§ 22. - Tryb doprowadzania osób w stanie nietrzeźwości, organizacja izb wytrzeźwień i zakres opieki zdrowotnej oraz opłaty związane z doprowadzeniem i pobytem w izbie wytrzeźwień lub jednostce Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.25.109

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lutego 1991 r.
§  22.
1.
W razie odmowy uiszczenia należności przez osobę opuszczającą izbę potrąca się należność z depozytu pieniężnego tej osoby.
2.
Osobie opuszczającej izbę wytrzeźwień należy pozostawić z depozytu pieniężnego kwotę niezbędną do opłacenia kosztów przejazdu środkiem komunikacji państwowej do miejsca zamieszkania, a jeżeli mieszka ona w innej miejscowości - również odpowiadającą kosztom posiłku.
3.
Jeżeli należność nie zostanie uiszczona lub potrącona z depozytu pieniężnego, w celu zabezpieczenia tej należości w całości lub w części przysługuje izbie ustawowe prawo zastawu na przedmiotach wartościowych zatrzymanych w depozycie.
4.
W razie ustanowienia zastawu na przedmiotach wartościowych sporządza się protokół ustanowienia zastawu. Kopię tego protokołu wręcza się osobie, której przedmioty podlegają zastawowi.
5.
Przedmioty, na których został ustanowiony zastaw, wpisuje się do księgi zastawów rzeczowych. Przedmioty te izba zwraca po uiszczeniu należności.