§ 3. - Taksa aptekarska, oraz wydawanie środków leczniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.40.247

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1921 r.
§  3.
Jeżeli cena zakupu przez aptekę jakiegokolwiek artykułu objętego taksą aptekarską, po dodaniu kosztów sprowadzenia przewyższa ceną wyznaczoną przez tą taksę, apteka nabywając ten artykuł może ustalić jego ceną sprzedażną w sposób wskazany w art. 14 rozporządzenia Ministra Zdrowia Publicznego z dnia 11 maja 1920 r. (Dz. Ust. z 1920 roku №46, poz. 284) z doliczeniem do ceny zakupu 25%, zamiast wymienionych w tym artykule 50%. Przepis ten nie dotyczy preparatów galenowych za wyjątkiem ekstraktów, pastylek, wody z migdałów gorzkich, maści rtęciowej (Unguentum hydrargyri cinerei), nalewki konwaljowej, oraz roztworu białczanu żelaza (Liquor ferri albuminati).

O każdem ustaleniu ceny w sposób powyższy, zarządzający apteką obowiązany jest, w ciągu 3 dni, zawiadomić Wojewódzki (Okręgowy) Urząd Zdrowia, przesyłając jednocześnie w 3 egzemplarzach wykaz, obejmujący nazwę środka leczniczego, lub opakowania, jego cenę zakupu podług faktury, firmą dostarczającą, datą i numer faktury, oraz ustaloną ceną sprzedażną.

Zmiana ceny w sposób wskazany w ustąpię pierwszym niniejszego paragrafu, bez zawiadomienia we właściwym czasie Wojewódzkiego (Okręgowego) Urzędu Zdrowia będzie uważana za przekroczenie taksy.

Za ceny zakupu w rozumieniu postanowień wyżej określonych uchodzić mogą jedynie ceny, wynikające z faktur hurtowych składów materjałów aptecznych.

Powyższe postanowienia nie dotyczą taksy za pracę przy recepturze.