Taryfa opłat za badanie zwierząt na stacjach kolejowych i przystaniach wodnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.42.409

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 marca 1.928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o taryfie opłat za badanie zwierząt na stacjach kolejowych i przystaniach wodnych.

Na podstawie art. art. 97 lit. b) i 112 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673) i rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 marca 1928 r. o uzupełnieniu art. 97 tegoż rozporządzenia (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 229) zarządza się co następuje:
Opłaty za badanie zwierząt z wystawieniem świadectwa zdrowia, wykonane w miejscowości, w której państwowy lekarz weterynaryjny ma miejsce służbowe, lub w odległości nie większej od 2 klm. od miejsca służbowego, wynoszą:
1)
od sztuki bydła rogatego w wieku ponad 6 miesięcy, konia, osią, muła, osiomuła w wieku ponad 1 rok 0,50 zł.
2)
od źrebięcia, cielęcia, świni, owcy, kozy 0,25 "
3)
od prosięcia, jagnięcia, koźlęcia 0,15 "
4)
od całowagonowej przesyłki drobiu 4,00 "
5)
od mniejszych przesyłek drobiu 2,00 "

Badanie osesków, znajdujących się przy matce, opłatom nie podlega.

Bez względu na ilość badanych zwierząt opłata nie może wynosić mniej niż 3 złote.

Jeżeli ilość zwierząt badanych równocześnie i należących do jednego przedsiębiorcy - względnie posiadacza - przekracza:
a)
20 sztuk, - to opłata za badanie każdej sztuki ponad 20 wynosi połowę opłat, ustalonych w punktach 1, 2 i 3 § 1;
b)
50 sztuk, - to opłata za badanie każdej sztuki ponad 50 wynosi jedną trzecią opłat, ustalonych w punktach 1, 2 i 3 § 1.
Zamiast opłat, ustalonych w §§ 1 i 2, na żądanie państwowego lekarza weterynaryjnego przedsiębiorca - względnie posiadacz zwierząt obowiązany jest uiścić opłatę w sumie równej dietom, jakieby państwowemu lekarzowi weterynaryjnemu służyły według przepisów o należnościach za podróże służbowe.
Za badanie w miejscu odległem ponad 2 klm. od miejsca służbowego państwowego lekarza weterynaryjnego przedsiębiorca - względnie posiadacz zwierząt oprócz opłat, ustalonych w §§ 1 i 2, ponosi również koszty przejazdu, jakieby służyły państwowemu lekarzowi weterynaryjnemu według przepisów o należnościach za podróże służbowe.
Osoby obowiązane do uiszczenia należności powyższych wpłacają je wprost państwowym lekarzom weterynaryjnym, którzy czynności te wykonywają, za pokwitowaniem w formie ustalonej w rozporządzeniu z dnia 22 marca 1928 r. o zaopatrywaniu zwierząt w świadectwa miejsca pochodzenia i o badaniu zwierząt na stacjach kolejowych i przystaniach wodnych (Dz. U. R. P. Nr. 42, poz. 408).

Należności te stanowią wynagrodzenie państwowych lekarzy weterynaryjnych za wykonywanie czynności badania, łącznie z wystawieniem świadectwa zdrowia.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie równocześnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673 i Nr. 114, poz. 975).