Art. 4. - Ulgi w spłacaniu zaległych procentów od intabulowanych wierzytelności tudzież zaległych podatków i danin publicznych w okręgu sądu apelacyjnego we Lwowie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.52.319

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1921 r.
Art.  4.
1) 3
Jeżeli dłużnik wskutek wypadków wojennych nie mógł zapłacić w terminie odsetek od intabulowanej wierzytelności, a przy pożyczkach annuitetowych także zaległych rat kapitałowych, może sąd aż do dnia 30 czerwca 1922 roku włącznie na wniosek dłużnika lub wierzyciela pozwolić, aby zaległe odsetki i inne powtarzające się należytości uboczne przemieniono na wierzytelność kapitałową (kapitał odsetkowy) i aby dla niej zaintabulowano prawo zastawu z pierwszeństwem równem temu, jakie ma wierzytelność główna. Przepis ten nie ma zastosowania do odsetek i należytości ubocznych, które w dniu 1 sierpnia 1914 r. zalegały dłużej niż trzy lata.
2)
Postanowienie art. 2 ust. 2 i art. 3 mają tu także zastosowanie.
3)
Do rozstrzygania o wniosku powołany jest sad, który jest właściwy do wykonania egzekucji co do zastawionej nieruchomości.
4)
Jeżeli dłużnik, stawiając wniosek, nie wykazuje, że wierzyciel hipoteczny nań się zgodził, należy przed wydaniem rozstrzygnięcia przesłuchać wierzyciela (§ 56 o. e.). Koszta połączone z przesłuchaniem zwrócić ma dłużnik wierzycielowi, chyba że dłużnik pozasądownie domagał się przemiany i wierzyciel odmówił temu żądaniu, chociaż widocznie było uzasadnione. Przed rozstrzygnięciem zaś o wniosku wierzyciela należy przesłuchać dłużnika (§ 56 o. e.) jeżeli to jest możliwe bez znacznej zwłoki.
5)
Od uchwały, która dozwala przemiany zaległych odsetek na kapitał odsetkowy, dopuszczalny jest środek prawny tylko o tyle, o ile ona tyczy się oprocentowania i spłaty kapitału odsetkowego oraz kosztów postępowania.
6)
Uchwałą wpisać należy z urzędu do księgi gruntowej.
7)
Wniosek o przemianę przerywa przedawnienie.
8)
Do postępowania wedle niniejszego artykułu mają zastosowanie przepisy o postępowaniu w cywilnych sprawach spornych.
3 Art. 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1921 r. (Dz.U.21.39.245) zmieniającego nin. ustawę z dniem 1 lipca 1921 r.