Tryb dokonywania wpłat na Fundusz Pracy z tytułu zatrudnienia za granicą u pracodawców zagranicznych oraz tryb uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.122.542

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1991 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 17 grudnia 1991 r.
w sprawie trybu dokonywania wpłat na Fundusz Pracy z tytułu zatrudnienia za granicą u pracodawców zagranicznych oraz trybu uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 49 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr 106, poz. 457) zarządza się , co następuje:
1.
Jednostka kierująca obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych wpłaca kwoty na Fundusz Pracy za te osoby na konto Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, z zaznaczeniem na przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres".
2.
Obywatele polscy zatrudnieni za granicą na podstawie umów zawieranych z pracodawcami zagranicznymi kwoty na Fundusz Pracy wpłacają na konto wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce, z zaznaczeniem na przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres"
3.
Wpłat, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
Jednostka kierująca obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych zgłasza te osoby do ubezpieczenia społecznego oraz rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w trybie i w terminach określonych dla zgłaszania, rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników.
1.
Obywatele polscy zatrudnieni za granicą na podstawie umów zawieranych z pracodawcami zagranicznymi opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce, począwszy od miesiąca wskazanego w zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony.
2.
Składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w ust. 1, opłaca się bez uprzedniego wezwania w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
3.
W przypadku nieopłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w ust. 1, przez trzy kolejne miesiące, oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonuje wyłączenia z ubezpieczenia społecznego od miesiąca, w którym zaprzestano opłacania składek.
4.
Po otrzymaniu zgłoszenia do ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaje legitymację ubezpieczeniową.
Rejonowe urzędy pracy rejestrują się w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwym ze względu na siedzibę urzędu, w ciągu 10 dni od przyznania pierwszego zasiłku dla bezrobotnych lub zasiłku szkoleniowego.
Składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych rejonowe urzędy pracy obliczają od globalnej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych i zasiłków szkoleniowych.
Rejonowe urzędy pracy bez uprzedniego wezwania opłacają składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
Do rozliczania i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych w zakresie nie unormowanym w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ubezpieczenia pracowników.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.