§ 39. - Udzielanie pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.1456

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 grudnia 2023 r.
§  39. 
1.  50
 W przypadku pomocy w ramach wyłączeń grupowych na wspieranie wdrażania wyników badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych przez finansowanie inwestycji początkowych oraz inwestycji początkowych, które zapoczątkowują nową działalność gospodarczą, kosztami kwalifikowalnymi są koszty:
1)
nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności nieruchomości, z wyłączeniem lokali mieszkalnych;
2)
nabycia albo wytworzenia środków trwałych innych niż określone w pkt 1;
3)
nabycia robót i materiałów budowlanych;
4)
nabycia oraz ochrony wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej, które:
a)
będą wykorzystywane przez przedsiębiorcę wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc,
b)
będą podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
c)
zostaną nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich, niepowiązanych z przedsiębiorcą,
d)
będą stanowić aktywa przedsiębiorcy i pozostaną związane z projektem:
w przypadku dużego przedsiębiorcy - przez okres co najmniej 5 lat,
w przypadku mikro-, małego albo średniego przedsiębiorcy - przez okres co najmniej 3 lat
od dnia zakończenia wykonywania projektu;
5)
rat spłaty kapitału środków trwałych poniesione przez przedsiębiorcę jako korzystającego do dnia zakończenia wykonywania projektu, do wysokości kapitału z dnia zawarcia umowy leasingu, albo rat spłaty kapitału środków trwałych należnej finansującemu z tytułu umowy leasingu, jeżeli we wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1, finansujący jest wskazany przez przedsiębiorcę jako podmiot upoważniony do poniesienia kosztu, pod warunkiem, że w przypadku leasingu:
a)
nieruchomości - umowa leasingu została zawarta przez:
dużego przedsiębiorcę na okres co najmniej 5 lat,
mikro-, małego albo średniego przedsiębiorcę na okres co najmniej 3 lat
od dnia przewidywanego zakończenia realizacji inwestycji początkowej,
b)
środków trwałych innych niż nieruchomości - umowa leasingu prowadzi do przeniesienia własności tych środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego.
2. 
Łączna wartość kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i pkt 5 lit. a, może wynosić nie więcej niż 10% wszystkich kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1.
3. 
W przypadku dużego przedsiębiorcy:
1)
wartość kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, może wynosić nie więcej niż 50% wszystkich kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1;
2)
kosztami kwalifikowalnymi są koszty nabycia wyłącznie nowych środków trwałych, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
3) 51
 (uchylony);
4)
pomoc na zasadniczą zmianę procesu produkcji może zostać udzielona pod warunkiem, że koszty kwalifikowalne przekraczają koszty amortyzacji aktywów związanych z produkcją, której dotyczy zmiana, w okresie poprzednich 3 lat obrotowych.
3a.  52
 Pomoc w ramach wyłączeń grupowych, o której mowa w ust. 1, na dywersyfikację produkcji istniejącego zakładu przez wprowadzenie nowych produktów może zostać udzielona pod warunkiem, że koszty kwalifikowalne przekraczają o co najmniej 200% wartość księgową aktywów, które były wykorzystywane w dotychczasowej produkcji tego zakładu i będą wykorzystywane do produkcji nowych produktów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac nad projektem.
4. 
W przypadku pomocy na przejęcie aktywów zakładu koszty kwalifikowalne są uwzględniane zgodnie z warunkami określonymi w art. 14 ust. 6 rozporządzenia nr 651/2014.
50 § 39 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2023 r.
51 § 39 ust. 3 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 19 lit. a rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2023 r.
52 § 39 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 19 lit. b rozporządzenia z dnia 1 grudnia 2023 r. (Dz.U.2023.2627) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 grudnia 2023 r.