Rozdział 3 - Zasady i tryb udzielania wyróżnień - Udzielanie wyróżnień oraz postępowanie dyscyplinarne w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.37.161

Akt utracił moc
Wersja od: 8 kwietnia 1994 r.

Rozdział  3

Zasady i tryb udzielania wyróżnień

§  7.
Do udzielania funkcjonariuszom wyróżnień w przypadkach określonych w art. 91 ustawy są uprawnieni:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej i jego zastępca - do udzielania: pochwały, pochwały w rozkazie, nagrody pieniężnej lub rzeczowej, krótkoterminowego urlopu do 10 dni, przedstawienia do odznaczenia państwowego, przedterminowego mianowania na wyższy stopień, mianowania na wyższe stanowisko służbowe,
2) 2
komendant oddziału (Centrum Szkolenia, Centralnego Ośrodka Szkolenia) Straży Granicznej oraz dyrektor jednostki organizacyjnej w Komendzie Głównej Straży Granicznej - do udzielania: pochwały, pochwały w rozkazie, nagrody pieniężnej lub rzeczowej, krótkoterminowego urlopu do 7 dni, przedstawienia do odznaczenia państwowego, przedterminowego mianowania na wyższy stopień, mianowania na wyższe stanowisko służbowe.
3)
komendant granicznej placówki kontrolnej (strażnicy, dywizjonu) - do udzielania: pochwały, pochwały w rozkazie, krótkoterminowego urlopu do 5 dni,
4) 3
dowódca kompanii oraz kierownik zespołu obserwacji wzrokowo-technicznej - do udzielania: pochwały w rozkazie, krótkoterminowego urlopu do 3 dni,
5)
dowódca plutonu, dowódca drużyny oraz inny bezpośredni przełożony - do udzielenia pochwały.
§  8.
1.
Przełożony właściwy w sprawach osobowych lub przełożony upoważniony do mianowania w myśl art .53 ust. 1 ustawy może mianować funkcjonariusza na wyższy stopień w drodze wyróżnienia.
2.
Wniosek o przedterminowe mianowanie na wyższy stopień oficerski przedkłada Ministrowi Spraw Wewnętrznych Komendant Główny Straży Granicznej,
3.
Zasady i tryb postępowania z wnioskami o przyznanie odznaki resortowej lub przedstawienie do odznaczenia państwowego określają odrębne przepisy.
§  9.
Jeżeli przełożony uzna, że funkcjonariusz zasługuje na wyższe wyróżnienie, niż może mu udzielić, występuje z odpowiednim wnioskiem do przełożonego uprawnionego do udzielania tego wyróżnienia.
§  10.
1.
Wyróżnienia wymienione w art. 91 pkt 2-8 ustawy podlegają ogłoszeniu w rozkazie personalnym.
2.
Rozkaz o wyróżnieniu podaje się do wiadomości funkcjonariuszom oraz włącza do akt osobowych wyróżnionego.
§  11.
1.
Nie można wyróżnić funkcjonariuszy, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne lub dyscyplinarne, oraz funkcjonariuszy ukaranych karą dyscyplinarną przed jej zatarciem.
2.
Przepis ustępu 1 stosuje się również wobec funkcjonariuszy:
1)
skazanych wyrokiem sądu - w czasie warunkowego zawieszenia wykonania kary,
2)
którym postępowanie karne zostało warunkowo umorzone - w czasie próby określonej orzeczeniem o warunkowym zawieszeniu.
2 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 marca 1994 r. (Dz.U.94.39.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 1994 r.
3 § 7 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 marca 1994 r. (Dz.U.94.39.146) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 1994 r.