Rozdział 7 - Wydawanie i przewóz osób wydawanych. - Tunezja-Polska. Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Warszawa.1985.03.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.11.71

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 grudnia 1986 r.

Rozdział  VII

Wydawanie i przewóz osób wydawanych.

Obowiązek wydania.

Stosownie do postanowień niniejszej umowy Umawiające się Strony zobowiązują się do wydawania sobie wzajemnie na wniosek, w trybie i na warunkach określonych w niniejszym rozdziale, osób znajdujących się na terytorium jednej z Umawiających się Stron w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej lub wykonania kary na terytorium drugiej Strony.

Przestępstwa uzasadniające ekstradycję.

Wydanie następuje:

a)
w razie popełnienia czynu lub czynów, które według prawa obu Umawiających się Stron są zbrodniami lub występkami zagrożonymi przez te prawa co najmniej karą pozbawienia wolności jednego roku albo karą surowszą,
b)
w razie skazania na karę co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności przez Stronę wzywającą za przestępstwo wymienione w punkcie poprzedzającym.

Odmowa ekstradycji.

Nie wydaje się:

a)
osób będących obywatelami wezwanej Umawiającej się Strony,
b)
osób, których wydanie jest niedopuszczalne według prawa wezwanej Umawiającej się Strony.
1.
Wydanie nie jest dopuszczalne, jeżeli:
a)
przestępstwo zostało popełnione na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony,
b)
przestępstwo, w związku z którym żąda się wydania, zostało popełnione poza terytorium Strony wzywającej, a prawo Strony wezwanej nie pozwala na ściganie takiego czynu, w razie gdy został on popełniony poza jej terytorium,
c)
przestępstwo, z powodu którego żąda się wydania, jest uważane przez Stronę wezwaną za przestępstwo o charakte-rze politycznym,
d)
przestępstwo, z powodu którego żąda się wydania, jest uważane przez Stronę wezwaną za przestępstwo przeciwko obowiązkowi wojskowemu,
e)
zgodnie z prawem jednej z Umawiających się Stron postępowanie karne może być wszczęte dopiero po złożeniu skargi przez osobę pokrzywdzoną,
f)
ze względu na przedawnienie, amnestię albo istnienie innej przeszkody prawnej wszczęcie postępowania karnego lub wykonanie kary za przestępstwo, z którego powodu żąda się wydania, nie jest dopuszczalne,
g)
osoby, których wydania się żąda, zostały prawomocnie skazane, uwolnione od kary lub uniewinnione albo postępowanie w stosunku do takich osób zostało umorzone, chyba że orzeczenie takie zapadło w wyniku braku jurysdykcji organów sądowych Strony wezwanej.
2.
Wydania można odmówić, jeżeli przestępstwo, z którego powodu żąda się wydania, jest przedmiotem postępowania na terytorium Strony wezwanej albo było przedmiotem postępowania w państwie trzecim.

Wydanie z powodu przestępstw dotyczących podatków, opłat, ceł i wymiany, na warunkach przewidzianych w niniejszej umowie, następuje tylko w razie gdy wyrazi na to zgodę Strona wezwana.

W razie odmowy wydania, Strona wezwana powiadomi Stronę wzywającą o swej decyzji.

Równoczesne wystąpienie o ekstradycję przez kilka państw.

Jeżeli o wydanie tej samej osoby wystąpi równocześnie kilka państw, z powodu tych samych lub różnych czynów, Strona wezwana rozstrzyga, który wniosek uwzględni, biorąc pod uwagę w szczególności obywatelstwo osoby, o której wydanie chodzi, daty złożenia wniosków, miejsce i wagę przestępstwa.

Wniosek o wydanie.

1.
Do wniosku o wydanie, sporządzonego na piśmie i adresowanego do Strony wezwanej, należy dołączyć:
a)
uwierzytelniony odpis nakazu aresztowania, a jeżeli wydania żąda się w celu wykonania kary - uwierzytelniony odpis prawomocnego wyroku,
b)
opis czynów, za które żąda się wydania, ze wskazaniem czasu i miejsca ich popełnienia, ich kwalifikację prawną oraz wskazanie przepisów, które mają zastosowanie, wraz z odpisem tekstu tych przepisów,
c)
informacje dotyczące okresu kary nie wykonanej, w razie żądania wydania osoby skazanej, która odcierpiała tylko część wymierzonej kary,
d)
wszelkie dane dotyczące osoby, której wydania się żąda, a zwłaszcza jej imię i nazwisko, obywatelstwo i miejsce zamieszkania lub pobytu; w miarę możliwości do wniosku należy dołączyć rysopis tej osoby, jej fotografię i odciski palców.
2.
Strona wezwana może żądać uzupełniających informacji, jeżeli dane wymienione w ustępie poprzedzającym nie są wystarczające. Strona wzywająca powinna odpowiedzieć na to żądanie w terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy. Termin ten może być przedłużony o 15 dni na podstawie wzajemnego porozumienia się Umawiających się Stron.
3.
Jeżeli Strona wzywająca nie udzieli uzupełniających informacji, Strona wezwana zwolni osobę aresztowaną.

Tymczasowe aresztowanie w celu wydania.

Jeżeli warunki wydania są spełnione, Strona wezwana zarządzi niezwłocznie, zgodnie ze swym prawem, aresztowanie osoby, której wydania się żąda.

Tymczasowe aresztowanie przed otrzymaniem wniosku o wydanie.

1.
W wypadku nie cierpiącym zwłoki tymczasowe aresztowanie może nastąpić przed otrzymaniem wniosku o wydanie, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona o to wnosi. Należy powołać się na nakaz aresztowania lub na prawomocny wyrok, wydane przeciwko tej osobie, wraz z zapewnieniem, że następnie zostanie nadesłany wniosek o wydanie. Wniosek o tymczasowe aresztowanie może być przekazany drogą pocztową, telegraficznie lub teleksem.
2.
Strona wzywająca powinna być niezwłocznie zawiadomiona o tymczasowym aresztowaniu, zgodnie z ustępem poprzedzającym, i o dacie aresztowania.

Wypuszczenie na wolność osoby tymczasowo aresztowanej.

1.
Czas trwania tymczasowego aresztowania przed otrzymaniem wniosku o wydanie nie może przekraczać jednego miesiąca. Na wniosek Strony wzywającej termin ten może być przedłużony o piętnaście dni.
2.
Strona wezwana zwolni osobę tymczasowo aresztowaną przed upływem tego terminu, jeżeli wcześniej zostanie zawiadomiona, że Strona wzywająca nie ma już zamiaru żądać wydania.

Odroczenie wydania.

Jeżeli przeciwko osobie, której wydania się żąda, toczy się przed właściwymi organami Strony wezwanej postępowanie karne o inne czyny albo jeżeli powinna ona odbyć karę pozbawienia wolności orzeczoną przez te organy, wydanie może być odroczone do chwili ukończenia postępowania karnego lub odbycia albo darowania kary.

Wydanie czasowe.

Jeżeli odroczenie wydania doprowadziłoby do upływu terminu przedawnienia karalności lub wykonania kary albo mogłoby przeszkodzić ustaleniu okoliczności mających istotne znaczenie dla postępowania, można zgodzić się na czasowe wydanie, pod warunkiem że osoba wydana zostanie niezwłocznie odesłana na terytorium Strony wezwanej po dokonaniu czynności postępowania, dla których zgodzono się dokonać wydania.

Ograniczenie ścigania karnego.

1.
Osoba wydana nie może być bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony pociągnięta do odpowiedzialności karnej ani nie można w stosunku do niej wykonać kary z powodu innego czynu przestępnego, popełnionego przed wydaniem, aniżeli ten, z którego powodu została wydana. Osoby tej nie można również wydać państwu trzeciemu bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Zgoda nie jest wymagana, jeżeli:
a)
osoba wydana po zakończeniu postępowania karnego albo po wykonaniu kary lub jej darowaniu w terminie jednego miesiąca nie opuściła terytorium wzywającej Umawiającej się Strony; do tego terminu nie wlicza się czasu, w którym osoba wydana nie miała możliwości opuścić terytorium wzywającej Umawiającej się Strony,
b)
osoba wydana po opuszczeniu terytorium wzywającej Umawiającej się Strony ponownie na terytorium to dobrowolnie powróciła.

Informacja o następstwach wydania.

Wzywająca Umawiająca się Strona zawiadomi wezwaną Umawiającą się Stronę o wyniku postępowania karnego przeciwko osobie wydanej. Na wniosek wezwanej Umawiającej się Strony wzywająca Umawiająca się Strona dołączy do tej informacji odpis prawomocnego orzeczenia.

Przekazanie osoby wydanej.

1.
Wezwana Umawiająca się Strona, która zgadza się na dokonanie wydania, zawiadamia wzywającą Umawiającą się Stronę o miejscu i czasie wydania danej osoby.
2.
Osoba, na której wydanie zgodzono się, zostanie zwolniona, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona nie przejmie jej w terminie 15 dni od daty ustalonej dla wydania, chyba że Strona ta ubiega się o odroczenie wydania.

Ponowne wydanie.

Osoba wydana, która uchyliła się od postępowania karnego lub od wykonania kary i powróciła na terytorium Strony wezwanej, może być ponownie wydana. W takim wypadku nie zachodzi potrzeba dołączania do wniosku dokumentów przewidzianych w artykule 40 niniejszej umowy.

Przekazywanie przedmiotów.

1.
Na wniosek wzywającej Umawiającej się Strony Strona wezwana zajmuje na warunkach przewidzianych w jej prawie wewnętrznym i przekazuje przedmioty:
a)
które mogą służyć jako dowody w sprawie,
b)
które pochodzą z przestępstwa i zostały ujawnione przed przekazaniem osoby, której wydania się żąda, lub po jej przekazaniu,
c)
które osoba ta uzyskała w zamian za przedmioty pochodzące z przestępstwa.
2.
Przekazanie to może nastąpić również wówczas, gdy wydanie nie może nastąpić na skutek ucieczki lub śmierci osoby, której wydania się żąda.
3.
Państwo wezwane może, jeżeli uzna to za konieczne dla celów postępowania karnego, zatrzymać czasowo te przedmioty lub przekazać je pod warunkiem zwrotu.
4.
Przekazanie przedmiotów nie może naruszać praw, które Strona wezwana lub osoby trzecie nabyły w stosunku do tych przedmiotów. Jeżeli prawa takie istnieją, przedmioty te zostaną zwrócone Stronie wezwanej bez kosztów, gdy tylko będzie to możliwe po zakończeniu postępowania karnego na terytorium wzywającej Umawiającej się Strony.
5.
W razie wydania przedmiotów i wartości dewizowych zgodnie z postanowieniami niniejszego artykułu, nie mają zastosowania przepisy dotyczące wwozu i wywozu przedmiotów i wartości dewizowych.

Tranzyt osób.

1.
Jedna z Umawiających się Stron na wniosek drugiej Umawiającej się Strony zezwoli na tranzyt przez swoje terytorium osób wydanych przez państwo trzecie. Przepis ten nie ma zastosowania, gdy według postanowień niniejszej umowy nie istnieje obowiązek wydania.
2.
Wniosek o zezwolenie na tranzyt składa się i rozpatruje w tym samym trybie co wniosek o wydanie.
3.
Wezwana Umawiająca się Strona dokonuje tranzytu w taki sposób, jaki jej najbardziej odpowiada.

Koszty wydania i tranzytu.

1.
Koszty spowodowane postępowaniem ekstradycyjnym aż do chwili przekazania osoby wydanej ponosi Strona wezwana.
2.
Koszty spowodowane tranzytem ponosi Strona wzywająca.

Tryb porozumiewania się w sprawach o wydanie i przewóz.

W sprawach o wydanie i o tranzyt porozumiewają się Minister Sprawiedliwości lub Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Minister Sprawiedliwości Republiki Tunezyjskiej.