze Straży Więziennej mogą nosić pas z taśmy tkanej jedwabnej, koloru zielonego, na zamszu tegoż koloru z metalową żółtą klamrą z literami srebrnemi S. W. (rys. 14).
g)
Rękawiczki skórzane bronzowe.

Funkcjonarjusze Straży Więziennej mogą w porze zimowej watować płaszcze lub podszywać je futrem. Kołnierz takiego płaszcza jest sukienny.