§ 3. - Umundurowanie i uzbrojenie Straży Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.90.577

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1935 r.
§  3.
Umundurowanie niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej składa się z kurtki, spodni lub spódniczki, płaszcza, czapki, obuwia i pasa głównego.
a)
Kurtka z rozcięciem ztyłu, zapinana na 6 guzików, z wewnętrznemi czterema kieszeniami z klapami górnemi szerokości 12-14 cm i wysokości 6 cm, i dolnemi- szerokości 16-18 cm i wysokości 7 cm, zapinane-mi na 1 guzik. Długość kurtki taka, aby dół poły ztyłu dotykał do płaszczyzny siedzenia przy postawie siedzącej (rys. 1), ztyłu dwa haki do podtrzymywania pasa. Kołnierz stojąco wykładany, wysokości 5-6 cm, z jasno-zieloną wypustką na dolnej krawędzi, z naszytemi patkami sukiennemi koloru jasno - zielonego, szerokości kołnierza, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wyciętemi od tyłu w ząb. Mankiety na rękawach okrągłe, szerokości 10 cm, również z wypustkami jasno-zielonemi. Naramienniki z sukna kurtki, szerokości 5 cm, przy wszyciu zwężone ku górze do 31/2 cm, zapięte na mały guzik mundurowy, przyszyty do kurtki przy kołnierzu (rys. 1).

Kurtka niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - kobiet powinna być sporządzona w sposób następujący: kurtka z rozcięciem ztyłu, z wykładanym kołnierzem marynarkowym, o rozciętych klapach, zapinana na 4 duże guziki. Ztyłu na wysokości stanu haftki do przytrzymywania pasa. Kołnierz o szerokości ztyłu 8-9 cm, poszerzający się ku przodowi do przecięcia klap. Klapy powinny się zamykać na linji równo zakreślonego owalu. Na górnej granicy kołnierza między górną a dolną klapą naszyte są po obu stronach sukienne patki koloru jasno-zielonego, zwrócone tylnym brzegiem wyciętym w ząb ku dołowi, a zwężające się w stosunku do dolnego brzegu o 1 cm ku górze. Naramienniki na kurtce - jak u niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej - mężczyzn (rys. 1-a).

b)
Spodnie z sukna barwy kurtki, kroju bryczesów do długich butów bez wypustki. Poza służbą dopuszczalne jest noszenie długich spodni bez wypustki do czarnych trzewików. Krój długich spodni cywilny, bez mankietów, o szerokości równej w dole i w kolanie.

Niższy funkcjonariusz Straży Więziennej - kobieta nosi spódniczkę długości od poziomu do dolnego brzegu 22-30 cm, w stanie ujętą na 6 cm w Szerokie zaszycie, od wewnątrz wykończone gurtą i zapinane na haftki. Sama spódniczka na zaszyciu zapinana jest na 2 guziki koloru zielonego, okrągłe, wypukłe. Po prawej stronie przodu spódniczki zastebnowana jest fałda przez całą jej długość, a po lewej stronie rozcięcie zapinane na 6 zielonych okrągłych, wypukłych guzików z wewnętrzną kontrafałdą. Tył spódniczki posiada 2 w okolicy bioder znajdujące się wewnętrzne zaszycia, wygładzające przyleganie spódniczki do figury. Dolny brzeg spódniczki powinien zakrywać 2 cm górnej krawędzi cholewki trzewika (rys. 2).

c)
Płaszcz dwurzędowy z podszewką na plecach, piersiach i w rękawach, po 6 guzików mundurowych z każdej strony, 5-ty guzik na linji stanu. Kołnierz z jasno-zieloną wypustką leżąco - wykładany, szerokości zprzodu 11 cm, ztyłu 9 cm, zapięty zprzodu na jedną haftkę. Na rogach kołnierza naszyte z obu stron jasno-zielone sukienne patki, szerokości 6 cm, długości 10 cm po dolnym i 7 cm po górnym brzegu, wycięte od tyłu w ząb. Rękawy wszywane z dwoma szwami i mankietami okrągłemi, szerokości 15 cm, z wypustkami jasno-zielonemi. Rozcięcia kieszeni skośne, szerokości 18-20 cm, przykryte klapami. Naramienniki jak u kurtki. Ztyłu płaszcza, wciętego w stanie, dragonik prostokątny, wysokości 5 cm, a szerokości 20-22 cm, zapinany na 2 guziki. Ztyłu płaszcza na środku kontrafałda od dołu ku górze rozcięta, długości od 60 - 75 cm, zapinana na 5 guzików (rys. 3).
d)
Czapka angielska z sukna mundurowego, z daszkiem skórzanym czarnym 8 cm długości, z czarną rzemienną podpinką szerokości 2 cm. Dookoła górnego szwu oraz na górnej części otoku jasno-zielona wypustka. Na czapce srebrny oksydowany orzeł państwowy bez tarczy, przymocowany do górnej części czapki. Na otoku czapki poniżej orła okrągła gwiazda żółta (rozeta) z literami pośrodku S. W. (rys. 4).
e)
Obuwie z czarnej skóry; buty z cholewami w służbie i buty z cholewami lub trzewiki poza służbą.

Niższy funkcjonarjusz Straży Więziennej - kobieta nosi trzewiki czarne z wysoką do połowy łydki cholewką, sznurowane, z wewnętrznym miechem, chroniącym stopę od wody, z kapkami, na niskim słupkowym obcasie. Wysokość cholewki trzewika 20-26 cm. Do trzewików czarne pończochy (rys. 5).

f)
Pas rzemienny koloru ciemno-bronzowego z klamrą żółtą metalową o pojedyńczem zapięciu (rys. 6).
g)
Rękawiczki skórzane bronzowe.