Tryb kontroli prowadzonej przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.46.437

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 marca 2004 r.
w sprawie trybu kontroli prowadzonej przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Na podstawie art. 34 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
1. 
Kontrolę przeprowadza się na podstawie upoważnienia i polecenia przeprowadzenia kontroli, wydanych na piśmie przez organ upoważniony do kontroli.
2. 
Polecenie przeprowadzenia kontroli zawiera:
1)
oznaczenie organu upoważnionego do kontroli;
2)
imiona i nazwiska oraz numery legitymacji służbowych kontrolujących;
3)
nazwę podmiotu kontrolowanego;
4)
szczegółowy zakres kontroli;
5)
miejsce i termin przeprowadzenia kontroli;
6)
wskazanie wewnętrznych jednostek organizacyjnych objętych kontrolą;
7)
termin ważności polecenia przeprowadzenia kontroli;
8)
plan kontroli.
Kontrola jest przeprowadzana zgodnie z planem kontroli przez dwóch kontrolujących.
1. 
Kontrola jest przeprowadzana w siedzibie podmiotu kontrolowanego lub w miejscu prowadzenia działalności przez podmiot kontrolowany, w dniach i godzinach jego pracy.
2. 
W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, na podstawie polecenia przeprowadzenia kontroli, kontrola może być przeprowadzona:
1)
poza godzinami pracy podmiotu kontrolowanego lub w dni wolne od pracy;
2)
w siedzibie organu upoważnionego do kontroli.
3. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1, na wniosek organu upoważnionego do kontroli, podmiot kontrolowany umożliwia przeprowadzenie kontroli w terminie i miejscu wskazanych w poleceniu przeprowadzenia kontroli.
Na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli organ upoważniony do kontroli zawiadamia na piśmie podmiot kontrolowany o miejscu, zakresie i terminie kontroli.
1. 
Podmiot kontrolowany zapewnia kontrolującym warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, w tym niezwłocznie przedstawia niezbędne dokumenty i materiały, terminowo udziela wyjaśnień oraz udostępnia urządzenia techniczne na koszt własny.
2. 
Podmiot kontrolowany może wyznaczyć pracownika do udziału w czynnościach kontrolnych.
1. 
Kontrolujący dokonują ustaleń stanu faktycznego na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.
2. 
Dowody zebrane w toku kontroli przechowuje się w sposób uniemożliwiający dostęp do nich bez zgody kontrolujących.
1. 
W szczególnie uzasadnionych okolicznościach organ upoważniony do kontroli na wniosek kontrolujących może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii w sprawach z zakresu przeprowadzanej kontroli.
2. 
O powołaniu biegłego zawiadamia się podmiot kontrolowany.
1. 
W przypadku uzasadnionych wątpliwości kontrolujących co do treści przedstawionych im w toku kontroli dokumentów, zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń sporządzanych na potrzeby kontroli potwierdza kierownik podmiotu kontrolowanego lub inna upoważniona osoba.
2. 
W przypadku odmowy dokonania czynności, o której mowa w ust. 1, kontrolujący sporządzają adnotację w tym zakresie, którą zamieszczają w protokole kontroli.
1. 
Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawiają w protokole kontroli.
2. 
Protokół kontroli, z zastrzeżeniem § 10, zawiera:
1)
nazwę podmiotu kontrolowanego w pełnym brzmieniu, jego siedzibę lub adres oraz imię i nazwisko kierownika podmiotu kontrolowanego, a w miarę potrzeby także kierowników kontrolowanych komórek organizacyjnych oraz daty objęcia przez nich stanowisk;
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli, z wymienieniem przerw w kontroli;
3)
imiona i nazwiska kontrolujących;
4)
określenie szczegółowego zakresu kontroli i okresu objętego kontrolą;
5)
opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym opis ustalonych nieprawidłowości lub naruszeń prawa, z uwzględnieniem przyczyn powstania, zakresu i skutków tych nieprawidłowości lub naruszeń oraz osób za nie odpowiedzialnych;
6)
opis załączników stanowiących część składową protokołu kontroli;
7)
określenie stwierdzonych zagrożeń dla praw osób niepełnosprawnych oraz dla prawidłowej realizacji zadań, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej "ustawą";
8)
informację o możliwości zgłaszania zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli i składania wyjaśnień do protokołu, o których mowa w § 11 i 12.
3. 
Protokół kontroli sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach - po jednym dla kierownika podmiotu kontrolowanego i dla kontrolujących.
4. 
Oczywiste omyłki pisarskie prostują kontrolujący, parafując sprostowania.
W razie przeprowadzenia kontroli, w wyniku której nie stwierdzono nieprawidłowości lub naruszeń prawa, w protokole kontroli dokonuje się odpowiedniej wzmianki. Przepisów § 9 ust. 2 pkt 5 i 7 nie stosuje się.
1. 
Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kierownik podmiotu kontrolowanego, a w razie jego nieobecności - osoba przez niego upoważniona.
2. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona może zgłosić, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowane zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w protokole.
3. 
Zastrzeżenia zgłasza się na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
4. 
W razie zgłoszenia zastrzeżeń kontrolujący dokonują ich analizy i w miarę potrzeby podejmują dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń zmieniają lub uzupełniają odpowiednią część protokołu kontroli.
5. 
W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części kontrolujący przekazują na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.
1. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego lub osoba przez niego upoważniona może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, wyjaśnienie tej odmowy.
2. 
O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożeniu wyjaśnienia kontrolujący zamieszczają wzmiankę w protokole.
3. 
Odmowa podpisania protokołu kontroli przez osobę wymienioną w ust. 1 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez kontrolujących i realizacji ustaleń kontroli.
1. 
W przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli nieprawidłowości lub naruszeń prawa w zakresie, o którym mowa w art. 34 ust. 4 ustawy, organ upoważniony do kontroli, w terminie 21 dni od dnia sporządzenia protokołu kontroli, sporządza wystąpienie pokontrolne, które przekazuje kierownikowi podmiotu kontrolowanego.
2. 
Wystąpienie pokontrolne zawiera ocenę kontrolowanej działalności, wynikającą z ustaleń opisanych w protokole kontroli, a także uwagi i zalecenia pokontrolne zmierzające do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości lub naruszeń prawa.
3. 
Jeżeli stwierdzone w wyniku kontroli nieprawidłowości lub naruszenia prawa wskazują na konieczność podjęcia działań przez właściwe organy państwowe lub samorządowe, organ upoważniony do kontroli przekazuje wystąpienie pokontrolne do tych organów oraz informuje o tym kierownika podmiotu kontrolowanego.
4. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego, w terminie wyznaczonym w wystąpieniu pokontrolnym, zawiadamia organ upoważniony do kontroli o sposobie wykorzystania uwag i wykonania zaleceń pokontrolnych oraz o podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia tych działań.
1. 
Informacje dotyczące realizowanych zadań określonych w ustawie są przedstawiane każdorazowo na żądanie Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w terminie nieprzekraczającym 14 dni od otrzymania żądania.
2. 
Wzór informacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1. 
Sprawozdania dotyczące realizowanych zadań określonych w ustawie są przedstawiane w terminach:
1)
do dnia 20 sierpnia - za pierwsze półrocze;
2)
do dnia 20 lutego - za drugie półrocze.
2. 
Wzór sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249, z 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387, Nr 200, poz. 1679 i 1683 i Nr 241, poz. 2074 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2262.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Informacja dotycząca realizowanych zadań określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Sprawozdanie dotyczące realizowanych zadań określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

wzór