Rozdział 4 - Zasady ewidencjonowania i archiwizacji transakcji - Tryb i warunki postępowania firm inwestycyjnych oraz banków powierniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2006.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 stycznia 2006 r.

Rozdział  4

Zasady ewidencjonowania i archiwizacji transakcji

§  89.
1.
Firma inwestycyjna, z zastrzeżeniem § 94, przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia sporządzenia lub otrzymania, dokumenty związane ze świadczeniem usług maklerskich, a w szczególności:
1)
formularze złożonych przez klientów zleceń i zapisów;
2)
zawarte z klientami umowy o świadczenie usług maklerskich;
3)
inne, niż wskazane w pkt 2, umowy związane ze świadczonymi przez firmę inwestycyjną usługami maklerskimi;
4)
dokumenty udzielonych pełnomocnictw;
5)
inne, niż wskazane w pkt 1-4, dokumenty zawierające oświadczenia woli lub wiedzy klienta;
6)
kopie sporządzanych przez firmę inwestycyjną dokumentów zawierających wymagane przepisami rozporządzenia informacje dla klienta;
7)
potwierdzenia zawartych transakcji;
8)
rejestry sesji;
9)
dokumenty zawierające informacje, które były podstawą decyzji firmy inwestycyjnej o uznaniu danego sposobu wykonania zlecenia za najbardziej korzystny z punktu widzenia klienta;
10)
kopie świadectw depozytowych.
2.
Firma inwestycyjna świadcząca usługę zarządzania portfelami maklerskich instrumentów finansowych lub usługę doradztwa inwestycyjnego, z zastrzeżeniem § 94, przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia sporządzenia lub otrzymania, dokumenty związane ze świadczeniem tych usług, a w szczególności zawarte umowy, dokumenty udzielonych pełnomocnictw oraz inne dokumenty zawierające oświadczenia woli lub wiedzy klienta, formularze wystawionych zleceń, dokumenty zawierające sporządzone analizy lub rekomendacje, jak również dokumenty zawierające opracowane przez firmę inwestycyjną strategie inwestycyjne oraz dokumenty zawierające informacje, które stanowiły podstawę opracowania tych strategii.
3.
Firma inwestycyjna organizująca alternatywny system obrotu przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia sporządzenia lub otrzymania, dokumenty związane z organizowaniem tego systemu, w tym w szczególności zawarte umowy o uczestnictwo w tym systemie, dokumenty związane z dopuszczaniem instrumentów finansowych do obrotu w tym systemie oraz dokumenty zawierające informacje, które firma inwestycyjna obowiązana jest upowszechniać zgodnie z wymogami rozporządzenia.
4.
Firma inwestycyjna, która wykonuje zlecenia poprzez zawarcie na własny rachunek transakcji bezpośrednio z dającym zlecenie, przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia sporządzenia lub otrzymania, dokumenty związane z taką usługą, w tym w szczególności dokumenty zawierające informacje, które firma inwestycyjna obowiązana jest upowszechniać zgodnie z wymogami rozporządzenia.
5.
Firma inwestycyjna utrwala i przechowuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia otrzymania, dyspozycje, o których mowa w § 39 i 40.
6.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1-3, dotyczy również dokumentów sporządzonych lub otrzymanych przez firmę inwestycyjną za pomocą elektronicznych nośników informacji.
7.
Dokumenty określone w ust. 1-4 powinny być przechowywane na takim nośniku informacji, na jakim zostały sporządzone lub otrzymane przez firmę inwestycyjną, z zastrzeżeniem ust. 8.
8.
Dokumenty sporządzone lub otrzymane przez firmę inwestycyjną za pomocą elektronicznych nośników informacji powinny być przechowywane na nośnikach elektronicznych o charakterze trwałym, umożliwiających odczytanie treści informacji zawartych w tych dokumentach przez cały okres ich przechowywania.
9.
Zagraniczna firma inwestycyjna, prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską bez otwierania oddziału, przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat od dnia sporządzenia lub otrzymania, zawarte z klientami umowy o świadczenie usług maklerskich i inne umowy związane ze świadczonymi przez zagraniczną firmę inwestycyjną usługami maklerskimi, dokumenty udzielonych pełnomocnictw, inne dokumenty zawierające oświadczenia woli lub wiedzy klienta oraz kopie sporządzonych przez zagraniczną firmę inwestycyjną dokumentów zawierających wymagane przepisami rozporządzenia informacje dla klienta. Przepisu ust. 1 nie stosuje się.
§  90.
1.
Firma inwestycyjna prowadzi ewidencję wszystkich transakcji zawieranych w obrocie maklerskimi instrumentami finansowymi.
2.
W celu ewidencji transakcji firma inwestycyjna sporządza następujące dokumenty:
1)
zestawienie zawartych w danym dniu transakcji, z wyszczególnieniem, czy transakcja była zawarta na rachunek:
a)
klienta na krajowym rynku regulowanym,
b)
klienta w alternatywnym systemie obrotu,
c)
klienta w drodze transakcji zawartej bezpośrednio z dającym zlecenie,
d)
własny, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w lit. c,
e)
własny, ale w związku z wykonywaniem czynności w celu realizacji zadań związanych z organizacją obrotu zorganizowanego,
f)
własny, w związku z wykonywaniem czynności w celu realizacji zadań związanych z organizacją obrotu zorganizowanego, ale bezpośrednio z dającym zlecenie,
g)
klienta, w trybie określonym w art. 121 ustawy;
2)
zestawienie dzienne zleceń przyjętych od klientów;
3)
kopie dokumentów potwierdzających zawarcie i rozrachunek transakcji.
3.
Firma inwestycyjna prowadzi odrębne rejestry:
1)
zleceń zawierających klauzulę umożliwiającą wystawianie na ich podstawie więcej niż jednego zlecenia brokerskiego;
2)
ofert złożonych na rynku na rachunek własny, ale w związku z wykonywaniem czynności w celu realizacji zadań związanych z organizacją obrotu zorganizowanego.
4.
Dokumenty i rejestry, o których mowa w ust. 2 i 3, firma inwestycyjna przechowuje i archiwizuje przez okres co najmniej 5 lat od dnia ich sporządzenia. Dokumenty te mogą być przechowywane na magnetycznych, optycznych, magnetooptycznych lub innych elektronicznych nośnikach informacji.
5.
Firma inwestycyjna przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat, wielkości, o których mowa w § 77 ust. 11, oraz dane, na podstawie których zostały obliczone.
6.
Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do:
1)
firm inwestycyjnych, które nie prowadzą działalności maklerskiej w zakresie wskazanym odpowiednio w art. 69 ust. 2 pkt 2 lub 3 ustawy, oraz
2)
zagranicznych firm inwestycyjnych prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską, z zastrzeżeniem § 89 ust. 9.
§  91.
1.
Firma inwestycyjna przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat, dane dotyczące:
1)
bieżącego poziomu nadzorowanych kapitałów,
2)
bieżącej wysokości całkowitego wymogu kapitałowego wraz z bieżącym poziomem wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka, składających się na całkowity wymóg kapitałowy,
3)
bieżącej wysokości stopy zabezpieczenia,
4)
bieżącej wysokości maksymalnego i bieżącego poziomu zaangażowania

- o których mowa w odrębnych przepisach dotyczących wielkości środków własnych firmy inwestycyjnej w zależności od rozmiarów wykonywanej działalności oraz maksymalnej wysokości kredytów, pożyczek i wyemitowanych dłużnych papierów wartościowych w stosunku do środków własnych, a także wysokości środków własnych przeznaczonych na prowadzenie przez bank działalności maklerskiej w zależności od rozmiarów wykonywanej działalności.

2.
Dane, o których mowa w ust. 1, mogą być przechowywane na magnetycznych, optycznych, magnetooptycznych lub innych elektronicznych nośnikach informacji.
3.
Firma inwestycyjna przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat, wszystkie dokumenty, na podstawie których dokonuje obliczeń wskaźników zgodnie z przepisami określonymi w ust. 1.
4.
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do:
1)
banków prowadzących działalność maklerską wyłącznie w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń;
2)
zagranicznych firm inwestycyjnych prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską;
3)
zagranicznych osób prawnych, o których mowa w art. 115 ust. 1 ustawy, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.
§  92.
1.
Dokumenty oraz inne nośniki informacji zawierające dane, które firma inwestycyjna ma obowiązek przechowywać i archiwizować zgodnie z § 89-91, powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych.
2.
Firma inwestycyjna jest obowiązana zapewnić należyte zabezpieczenie pomieszczeń, w których jest prowadzone archiwum, prowadzenie ewidencji korzystania z archiwum oraz wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie archiwum.
3.
Firma inwestycyjna jest obowiązana zapewnić osobom upoważnionym niezwłoczny wgląd do dokumentów oraz danych, o których mowa w ust. 1.
§  93.
Bank powierniczy, z zastrzeżeniem § 94, przechowuje i archiwizuje, przez okres co najmniej 5 lat, od dnia sporządzenia lub otrzymania, formularze umów zawartych z klientami, dokumenty pełnomocnictw oraz innych umów zawartych w związku z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych, a także wszystkie inne dokumenty związane z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych oraz dokonywaniem rozliczeń. Przepisy § 89 ust. 4-6 oraz § 92 stosuje się odpowiednio.
§  94.
W przypadku umów oraz dokumentów pełnomocnictw określonych w niniejszym rozdziale, okres 5 lat biegnie od dnia rozwiązania umowy lub wygaśnięcia pełnomocnictwa.