Rozdział 3 - Dokumenty. - Tunezja-Polska. Umowa o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i karnych. Warszawa.1985.03.22.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.11.71

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 grudnia 1986 r.

Rozdział  III

Dokumenty.

Korzystanie z dokumentów.

Dokumenty wydane lub należycie uwierzytelnione przez organ sądowy lub administracyjny, notariusza lub właściwego funkcjonariusza państwowego jednej z Umawiających się Stron i opatrzone pieczęcią urzędową nie wymagają legalizacji w celu korzystania z nich przez organy drugiej Umawiającej się Strony.

To samo dotyczy podpisów należycie uwierzytelnionych zgodnie z prawem jednej z Umawiających się Stron.

Moc dowodowa dokumentów.

Dokumenty urzędowe sporządzone na terytorium jednej z Umawiających się Stron mają na terytorium drugiej Umawiającej się Strony taką samą moc dowodową jako dokumenty sporządzone na terytorium tej Strony.

Przesyłanie aktów stanu cywilnego.

1.
Każda z Umawiających się Stron będzie przekazywała drugiej Umawiającej się Stronie na jej wniosek odpisy aktów stanu cywilnego sporządzonych, wpisanych lub sprostowanych na jej terytorium oraz odpisy prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych w tym przedmiocie przez jej organy sądowe, dotyczących obywateli Umawiających się Stron.
2.
Przesyłanie to następuje niezwłocznie i bezpłatnie w drodze dyplomatycznej.
3.
Wnioski obywateli Umawiających się Stron dotyczące przesyłania dokumentów stanu cywilnego mogą być kierowane bezpośrednio do właściwych organów drugiej Strony. Żądane w ten sposób akty zostaną przekazane za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego Umawiającej się Strony, której organ sporządził akt. Przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny pobiorą stosowne opłaty w chwili doręczenia aktu.