§ 3. - Ulgi w podatku dochodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1988 r.
§  3.
1.
Jednostkom gospodarczym realizującym w okresie nie dłuższym niż pięcioletni inwestycję lub przedsięwzięcie modernizacyjne, zwane dalej "inwestycją", mające na celu:
1)
ochronę środowiska oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
wdrożenie osiągnięć naukowo-technicznych wynikających z realizacji zamówień rządowych dotyczących szczególnie ważnych zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki,
3)
zwiększenie eksportu,

przyznaje się ulgi w podatku dochodowym.

2.
Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji określonych w ust. 1 przyznaje się w wysokości 30% kosztów tych inwestycji, nie więcej jednak niż 25% należnego podatku dochodowego w roku podatkowym.
3.
Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczania ulgi podatkowej przyjmuje się koszty planowane, zwiększone odpowiednio w przypadku wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.
4.
Ulgi, o których mowa w ust. 1, przysługują również jednostkom gospodarczym, uczestniczącym w kosztach inwestycji wspólnych, w wysokości proporcjonalnej do wniesionych wkładów.
5.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji inwestycji, dołączając do zawiadomienia opinię właściwego oddziału banku i podając następujące dane:
1)
podstawę prawną ulgi podatkowej,
2)
cel inwestycji oraz jej planowany efekt,
3)
planowany koszt inwestycji,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
5)
wysokość należnej ulgi podatkowej.
6.
Właściwy organ podatkowy jest obowiązany sprawdzić zasadność wystąpienia i prawidłowość przekazanych danych, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - zwrócić zawiadomienie do uzupełnienia lub poinformować jednostkę, że nie przysługuje jej ulga podatkowa.
7.
W terminie miesiąca od zakończenia inwestycji jednostka gospodarcza składa właściwemu organowi podatkowemu informację o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 5, oraz rozliczenie z przysługujących ulg.
8.
Właściwy organ podatkowy:
1)
stwierdza zasadność i prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej,
2)
wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza przekroczyła termin zakończenia inwestycji, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
9.
Właściwy organ podatkowy może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym również w trakcie realizacji inwestycji, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zawiadomieniu określonym w ust. 5.
10.
W przypadkach, o których mowa w ust. 8 pkt 2 i ust. 9, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od naliczenia nienależnej ulgi do dnia zapłacenia podatku w prawidłowej wysokości.