Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Terenowe organy rządowej administracji ogólnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.32.176 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1998 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

Zadania administracji rządowej w terenie wykonują:

1)
wojewodowie i podporządkowane im organy, jako organy administracji ogólnej,
2)
kierownicy służb i inspekcji oraz innych wojewódzkich jednostek organizacyjnych wykonujących, z upoważnienia wojewody, zadania i kompetencje określone w ustawach szczególnych,
3)
terenowe organy administracji podporządkowane bezpośrednio ministrom, jako organy administracji specjalnej,
4)
organy gminy oraz organy związków komunalnych (międzygminnych), jeżeli ustawy tak stanowią lub jeżeli wykonywanie zadań administracji rządowej wynika z zawartego porozumienia z organami administracji rządowej.
1.
Wojewoda jako organ rządowej administracji ogólnej, w szczególności:
1)
kieruje pracą i zapewnia warunki działania rządowej administracji ogólnej w województwie, służb i inspekcji wojewódzkich oraz innych wojewódzkich jednostek i koordynuje ich pracę,
2)
wykonuje nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego w zakresie i na zasadach określonych ustawami,
3)
wydaje decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji rządowej należących do jego właściwości,
4)
na zasadach i w zakresie określonych ustawami reprezentuje Skarb Państwa oraz wykonuje uprawnienia i obowiązki organu założycielskiego wobec przedsiębiorstw państwowych,
5)
wydaje wojewódzki dziennik urzędowy,
6)
wydaje zarządzenia w sprawach należących do jego właściwości,
7)
wykonuje inne zadania określone ustawami.
2.
Wojewoda nie może być równocześnie przewodniczącym partii politycznej lub jej jednostki organizacyjnej.

Wojewoda jest na obszarze województwa przedstawicielem Rządu.

Wojewoda jest w postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do:

1)
kierowników rejonowych urzędów rządowej administracji ogólnej,
2)
organów samorządu terytorialnego w zakresie realizowanych przez te organy zleconych zadań administracji rządowej.

(skreślony).

Wojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji.

1.
Zastępcą wojewody jest wicewojewoda.
2.
Wicewojewodę powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody.
3.
Wicewojewoda wykonuje zadania i kompetencje w zakresie określonym przez wojewodę. Jeżeli wojewoda nie może pełnić obowiązków służbowych, zakres zastępstwa rozciąga się na wszystkie zadania i kompetencje wojewody.

Wojewoda może, w formie pisemnej, upoważniać pracowników urzędu wojewódzkiego do załatwiania określonych spraw w jego imieniu, w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych.

1.
Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swoich właściwości, w tym wydawanie decyzji administracyjnych w pierwszej instancji, organom gminy położonej na terenie województwa, a także kierownikom państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących na obszarze województwa.
2.
W szczególnych przypadkach wojewoda może powierzyć wykonywanie zadań, z wyjątkiem wydawania decyzji administracyjnych, innym właściwym jednostkom.
3.
Powierzenie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze porozumienia. Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, chyba że w porozumieniu ustalono termin późniejszy.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
ministrach - należy przez to rozumieć także kierowników urzędów centralnych oraz innych kierowników będących centralnymi organami administracji rządowej,
2)
organach administracji specjalnej - należy przez to rozumieć kierowników będących terenowymi organami administracji rządowej, podporządkowanych bezpośrednio ministrom, oraz kierowników państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych lub ich oddziałów terenowych w zakresie realizowanych przez nich zadań administracji rządowej,
3)
terenowych organach administracji rządowej - należy przez to rozumieć organy rządowej administracji ogólnej i specjalnej.