Rozdział 3 - Łączenie i podział instytutów - Tworzenie, łączenie, podział, reorganizacja, przekształcanie, włączanie lub likwidacja instytutów badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.230.1512

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2010 r.

Rozdział  3

Łączenie i podział instytutów

§  7.
1.
Łączenie instytutów polega na:
1)
utworzeniu jednego instytutu z dwóch lub większej liczby instytutów, które w wyniku połączenia tracą osobowość prawną;
2)
włączeniu do instytutu jednego lub większej liczby instytutów, które w wyniku włączenia tracą osobowość prawną.
2.
Instytut, do którego włączono inny instytut lub kilka instytutów, może zachować dotychczasową nazwę.
§  8.
Podział instytutu polega na:
1)
utworzeniu z instytutu dwóch lub większej liczby instytutów;
2)
wydzieleniu z instytutu komórki organizacyjnej w celu włączenia do innego instytutu;
3)
wydzieleniu z instytutu określonych komórek organizacyjnych w celu utworzenia nowego instytutu lub instytutów.
§  9.
1.
Akt o połączeniu instytutów zawiera:
1)
oznaczenie łączonych instytutów, przez wskazanie:
a)
nazwy i siedziby,
b)
numerów identyfikacyjnych REGON,
c)
numerów identyfikacji podatkowej NIP;
2)
określenie instytutu utworzonego w wyniku połączenia instytutów;
3)
określenie terminu połączenia instytutów;
4)
określenie składników majątkowych, w tym tytułu prawnego do nieruchomości, które w wyniku połączenia wejdą w skład majątku instytutu, o którym mowa w § 7.
2.
Jeżeli łączenie instytutów następuje w czasie roku obrotowego, akt o połączeniu powinien zawierać także zasady łączenia planów rzeczowo-finansowych instytutów oraz podziału nagród, premii i innych świadczeń.
§  10.
Akt o podziale instytutu zawiera:
1)
określenie instytutu podlegającego podziałowi, przez wskazanie:
a)
nazwy i siedziby,
b)
numeru identyfikacyjnego REGON,
c)
numeru identyfikacji podatkowej NIP;
2)
określenie terminu podziału instytutu;
3)
określenie instytutów, które zostaną utworzone w wyniku podziału lub do których będą dołączone komórki organizacyjne instytutu podlegającego podziałowi;
4)
określenie komórek organizacyjnych, które będą wydzielone z instytutu w celu ich włączenia do innych instytutów lub instytutów powstałych w wyniku podziału;
5)
ustalenia dotyczące sposobu podziału mienia oraz rozliczeń z tytułu zobowiązań i przejęcia uprawnień i obowiązków wynikających z decyzji administracyjnych.
§  11.
1.
Instytuty powstałe w wyniku łączenia lub podziału przejmują pracowników i mienie instytutów, z których je utworzono.
2.
Instytut powstały w wyniku łączenia przejmuje należności i zobowiązania łączonych instytutów.
3.
Instytuty powstałe w wyniku podziału przejmują solidarnie należności i zobowiązania instytutów podlegających podziałowi.
4.
Podział zobowiązań instytutu podlegającego podziałowi może być dokonany w drodze umowy, za zgodą wierzycieli.
5.
Do pracowników łączonych i dzielonych instytutów stosuje się art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)).
§  12.
1.
W celu dokonania oceny stanu majątkowego i organizacyjno-prawnego łączonych i dzielonych instytutów oraz opracowania warunków, na jakich zostaną dokonane ich połączenie lub podział, minister nadzorujący instytuty powołuje komisję i wyznacza jej przewodniczącego. W przypadku gdy instytuty są nadzorowane przez więcej niż jednego ministra, komisję powołuje i przewodniczącego wyznacza minister nadzorujący instytut, który osiągnął najwyższe przychody z tytułu komercjalizacji własnej działalności badawczo-rozwojowej w okresie ostatnich 3 lat.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dwaj przedstawiciele ministra nadzorującego instytut podlegający podziałowi lub po jednym przedstawicielu ministrów nadzorujących łączone instytuty;
2)
dyrektorzy instytutów podlegających łączeniu lub dyrektor instytutu podlegającego podziałowi;
3)
po jednym przedstawicielu rad naukowych każdego z instytutów podlegających łączeniu lub podziałowi;
4)
ekspert w dziedzinie gospodarczych zastosowań wyników działalności badawczo-rozwojowej instytutu podlegającego podziałowi lub łączonych instytutów wskazany przez ministra nadzorującego instytut.
3.
W pracach komisji mogą uczestniczyć z głosem doradczym:
1)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa;
2)
przedstawiciel ministra właściwego do spraw nauki;
3)
po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych z każdego instytutu.
4.
Komisja, o której mowa w ust. 1, powołana w związku z planowanym podziałem instytutu, sporządza szczegółowe propozycje podziału instytutu, a także propozycje podziału mienia i zobowiązań.
5.
W przypadku łączenia instytutów obsługę prac komisji zapewnia instytut, do którego włączany jest inny instytut. W przypadku podziału instytutu obsługę prac komisji zapewnia dzielony instytut.
§  13.
1.
Określenie mienia łączonych lub dzielonych instytutów następuje na podstawie spisów z natury oraz sprawozdań finansowych łączonych lub dzielonych instytutów sporządzonych na dzień poprzedzający dzień łączenia lub dzielenia, zbadanych przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, Nr 157, poz. 1241 i Nr 165, poz. 1316 oraz z 2010 r. Nr 47, poz. 278) i zatwierdzonych przez ministra nadzorującego łączone lub dzielone instytuty.
2.
Wykaz mienia oraz zobowiązań i należności przysługujących łączonym lub dzielonym instytutom, które podlegają przejęciu przez instytut, do którego włączono inne instytuty, instytut powstały w wyniku połączenia lub instytuty powstałe w wyniku podziału, sporządza się w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Instytuty, do których włączono wydzielone komórki organizacyjne innych instytutów, przejmują pracowników tych komórek organizacyjnych.
4.
Podział mienia i zobowiązań następuje na podstawie zbadanego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz spisu inwentaryzacyjnego zarządzonego przez dyrektora instytutu ulegającego podziałowi.
§  14.
1.
Minister nadzorujący instytut powstały w wyniku połączenia instytutów wyznacza osobę pełniącą funkcję tymczasowego kierownika instytutu utworzonego w wyniku połączenia instytutów, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 1.
2.
Ministrowie nadzorujący instytuty powstałe w wyniku podziału wyznaczają osoby pełniące funkcję tymczasowych kierowników instytutów powstałych w wyniku podziału.
3.
Osoba pełniąca funkcję tymczasowego kierownika instytutu składa niezwłocznie wniosek o wpisanie instytutu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz o wykreślenie z rejestru instytutów podlegających połączeniu.
4.
Minister nadzorujący instytut podlegający podziałowi, w przypadku dokonania podziału, o którym mowa w § 8 pkt 1, składa wniosek o wykreślenie instytutu z Krajowego Rejestru Sądowego.
§  15.
Dyrektor instytutu, do którego włączono inny lub inne instytuty, niezwłocznie składa wniosek o dokonanie w Krajowym Rejestrze Sądowym odpowiednich zmian dotyczących tego instytutu oraz o wykreślenie z Rejestru włączonego lub włączonych instytutów.
§  16.
1.
Z dniem połączenia instytutów, o którym mowa w § 7 ust. 1, kończy się kadencja rad naukowych połączonych instytutów.
2.
W przypadku dokonania łączenia instytutów, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2, rada naukowa instytutu lub instytutów włączonych do innego instytutu działa do dnia wykreślenia tego instytutu lub instytutów z Krajowego Rejestru Sądowego, a rada naukowa instytutu, do którego włączono inny instytut lub instytuty, działa do dnia zakończenia swojej kadencji.
3.
Z dniem podziału instytutu, o którym mowa w § 8 pkt 1, kończy się kadencja rady naukowej instytutu.