Rozdział 2 - Zawieranie umów pożyczek maklerskich instrumentów finansowych z udziałem firm pośredniczących - Tryb i warunki pożyczania maklerskich instrumentów finansowych, z udziałem firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.67.481

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2006 r.

Rozdział  2

Zawieranie umów pożyczek maklerskich instrumentów finansowych z udziałem firm pośredniczących

Przepisy ogólne

§  4.
1.
Firma pośrednicząca może brać udział w pożyczaniu maklerskich instrumentów finansowych na zasadach określonych w niniejszym rozdziale.
2.
Na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia bank powierniczy może brać udział wyłącznie w pożyczaniu maklerskich instrumentów finansowych, które mogą być zapisywane na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych w ramach działalności powierniczej. Przepisy niniejszego rozdziału nie wyłączają możliwości udziału przez bank powierniczy w pożyczaniu maklerskich instrumentów finansowych na podstawie odrębnych przepisów.
§  5.
1.
Udział firmy pośredniczącej w pożyczaniu maklerskich instrumentów finansowych może polegać na:
1)
podejmowaniu przez firmę pośredniczącą czynności mających na celu znalezienie podmiotu zainteresowanego zawarciem umowy pożyczki maklerskich instrumentów finansowych z klientem tej firmy pośredniczącej oraz innych czynności zmierzających do zawarcia umowy pożyczki;
2)
zawieraniu umów pożyczek maklerskich instrumentów finansowych we własnym imieniu i na własny rachunek.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, udział firmy pośredniczącej może polegać również na wykonywaniu przez firmę pośredniczącą dalszych obowiązków wynikających z zawartej przez jej klienta umowy pożyczki maklerskich instrumentów finansowych, w szczególności sprawowania bieżącej kontroli nad wysokością ustanowionego zabezpieczenia.

Ramowa umowa pośrednictwa i umowa pośrednictwa

§  6.
1.
Firma pośrednicząca może podejmować czynności, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, pod warunkiem zawarcia z klientem:
1)
umowy pośrednictwa na podstawie ramowej umowy pośrednictwa albo
2)
umowy pośrednictwa.
2.
Do umowy pośrednictwa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, przepisy § 7 i § 9-11 stosuje się odpowiednio.
§  7.
1.
Na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez klienta firma pośrednicząca może pośredniczyć w zawieraniu umów pożyczki przez klienta.
2.
Pełnomocnictwo udzielone przez klienta upoważnia do zawarcia umowy pożyczki na warunkach określonych w ramowej umowie pośrednictwa oraz zgłoszonym przez klienta zamiarze zawarcia umowy pożyczki. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie.
§  8.
Przez ramową umowę pośrednictwa, o której mowa w niniejszym rozdziale, rozumie się umowę określającą tryb i warunki zawierania przez firmę pośredniczącą umów pośrednictwa.
§  9.
Ramowa umowa pośrednictwa jest zawierana przez firmę pośredniczącą wyłącznie z klientem, który zawarł z tą firmą pośredniczącą umowę mającą za przedmiot wykonywanie czynności, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 1, ust. 4 pkt 1 lub 2 ustawy, lub czynności, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy, w zależności od rodzaju maklerskich instrumentów finansowych, które mają być przedmiotem umowy pożyczki maklerskich instrumentów finansowych.
§  10.
1.
Firma pośrednicząca, przed podpisaniem ramowej umowy pośrednictwa, informuje klienta o ogólnych zasadach pośrednictwa firmy pośredniczącej w zawieraniu umów pożyczki.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do firmy pośredniczącej, która zawiera umowę z klientem profesjonalnym.
§  11.
Ramowa umowa pośrednictwa powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności:
1)
sposób, tryb i formę zawarcia, zmiany i rozwiązania umowy pośrednictwa zawieranej na podstawie ramowej umowy pośrednictwa;
2)
rodzaj maklerskich instrumentów finansowych, które będą przedmiotem umowy pożyczki zawieranej przez klienta;
3)
rodzaj i zakres czynności podejmowanych przez firmę pośredniczącą zmierzających do zawarcia umowy pożyczki przez klienta;
4)
sposób, formę i termin zgłaszania firmie pośredniczącej przez klienta zamiaru zawarcia umowy pożyczki oraz warunków, na jakich umowa ta powinna być zawarta;
5)
rodzaj i zakres czynności podejmowanych przez firmę pośredniczącą po zawarciu umowy pożyczki - o ile są one przewidziane;
6)
sposób ustalania wynagrodzenia firmy pośredniczącej za zawarcie umowy pożyczki z jej udziałem oraz podejmowanie innych czynności po zawarciu umowy pożyczki - o ile jest ono przewidziane;
7)
sposób wykonywania obowiązków ciążących na kliencie, w związku z zawarciem umowy pożyczki, wobec drugiej strony tej umowy.
§  12.
Zawarcie umowy pośrednictwa na podstawie ramowej umowy pośrednictwa następuje z chwilą zgłoszenia firmie pośredniczącej przez klienta, zgodnie z ramową umową pośrednictwa, zamiaru zawarcia umowy pożyczki oraz określenia warunków, na jakich umowa ta powinna być zawarta.
§  13.
1.
W przypadku gdy zgodnie z zawartą umową pożyczki klient jest pożyczkodawcą, firma pośrednicząca, w celu udzielenia pożyczki przez klienta, wykonuje dyspozycję klienta dotyczącą przeniesienia maklerskich instrumentów finansowych na rzecz pożyczkobiorcy.
2.
Firma pośrednicząca wykonuje dyspozycję, o której mowa w ust. 1, o ile:
1)
klient posiada niezablokowane maklerskie instrumenty finansowe będące przedmiotem pożyczki i
2)
klient złożył oświadczenie, że dyspozycja jest zgodna z treścią zawartej umowy pożyczki, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Wymogu, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, nie stosuje się, jeżeli firmie pośredniczącej znana jest treść umowy pożyczki. W takim przypadku firma inwestycyjna przyjmuje dyspozycję klienta, o ile jest ona zgodna z treścią zawartej umowy pożyczki.
4.
Udzielenie pożyczki następuje z chwilą, w której, w związku z przeniesieniem maklerskich instrumentów finansowych w wykonaniu przez firmę pośredniczącą dyspozycji, o której mowa w ust. 1, następuje zgodnie z odrębnymi przepisami przeniesienie praw z tych instrumentów.
§  14.
1.
Jeżeli przedmiotem pożyczki są maklerskie instrumenty finansowe mające formę dokumentu, dyspozycja klienta podlega wykonaniu pod warunkiem zawarcia przez pożyczkobiorcę z firmą pośredniczącą umowy o wykonywanie czynności, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 ustawy.
2.
Do dyspozycji klienta będącego pożyczkodawcą przepisy § 13 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Udzielenie pożyczki następuje z chwilą, w której zgodnie z odrębnymi przepisami następuje przeniesienie praw z maklerskich instrumentów finansowych, o których mowa w ust. 1.
§  15.
1.
W przypadku gdy w zawieranej umowie pożyczki klient firmy pośredniczącej jest pożyczkodawcą, a umowa pożyczki przewiduje zabezpieczenie na rzecz pożyczkodawcy wierzytelności wynikających z umowy w postaci środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych, dyspozycja, o której mowa w § 13 ust. 1, wykonywana jest pod warunkiem potwierdzenia przez podmiot prowadzący rachunki pożyczkobiorcy dokonania blokady odpowiedniej ilości środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych na rachunkach pożyczkobiorcy.
2.
W przypadku maklerskich instrumentów finansowych w formie dokumentu, przez blokadę, o której mowa w ust. 1, rozumie się uniemożliwienie przez firmę inwestycyjną rozporządzania prawami z tych instrumentów przez pożyczkobiorcę.
§  16.
1.
W przypadku gdy w zawieranej umowie pożyczki klient firmy pośredniczącej jest pożyczkobiorcą, a umowa przewiduje ustanowienie zabezpieczenia wierzytelności wynikających z umowy pożyczki na rzecz pożyczkodawcy w postaci środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych, firma pośrednicząca dokonuje na podstawie dyspozycji pożyczkobiorcy blokady odpowiedniej ilości środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych na rachunkach pożyczkobiorcy.
2.
W przypadku blokady maklerskich instrumentów finansowych w formie dokumentu przepis § 15 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Blokada, o której mowa w ust. 1 i 2, jest dokonywana pod warunkiem potwierdzenia przez podmiot prowadzący rachunki pożyczkodawcy złożenia przez pożyczkodawcę dyspozycji przeniesienia maklerskich instrumentów finansowych na rzecz pożyczkobiorcy.
§  17.
1.
Jeżeli umowa pożyczki przewiduje ustanowienie przez klienta firmy pośredniczącej będącego pożyczkobiorcą zabezpieczenia umowy pożyczki, w wysokości określonej wartości rynkowej maklerskich instrumentów finansowych, firma pośrednicząca może zobowiązać się do wyliczania wysokości lub wartości zabezpieczenia i informowania klienta o spadku wysokości lub wartości zabezpieczenia poniżej wymaganego poziomu.
2.
O spadku wysokości lub wartości zabezpieczenia pożyczki poniżej wymaganego poziomu i jego nieuzupełnienia w terminie określonym w umowie pożyczki, firma pośrednicząca informuje niezwłocznie pożyczkodawcę.

Zawieranie umów pożyczek maklerskich instrumentów finansowych przez firmy pośredniczące

§  18.
1.
Firma pośrednicząca może zawierać umowy pożyczki maklerskich instrumentów finansowych we własnym imieniu i na własny rachunek.
2.
Przed zawarciem umowy pożyczki maklerskich instrumentów finansowych firma pośrednicząca jest obowiązana poinformować klienta o:
1)
zasadach zawierania pożyczek maklerskich instrumentów finansowych określonych przez firmę pośredniczącą;
2)
ryzyku utracenia pożytków z maklerskich instrumentów finansowych w przypadku, gdy firma pośrednicząca pożycza maklerskie instrumenty finansowe od klienta;
3)
ryzyku związanym z inwestowaniem środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki, o ile przewidziane będzie ustanowienie zabezpieczenia pożyczki oraz możliwość jego inwestowania.
3.
Do umów pożyczek, o których mowa w ust. 1, przepisy § 13-16 stosuje się odpowiednio.
§  19.
W przypadku gdy firma pośrednicząca jest pożyczkodawcą maklerskich instrumentów finansowych, firma pośrednicząca informuje pożyczkobiorcę o złożeniu, w celu wykonania umowy pożyczki, dyspozycji przeniesienia maklerskich instrumentów finansowych na rzecz pożyczkobiorcy.
§  20.
Jeżeli umowa pożyczki przewiduje ustanowienie zabezpieczenia pożyczki przez firmę pośredniczącą, środki pieniężne i maklerskie instrumenty finansowe będące przedmiotem zabezpieczenia są ewidencjonowane na rachunkach:
1)
tej firmy pośredniczącej - w przypadku gdy pożyczkodawcą jest inna firma pośrednicząca;
2)
klienta firmy pośredniczącej - w przypadku gdy pożyczkodawcą jest ten klient;
3)
innego podmiotu - w przypadku gdy pożyczkodawcą jest podmiot inny niż wymieniony w pkt 1 i 2.
§  21.
1.
Firma pośrednicząca obowiązana jest ustanowić zabezpieczenie pożyczki, w przypadku gdy pożyczkodawcą nie jest klient profesjonalny.
2.
Środki pieniężne lub maklerskie instrumenty finansowe stanowiące zabezpieczenie pożyczki są blokowane na rachunku pieniężnym lub rachunkach zgodnie z § 20 i nie mogą być wykorzystane przez pożyczkodawcę w innym celu niż zaspokojenie roszczeń wynikających z umowy pożyczki, chyba że umowa pożyczki przewiduje możliwość inwestowania przez pożyczkodawcę środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki. W przypadku maklerskich instrumentów finansowych w formie dokumentu przez blokowanie rozumie się uniemożliwienie przez firmę pośredniczącą rozporządzania prawami z tych instrumentów przez pożyczkobiorcę.
3.
Jeżeli pożyczkobiorcą w umowie pożyczki jest bank powierniczy, środki pieniężne będące przedmiotem zabezpieczenia pożyczki są zapisywane na rachunku bankowym pożyczkodawcy prowadzonym dla niego przez ten bank. Przepis ust. 2 w zakresie blokady środków pieniężnych stosuje się odpowiednio.
4.
Umowa pożyczki, która przewiduje możliwość inwestowania przez pożyczkodawcę środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki, powinna dodatkowo określać sposób podziału zysku z inwestycji oraz dopuszczalny zakres, przedmiot i zasady dokonywania inwestycji.
5.
W przypadku gdy dokonana przez pożyczkodawcę inwestycja przyniosła straty, obowiązanym do ich pokrycia jest wyłącznie pożyczkodawca.