Oddział 2 - Prowadzenie rachunków i rejestrów - Tryb i warunki postępowania domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.163.1159

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1998 r.

Oddział  2

Prowadzenie rachunków i rejestrów

§  9.
Dom maklerski, który prowadzi rachunek papierów wartościowych, otwiera dla klienta rejestr operacyjny. Dom maklerski może również otworzyć rejestr sesji,
§  10.
1.
Dom maklerski nie otwiera rachunku papierów wartościowych dla klienta, gdy nabywane papiery wartościowe będą zapisywane na rachunku tego klienta w banku prowadzącym rachunki papierów wartościowych lub w Krajowym Depozycie.
2.
Rejestrowanie papierów wartościowych odbywa się zgodnie z procedurami Krajowego Depozytu.
3.
Na rachunku papierów wartościowych odrębnie rejestrowane są papiery wartościowe służące jako zabezpieczenie wykonania:
1)
zobowiązań wynikających z pożyczek papierów wartościowych udzielonych na postawie odrębnych przepisów,
2)
zobowiązań wynikających z pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych,
3)
zobowiązań wynikających z praw pochodnych,
4)
innych zobowiązań przewidzianych w przepisach rozporządzenia.
§  11.
1.
Dom maklerski dokonuje zapisów w rejestrze sesji na podstawie potwierdzenia realizacji zlecenia kupna lub sprzedaży papierów wartościowych, otrzymanego z giełdy lub rynku pozagiełdowego w czasie sesji, jeżeli dowody ewidencyjne potwierdzające zawarcie transakcji nie są udostępniane bezpośrednio po zawarciu transakcji lub dom maklerski nie przetwarza tych dokumentów na bieżąco.
2.
Rejestr sesji otwierany jest przed rozpoczęciem sesji lub w czasie jej trwania.
3.
Rejestr sesji jest prowadzony wyłącznie w celu sprawdzenia pokrycia zleceń, gdy obowiązek sprawdzenia przez dom maklerski pokrycia wynika z przepisów prawa lub warunków umowy albo w celu sprawdzenia, czy klient nie przekroczył limitu, o którym mowa w § 25 ust. 3.
4.
Rejestr sesji jest zamykany z chwilą zakończenia sesji.
§  12.
1.
Na wniosek klienta banku prowadzącego rachunki papierów wartościowych możliwe jest prowadzenie rejestru sesji dla tego klienta.
2.
Rejestr sesji, o którym mowa w ust. 1, otwierany Jest w domach maklerskich, z którymi klient podpisał umowa o świadczenie usług brokerskich, na zasadach określonych w ust. 3.
3.
Początkowy zapis w rejestrze sesji dokonywany jest w wysokości uzgodnionej przez bank prowadzący rachunki papierów wartościowych z klientem i potwierdzonej domowi maklerskiemu przez ten bank.
§  13.
Dom maklerski zawierający transakcje na zlecenie Innego domu maklerskiego będącego uczestnikiem Krajowego Depozytu, przekazuje do niego potwierdzenie realizacji zlecenia w celu dokonania przez ten dom maklerski zapisu w rejestrze sesji.
§  14.
1.
Dom maklerski nie może wykorzystywać środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach pieniężnych w innym celu niż realizacja zleceń klientów oraz pokrycie opłat i prowizji z tytułu świadczonych klientowi usług lub pokrycie innych zobowiązań klienta wobec domu maklerskiego, wynikających z umów o świadczenie usług przez dom maklerski.
2.
Dom maklerski może wykonywać dyspozycje klienta dotyczące jego środków pieniężnych, wyłącznie w celu:
1)
nabywania papierów wartościowych,
2)
pokrywania opłat i prowizji z tytułu umów zawartych miedzy domem maklerskim i klientem,
3)
spłaty pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych w publicznym obrocie,
4)
wypłaty środków pieniężnych przez klienta,
5)
przelewu środków pieniężnych na rachunek bankowy klienta lub na inny rachunek pieniężny klienta.
§  15.
1.
Na rachunku pieniężnym odrębnie rejestrowane są, środki służące jako zabezpieczenie wykonania.
1)
zobowiązań wynikających z pożyczek papierów wartościowych udzielonych na podstawie odrębnych przepisów,
2)
zobowiązań wynikających z kredytów i pożyczek środków pieniężnych zaciągniętych na nabycie papierów wartościowych,
3)
zobowiązań wynikających z praw pochodnych,
4)
innych zobowiązań przewidzianych w przepisach rozporządzenia,
2.
Środki, o których mowa w ust. 1, mogą być rejestrowane odrębnie albo łącznie dla poszczególnych grup, pod warunkiem prowadzenia przez dom maklerski dokumentacji pozwalającej na określenie wysokości środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie dla poszczególnych grup.
3.
Na rachunku pieniężnym, tocznie ze środkami, o których mowa w ust, 1 pkt 3, mogą być rejestrowane także środki pieniężne służące jako zabezpieczenie wykonania zobowiązań wynikających z praw majątkowych, o których mowa w art. 97 ustawy.
§  16.
grodki pieniężne klientów zapisywane są na rachunkach bankowych prowadzonych dla domu maklerskiego odrębnie od środków pieniężnych domu maklerskiego. Środki pieniężne klientów mogą być przedmiotem lokat terminowych,
§  17.
1.
Zapisów na rachunkach papierów wartościowych oraz zapisów w rejestrach operacyjnych dokonuje się wyłącznie na podstawie dowodów ewidencyjnych, których minimalną zawartość określa Krajowy Depozyt,
2.
Zapisów na rachunkach pieniężnych dokonuje ale na podstawie dowodów ewidencyjnych, których minimalni zawartość określa Kratowy Depozyt, a takie na podstawie prawidłowych I rzetelnych dowodów wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  18.
Dowody, o których mowa w § 17, mogą, być zapisywane lub przekazywane również na elektronicznych nośnikach informacji, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
§  19.
Do banku prowadzącego rachunki papierów wartościowych stosuje się odpowiednio przepisy niniejszego oddziału, z wyuczeniem przepisów dotyczących prowadzenia rejestru sesji oraz § 10 ust. 1, § 11, § 13-18 i § 17 ust, 2.