Tworzenie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1939.77.515

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 czerwca 1939 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o tworzeniu bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządzam co następuje:
1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych, wymienionych w § 5, obywateli polskich lub Wolnego Miasta Gdańska, którzy po ukończeniu studiów będą zobowiązani do służby w urzędach administracji morskiej.
2.
Minister Przemysłu i Handlu może zaliczyć na poczet służby w administracji morskiej czas służby odbytej we wskazanych przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu instytucjach i przedsiębiorstwach, związanych z żeglugą morską i przemysłem okrętowym.
Odpowiednie sumy na wypłatę stypendiów będą wnoszone do preliminarza budżetowego na każdy rok.
Liczbę stypendiów na każdy rok budżetowy oraz wysokość stypendiów dla studiujących w kraju i studiujących za granicą określa Minister Przemysłu i Handlu i zawiadamia o tym Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
1.
Stypendia przyznaje Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po zasięgnięciu opinii: właściwego rektora politechniki w odniesieniu do studiujących w kraju, Komisarza Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku - w odniesieniu do studiujących w W.M. Gdańsku, właściwego konsula R.P. - w odniesieniu do studiujących za granicą.
2.
Przy opiniowaniu zgłoszeń studentów Politechniki Gdańskiej i politechnik zagranicznych będą wykorzystywane miejscowe organizacje samopomocowe lub naukowe studentów Polaków.
O przyznanie stypendiów ubiegać się mogą studenci politechnik, studiujący na wydziałach techniki okrętowej (budowy okrętów, budowy maszyn okrętowych i elektrotechniki okrętowej) lub na wydziałach o kierunku fachowym, mającym zastosowanie w technice okrętowej.
1.
Stypendia będą przyznawane: studentom, nie mającym egzaminu półdyplomowego, na okres w zasadzie nie dłuższy niż 3 lata, mającym egzamin półdyplomowy - na okres w zasadzie nie dłuższy niż 2 lata.
2.
W wyjątkowych przypadkach Minister Przemysłu i Handlu może przedłużyć okres pobierania stypendium.
Podania o stypendia należy składać do Ministerstwa Przemysłu i Handlu za pośrednictwem właściwych władz powołanych do opiniowania (§ 4), załączając:
a)
dokumenty obywatelstwa polskiego lub Wolnego Miasta Gdańska,
b)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie zamożności rodziców lub opiekunów,
c)
zaświadczenie o imatrykulacji lub zaświadczenie o zdaniu egzaminu półdyplomowego,
d)
oświadczenie, że nie pobiera innego stypendium oraz nie posiada stałej pracy zarobkowej albo że zaprzestanie pobierania innego stypendium i stałego zarobkowania z chwilą uzyskania stypendium,
e)
w razie niepełnoletności kandydata - oświadczenie rodziców lub opiekunów o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium.
1.
Stypendia będą przyznawane zasadniczo z początkiem roku akademickiego na okres jednego roku lub na okres pozostały do końca roku.
2.
Na początku każdego roku akademickiego władze powołane do opiniowania podań (§ 4) przesyłają Ministrowi Przemysłu i Handlu sprawozdania stypendystów z przebiegu studiów wraz z wnioskiem co do dalszego utrzymania stypendium.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce i czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
Stypendysta nie może bez zgody Ministerstwa Przemysłu i Handlu a w razie odbywania studiów za granicą - właściwego konsula podejmować się jakiejkolwiek stałej pracy o charakterze zarobkowym ani też pobierać innego stypendium ze środków publicznych lub społecznych.
1.
Stypendysta obowiązany jest nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty ukończenia studiów zawiadomić Ministerstwo Przemysłu i Handlu o gotowości objęcia służby.
2.
Stypendysta obowiązany jest do pozostawania w dyspozycji Ministerstwa Przemysłu i Handlu przez okres czasu co najmniej dwukrotnie dłuższy od okresu czasu pobierania stypendium, nie krócej jednak niż przez jeden rok.
3.
W wyjątkowych przypadkach Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić stypendystę częściowo od obowiązku odbycia służby.
4.
Stypendysta przyjęty do służby w administracji morskiej traktowany jest na równi z innymi pracownikami posiadającymi równorzędne studia.
O przyznaniu, odmowie lub cofnięciu stypendium Ministerstwo Przemysłu i Handlu zawiadamia studenta za pośrednictwem władz powołanych do opiniowania podań (§ 4).
W przypadkach niezastosowania się do przepisów § 9, stypendysta traci prawo do pobierania stypendium z końcem miesiąca następnego po miesiącu, w którym Ministerstwo Przemysłu i Handlu powiadomi stypendystę o odebraniu stypendium.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 9 i 10 ust. 1 i 2 oraz nieobjęcia po ukończeniu lub przerwaniu studiów wskazanego mu stanowiska albo utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby, stypendysta obowiązany jest najdalej w ciągu jednego roku zwrócić kwoty pobrane tytułem stypendium wraz z odsetkami, w części w jakiej kwoty te nie zostały umorzone przez odbytą służbę (§ 10 ust. 2). Do umorzenia stypendium zalicza się okresy służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
2.
Roczny termin zaczyna biec od daty:
a)
utraty prawa do pobierania stypendium,
b)
z upływem terminu przewidzianego w § 10 ust. 1,
c)
utraty prawa zajmowania urzędów państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
niedotrzymania terminu przewidzianego w § 10 ust. 2.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Przemysłu i Handlu może zwolnić od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty na okres dłuższy.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.