Ulgi w podatku dochodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 stycznia 1988 r.
w sprawie ulg w podatku dochodowym.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77) oraz na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie określa zasady i zakres udzielania jednostkom gospodarczym ulg w podatku dochodowym.
2.
Przez jednostki gospodarcze rozumie się przedsiębiorstwa państwowe, spółki handlowe, w których Skarb Państwa lub jednostki gospodarki uspołecznionej posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, spółdzielnie i ich związki oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe określone w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).
1.
Przyznaje się ulgi w podatku dochodowym jednostkom gospodarczym sprzedającym na eksport produkty wytwarzane we własnym zakresie albo pochodzące ze skupu lub zbieractwa oraz usługi materialne i niematerialne.
2.
Przez sprzedaż eksportową rozumie się sprzedaż:
1)
zaliczoną do eksportu zgodnie z zasadami obowiązującymi w zakresie statystyki handlu zagranicznego,
2)
usług transportu i łączności, jak również turystyki według zasad określonych przez Ministra Finansów.
3.
Ulgę z tytułu sprzedaży eksportowej wyrażonej w cenach transakcyjnych ustala się:
1)
dla eksportu towarów i usług, z wyjątkiem określonych w załączniku do rozporządzenia, w wysokości:
a)
10% wartości eksportu wolnodewizowego,
b)
6% wartości eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)
3% wartości eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b);
2)
dla eksportu towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia w wysokości:
a)
6% wartości eksportu wolnodewizowego,
b)
4% wartości eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)
2% wartości eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b).
4.
Przy eksporcie budownictwa i usług z tym związanych ulgi oblicza się według stawek określonych w ust. 3 od kwoty dewiz odprzedanej do właściwego banku dewizowego.
5.
W razie eksportu usług przemysłowych polegających na uszlachetnianiu powierzonych przez kontrahenta zagranicznego surowców i materiałów stawki ulg, o których mowa w ust. 3, podwyższa się o 50%.
6.
Dla eksportu z dopłatami, z wyłączeniem jednolitej subwencji rolnej, kwotę ulg obniża się o 25%; zasada ta obowiązuje od dnia 1 lipca 1988 r.
7. 1
Ulgi w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży eksportowej oblicza się od wartości eksportu wyrażonej w cenach transakcyjnych, wykazanej w fakturze FE i KFE (na warunkach FOB port polski lub franco granica polska), a w przypadku eksportu budownictwa - na podstawie dokumentu bankowego stwierdzającego odprzedaż walut wymienialnych do właściwego banku dewizowego.
8.
Ulg w podatku dochodowym nie stosuje się do eksportu:
1)
wewnętrznego, z wyjątkiem eksportu dokonywanego za zgodą Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na podstawie § 9 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski Nr 35, poz. 266),
2)
dokonywanego przez jednostki handlu zagranicznego, z wyjątkiem eksportu wyrobów, robót i usług pochodzących z własnej działalności tych jednostek,
3)
artykułów pochodzących ze skupu i zbieractwa, jeżeli dostawca tych artykułów otrzymuje z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym lub zryczałtowanym,
4)
usług polegających na wysyłaniu do pracy za granicę specjalistów, którzy otrzymują wynagrodzenie od kontrahenta zagranicznego,
5)
węgla (grupa SWW 01).
9.
Środki uzyskane z ulg w podatku dochodowym mogą być przekazywane przez:
1)
producentów wyrobów finalnych - na fundusze kooperantów oraz współpracujących przedsiębiorstw handlu zagranicznego,
2)
jednostki dokonujące odprzedaży dewiz w związku z eksportem budownictwa - na fundusze współpracujących z nimi jednostek,
3)
jednostki sprzedające na eksport artykuły pochodzące ze skupu i zbieractwa - na fundusze jednostek będących dostawcami tych artykułów.
1.
Jednostkom gospodarczym realizującym w okresie nie dłuższym niż pięcioletni inwestycję lub przedsięwzięcie modernizacyjne, zwane dalej "inwestycją", mające na celu:
1)
ochronę środowiska oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
wdrożenie osiągnięć naukowo-technicznych wynikających z realizacji zamówień rządowych dotyczących szczególnie ważnych zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki,
3)
zwiększenie eksportu,

przyznaje się ulgi w podatku dochodowym.

2.
Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji określonych w ust. 1 przyznaje się w wysokości 30% kosztów tych inwestycji, nie więcej jednak niż 25% należnego podatku dochodowego w roku podatkowym.
3.
Jeżeli faktyczne koszty inwestycji będą wyższe od kosztów planowanych, za podstawę obliczania ulgi podatkowej przyjmuje się koszty planowane, zwiększone odpowiednio w przypadku wzrostu cen materiałów i usług budowlanych.
4.
Ulgi, o których mowa w ust. 1, przysługują również jednostkom gospodarczym, uczestniczącym w kosztach inwestycji wspólnych, w wysokości proporcjonalnej do wniesionych wkładów.
5.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji inwestycji, dołączając do zawiadomienia opinię właściwego oddziału banku i podając następujące dane:
1)
podstawę prawną ulgi podatkowej,
2)
cel inwestycji oraz jej planowany efekt,
3)
planowany koszt inwestycji,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji,
5)
wysokość należnej ulgi podatkowej.
6.
Właściwy organ podatkowy jest obowiązany sprawdzić zasadność wystąpienia i prawidłowość przekazanych danych, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości - zwrócić zawiadomienie do uzupełnienia lub poinformować jednostkę, że nie przysługuje jej ulga podatkowa.
7.
W terminie miesiąca od zakończenia inwestycji jednostka gospodarcza składa właściwemu organowi podatkowemu informację o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 5, oraz rozliczenie z przysługujących ulg.
8.
Właściwy organ podatkowy:
1)
stwierdza zasadność i prawidłowość obliczenia ulgi podatkowej,
2)
wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza przekroczyła termin zakończenia inwestycji, o którym mowa w ust. 5 pkt 4.
9.
Właściwy organ podatkowy może wydać decyzję o cofnięciu ulgi w podatku dochodowym również w trakcie realizacji inwestycji, jeżeli stwierdzi nieprzestrzeganie założeń przedstawionych w zawiadomieniu określonym w ust. 5.
10.
W przypadkach, o których mowa w ust. 8 pkt 2 i ust. 9, jednostka gospodarcza jest obowiązana uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od naliczenia nienależnej ulgi do dnia zapłacenia podatku w prawidłowej wysokości.
 
1.
Jednostkom gospodarczym będącym wykonawcami inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej przyznaje się ulgę w podatku dochodowym do wysokości 30% wartości kosztorysowej inwestycji własnych związanych z rozbudową zaplecza techniczno-produkcyjnego oraz wartości zakupów maszyn i urządzeń technologicznych, nie więcej jednak niż 25% należnego podatku dochodowego w roku podatkowym.
2.
Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje, jeżeli jednostki gospodarcze osiągnęły przyrost efektów rzeczowych w wysokości nie mniejszej niż określona w centralnym planie rocznym.
3.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1, zawiadamiają właściwy organ podatkowy o realizacji inwestycji, dołączając do zawiadomienia opinię właściwego oddziału banku i podając osiągnięty przyrost efektów rzeczowych, o którym mowa w ust. 2.
4.
Jednostka gospodarcza, która korzysta z ulgi, składa corocznie informację właściwemu organowi podatkowemu o zrealizowaniu założeń podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 3, oraz rozliczenie z przysługującej ulgi.
5.
Do ulgi, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 1, 3 i 5-8.
6.
Właściwy organ podatkowy wydaje decyzję o cofnięciu ulgi, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie wskaźnika przyrostu efektów rzeczowych określonego w centralnym planie rocznym.
1.
Uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości określonym w art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11 i z 1987 r. Nr 33, poz. 181), jednostkom uspołecznionego handlu rynkowego oraz spółdzielniom i związkom spółdzielni, prowadzącym działalność gospodarczą, przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu realizacji przedsięwzięć polegających na budowie:
1)
małych piekarni, masarni, młynów gospodarczych i innych zakładów przemysłu spożywczego związanych bezpośrednio z obsługą i zaopatrzeniem ludności oraz potrzebami rolnictwa,
2)
zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego oraz przechowalnictwa owoców, warzyw i runa leśnego,
3)
zakładów usług bytowych,
4)
zakładów remontowych i konserwacji maszyn rolniczych, wytwarzania narzędzi do produkcji rolnej oraz zakładów usługowych związanych z techniczną obsługą rolnictwa,
5)
zakładów produkcji materiałów budowlanych z wykorzystaniem surowców lokalnych, wtórnych bądź odpadowych,
6)
zakładów produkcji (pozysku) wapna nawozowego.
2.
Ulga polega na zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym zysku wyodrębnionego w ewidencji księgowej, osiągniętego z działalności jednostek gospodarczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, w okresie nie dłuższym niż 10 lat od zakończenia zadania inwestycyjnego i w kwocie nie wyższej niż 50% nakładów inwestycyjnych.
3.
Ulga podatkowa, o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje również z tytułu adaptacji lub przebudowy już istniejących obiektów stanowiących własność jednostek gospodarki uspołecznionej lub od nich nabytych, jeżeli w wyniku adaptacji lub przebudowy zostaną uruchomione nowe zakłady, o których mowa w ust. 1.
4.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym, o której mowa w ust. 1 i 2, zawiadamiają organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań inwestycyjnych, podając dane określone w § 3 ust. 5, uzupełnione pozytywną opinią terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego co do prawidłowości zakwalifikowania zadania inwestycyjnego do zadań szczególnie preferowanych (§ 5 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 19 maja 1986 r. w sprawie rozwoju uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości - Monitor Polski Nr 14, poz. 94) oraz zasadności jego podejmowania.
5.
Do ulg, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 3 i 6- 0.
6.
Korzystanie z ulg określonych w ust. 1-3 wyłącza możliwość korzystania z ulg z tego samego tytułu na podstawie § 10 ust. 2 uchwały Rady Państwa i Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1985 r. w sprawie odbudowy i rozwoju państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 19, poz 144)
1. 3
Podatek dochodowy od:
1)
państwowych przedsiębiorstw terenowych drobnej wytwórczości,
2)
spółdzielni pracy oraz ich związków,
3)
spółdzielni rzemieślniczych

obniża się o kwotę w wysokości odpowiadającej 10% zweryfikowanego zysku bilansowego.

2.
Podatek dochodowy od państwowych przedsiębiorstw technicznej obsługi rolnictwa obniża się o kwotę w wysokości odpowiadającej 7% zweryfikowanego zysku bilansowego.
3.
Jednostki gospodarcze, wymienione w ust. 1 i 2, tracą prawo do obniżenia podatku dochodowego w razie przeznaczenia za rok podatkowy mniej niż 55% nadwyżki bilansowej (zysku do podziału) na cele rozwojowe (fundusz zasobowy, inwestycyjny, rozwoju i rezerwowy).
4.
Obniżenie podatku dochodowego, o którym mowa w ust. 1 i 2, następuje po ustaleniu innych ulg w podatku dochodowym, określonych w rozporządzeniu.
Przepisy § 5 mają zastosowanie również do jednostek samodzielnie sporządzających bilans, dla których jest dzielony odrębnie zysk do podziału (nadwyżka bilansowa) i które uiszczają podatek dochodowy do budżetu.
1.
Jednostki wymienione w § 5 ust. 1 i 2 i w § 6 mogą zmniejszać miesięczne wpłaty podatku dochodowego o obniżkę tego podatku przysługującą na podstawie niniejszego rozporządzenia; ostatecznego rozliczenia dokonuje się za okres roczny na podstawie bilansu rocznego
2.
Jeżeli jednostki, o których mowa w ust. 1, nie spełnią warunków wymaganych do korzystania z obniżania podatku dochodowego, są obowiązane uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od naliczenia nienależnej ulgi do dnia zapłacenia podatku w prawidłowej wysokości.
1.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1".
2.
Wysokość ulgi, o której mowa w ust. 1, wynosi:
1)
6% dla wyrobów oznaczonych znakiem "Q",
2)
3% dla wyrobów oznaczonych znakiem "1"

od wartości sprzedaży tych wyrobów po odliczeniu zapłaconego podatku obrotowego.

3.
Ulga w podatku dochodowym dla wyrobów określonych w ust. 1 nie przysługuje w razie stwierdzenia przez właściwy organ kontroli wprowadzenia do obrotu wyrobu oznaczonego znakiem jakości, nie odpowiadającego wymaganiom ustalonym przy wydaniu świadectwa jakości, lub w razie cofnięcia tego świadectwa.
1.
Jednostkom gospodarczym przysługuje ulga w podatku dochodowym z tytułu świadczenia usług bytowych oraz usług dozoru mienia w wysokości:
1)
6% wartości sprzedaży usług bytowych oraz usług dozoru mienia - opłaconych bezpośrednio ze środków pieniężnych ludności oraz usług świadczonych w ramach gwarancji,
2)
4% wartości sprzedaży usług bytowych i usług dozoru mienia - w pozostałych przypadkach.
2.
Ulgi, o których mowa w ust. 1, są udzielane:
1)
po wyłączeniu z wartości sprzedaży wartości materiałów i części zamiennych zaliczonych zleceniodawcy i wyodrębnionych w fakturze,
2)
pod warunkiem przeznaczenia co najmniej 30% ich kwoty na inwestycje związane z usługami bytowymi.
1.
Przedsiębiorstwom państwowym lub jednostkom organizacyjnym przedsiębiorstw państwowych, które uzyskały status przedsiębiorstw przemysłu obronnego z tytułu prowadzenia działalności określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 3, z 1984 r. Nr 10, poz. 41 oraz z 1987 r. Nr 7, poz. 39 i Nr 37, poz. 213), przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
2.
Przedsiębiorstwom działającym przy zakładach karnych przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
3.
Minister Finansów określi wysokość ulg, o których mowa w ust. 1 i 2, i sposób ich obliczania.
1.
Zwalnia się od podatku dochodowego:
1)
spółdzielnie niewidomych,
2)
spółdzielnie inwalidów uznane za zakłady pracy chronionej,
2a) 4
nowo powstałe jednostki gospodarcze - na okres od 3 do 5 lat:
a)
uruchamiające produkcję materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego,
b)
wykonujące roboty z zakresu budownictwa mieszkaniowego oraz roboty i obiekty infrastruktury towarzyszącej,
2b) 5
zysk osiągnięty z nowo uruchomionej produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa mieszkaniowego w okresie 3 lat od daty podjęcia produkcji,
3)
zysk osiągnięty z nowo uruchomionej produkcji opartej na wynalazku krajowym lub zamówieniu rządowym z zakresu rozwoju nauki i techniki, w okresie 3 lat od daty rozpoczęcia wdrożenia.
1a. 6
Wykaz materiałów i wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 2a lit. a) oraz pkt 2b, ustala Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w porozumieniu z Ministrami Przemysłu oraz Finansów. Podjęcie działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 2a i 2b, jest działalnością nowo uruchomioną także w odniesieniu do tych jednostek gospodarki uspołecznionej, które prowadziły już działalność produkcyjną i budowlano-montażową, lecz innego rodzaju, lub produkowały inne materiały budowlane.
2. 7
Zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przysługują pod warunkiem, że środki uzyskane z tego zwolnienia zostaną przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów, a w jednostkach gospodarczych realizujących zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2a lit. a), pkt 2b i 3, na fundusz rozwoju danej jednostki.
3.
Przemysłowym i usługowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w wysokości nie niższej niż 70% ogólnej liczby zatrudnionych, oraz handlowym spółdzielniom inwalidów, osiągającym odpowiedni wskaźnik nie niższy niż 60% - obniża się należny podatek dochodowy o 65%.
4.
Przemysłowym, usługowym i handlowym spółdzielniom inwalidów, w których wskaźnik zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych jest niższy niż określony w ust. 3, nie więcej jednak niż o 10% ogólnej liczby zatrudnionych - obniża się należny podatek dochodowy o 50%.
5.
Spółdzielniom inwalidów, o których mowa w ust. 3, przysługuje dodatkowa ulga w podatku dochodowym w wysokości 1% należnego podatku dochodowego za każdy procent wzrostu zatrudnienia inwalidów i osób traktowanych na równi z inwalidami w ogólnej liczbie zatrudnionych.
6.
Środki uzyskane przez spółdzielnie inwalidów z tytułu ulg podatkowych, o których mowa w ust. 3-5, są przeznaczone na fundusz rehabilitacji inwalidów.
Specjalistycznym jednostkom gospodarki uspołecznionej skupu i przetwórstwa surowców wtórnych, których listę ustali Minister Rynku Wewnętrznego, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 10% należnego podatku w roku podatkowym.
Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 25% kosztów utrzymania każdego ucznia. Wysokość rocznych kosztów utrzymania ucznia określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń, aparatury i ochron indywidualnych, niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości 10% tego przyrostu.
 
1.
Jednostkom gospodarczym, produkującym materiały i wyroby dla budownictwa mieszkaniowego, określone w wykazie, o którym mowa w § 11 ust. 1a, przyznaje się ulgę w podatku dochodowym w wysokości 2% wartości sprzedaży tych materiałów i wyrobów w cenach realizacji.
2.
Jednostki gospodarcze tracą prawo do ulgi, jeżeli przyrost sprzedaży w cenach porównywalnych materiałów i wyrobów, o których mowa w ust. 1, jest niższy niż 4% w roku podatkowym w stosunku do roku poprzedniego.
 
1.
Jednostkom gospodarczym, w których stosuje się przepisy uchwały nr 91 Rady Ministrów z dnia 30 maja 1988 r. w sprawie stosowania w jednostkach gospodarczych systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców, materiałów, paliw i energii (Monitor Polski Nr 20, poz. 176), przyznaje się ulgę w podatku dochodowym.
2.
Ulga w podatku dochodowym polega na wyłączeniu z podstawy opodatkowania tym podatkiem kwoty stanowiącej równowartość 70% kwoty oszczędności, uzyskanej w wyniku rzeczywistego obniżenia zużycia surowców, materiałów, paliw i energii, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały, o której mowa w ust. 1.
1. 10
Kwoty ulg podatkowych, określonych w § 2-5, 10, 12 i 14 oraz 14a, zwiększają fundusz rozwoju jednostek gospodarczych albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2. 11
Kwoty ulg podatkowych, określonych w § 8, 9 i 13 oraz 14b, zwiększają zysk do podziału.
3.
Suma ulg w podatku dochodowym, określonych w rozporządzeniu, z wyjątkiem ulg wymienionych w § 2, § 3 ust. 1 pkt 1 i 2, § 4, 5 i 9-12, nie może przekroczyć 30% podatku dochodowego należnego od jednostek gospodarczych za rok podatkowy.
4.
Ulgi podatkowe z tego samego rodzaju działalności nie mogą być łączone; w razie zbiegu uprawnień do ulg stosuje się ulgę najkorzystniejszą.
5.
Właściwy organ podatkowy wydaje decyzję o cofnięciu ulg w podatku dochodowym, jeżeli środki pochodzące z tych ulg zostaną wykorzystane niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Ulgi podlegają cofnięciu za te lata, w których stwierdzono niewłaściwe wykorzystanie środków.
6.
Przez należny podatek dochodowy rozumie się podatek obliczony od podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 44 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77).
7.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg w podatku dochodowym.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U z 1986 r. Nr 13, poz. 78, Nr 44, poz. 214 i 215 oraz z 1987 r. Nr 35, poz. 194),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 1985 r. w sprawie obniżenia niektórym uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości podatku dochodowego (Dz. U. Nr 52, poz. 269 i z 1986 r Nr 44, poz. 216).
2.
Jednostki gospodarcze, które do dnia 31 grudnia 1987 r. uzyskały uprawnienia do korzystania z ulg w podatku dochodowym, o których mowa w § 2 i § 3 ust. 1 oraz w § 15 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów wymienionego w ust. 1 pkt 1, zachowują prawo do rozliczenia tych ulg według zasad i w terminach określonych w tym rozporządzeniu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1988 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ TOWARÓW O NIŻSZYM STOPNIU PRZETWORZENIA, DO KTÓRYCH MAJĄ ZASTOSOWANIE ULGI PODATKOWE Z TYTUŁU EKSPORTU

Lp.Grupa według Systematycznego wykazu wyrobówNazwa
102Paliwa oraz przetwory paliw
203Energia elektryczna
3041–043Surowce hutnicze
4051–053Surowce pierwotne i wtórne oraz wyroby dla hutnictwa metali nieżelaznych
5121Kopaliny chemiczne
6171Tarcica i półfabrykaty tarte
70845–22Palety ładunkowe
81422Cement i klinkier
91881Makulatura oraz odpady z papieru i tektury
101911–15Przędze
1921–25
112431Cukier
12431–2Drewno i produkty uboczne
132321Skóry surowe zakonserwowane dla przemysłu garbarskiego
144031Produkty krajowych roślin przemysłowych
1 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.39.310) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1988 r.
2 § 3a dodany przez § 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.205) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 1988 r.
4 § 11 ust. 1 pkt 2a dodany przez § 2 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
5 § 11 ust. 1 pkt 2b dodany przez § 2 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
6 § 11 ust. 1a dodany przez § 2 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
7 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
8 § 14a dodany przez § 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 marca 1988 r. w sprawie niektórych ulg i zwolnień finansowych dla wykonawców inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz producentów materiałów i wyrobów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego (Dz.U.88.10.78) z dniem 19 kwietnia 1988 r., z tym że ma zastosowanie do rozliczeń finansowych począwszy od dnia 1 stycznia 1988 r.
9 § 14b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.205) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 1988 r.
10 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.205) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 1988 r.
11 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.205) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 1988 r.