Rozdział 3 - Odpowiedzialność studenta - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  3

Odpowiedzialność studenta

1.
Za naruszenie przepisów prawa lub obowiązków określonych w art. 103 ust. 2 student ponosi odpowiedzialność przed komisjami dyscyplinarnymi lub przed sądami koleżeńskimi samorządu studenckiego.
2.
O przekazaniu sprawy do komisji dyscyplinarnej lub do sądu koleżeńskiego samorządu studenckiego decyduje rektor szkoły w porozumieniu z przewodniczącym sądu koleżeńskiego samorządu studenckiego.
3.
Jeśli przemawiają za tym względy wychowawcze, rektor szkoły może przekazać sprawę do sądu koleżeńskiego organizacji społecznej, do której należy student.
4.
Za przewinienia mniejszej wagi rektor szkoły lub dziekan wymierza karę upomnienia, z pominięciem komisji dyscyplinarnej lub sądu koleżeńskiego. Obwiniony może jednak żądać przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego lub postępowania przed sądem koleżeńskim. W takim wypadku komisja dyscyplinarna lub sąd koleżeński mogą wymierzyć jedynie karę upomnienia.

Karami dyscyplinarnymi są:

1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
nagana z ostrzeżeniem,
4)
zawieszenie w korzystaniu, z określonych praw studenta na okres do jednego roku,
5)
wydalenie ze szkoły.

Sądy koleżeńskie nie mogą wymierzać kary wydalenia ze szkoły.

Za ten sam czyn student nie może być ukarany przez komisję dyscyplinarną i przez sąd koleżeński samorządu studenckiego.

W razie wymierzenia studentowi prawomocnym orzeczeniem kary za określony czyn w postępowaniu karnym lub w postępowaniu przed kolegium do spraw wykroczeń, student ponosi także odpowiedzialność przed komisjami dyscyplinarnymi.

1.
W postępowaniu dyscyplinarnym orzekają komisje dyscyplinarne oraz odwoławcze komisje dyscyplinarne, powołane w trybie określonym w statucie szkoły spośród pracowników naukowo-dydaktycznych na okres kadencji organów szkoły oraz spośród studentów na okres kadencji organów samorządu studenckiego.
2.
Kandydatów do komisji dyscyplinarnych spośród studentów przedstawia organ samorządu studenckiego.
3.
Komisje dyscyplinarne są niezawisłe w orzekaniu.
4.
Komisja dyscyplinarna orzeka w składzie pięciu osób, w tym dwóch przedstawicieli studentów.
1.
Postępowanie wyjaśniające prowadzi rzecznik dyscyplinarny, powołany przez rektora spośród pracowników naukowo-dydaktycznych szkoły.
2.
Rzecznik dyscyplinarny pełni funkcje oskarżyciela przed komisją dyscyplinarną i jest związany poleceniami rektora.

Obwinionemu studentowi służy prawo do obrony. Obrońcą może być tylko osoba wybrana przez obwinionego spośród studentów lub nauczycieli akademickich.

Do wzywania i przesłuchiwania obwinionego, świadków i biegłych oraz przeprowadzania innych dowodów w postępowaniu wyjaśniającym i dyscyplinarnym stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego.

1.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej i orzeczenia sądu koleżeńskiego służy odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia orzeczenia do sądu koleżeńskiego wyższej instancji lub do odwoławczej komisji dyscyplinarnej, odpowiednio do przekazania sprawy w trybie określonym w art. 105 ust. 2.
1.
Postępowanie przed sądami koleżeńskimi i komisjami dyscyplinarnymi jest jawne.
2.
Komisja wyłącza jawność całości albo części postępowania, jeżeli jawność mogłaby obrażać dobre obyczaje lub gdy wymagają tego ważny interes obwinionego, osób trzecich, szkoły albo przepisy o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej. Ogłoszenie orzeczenia jest jawne.
1.
Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie sześciu miesięcy od dnia uzyskania wiadomości o popełnieniu czynu lub trzech lat od dnia jego popełnienia. Jeżeli czyn stanowi przestępstwo, okres ten pokrywa się z okresem przedawnienia ścigania tego przestępstwa.
2.
Przedawnienie orzekania następuje również po upływie roku od daty opuszczenia szkoły wyższej przez studenta.
1.
Zatarcie kary dyscyplinarnej następuje z urzędu po upływie trzech lat od ogłoszenia orzeczenia o ukaraniu.
2.
Organ, który orzekł karę dyscyplinarną, może po upływie jednego roku, na wniosek ukaranego lub rzecznika dyscyplinarnego, orzec zatarcie albo darowanie kary. W wypadku wymierzenia kary wydalenia ze szkoły zatarcie albo darowanie kary może nastąpić po upływie dwóch lat.
1. 45
Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji studenckich oraz Radą Główną w drodze rozporządzenia, określa zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego.
2.
Zasady i tryb postępowania przed sądem koleżeńskim samorządu studenckiego oraz jego organizację określa regulamin samorządu studenckiego. Regulamin może ustanowić środki wychowawcze nie przewidziane w ustawie.

(skreślony).

44 Art. 109 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
45 Art. 118 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
46 Art. 119 skreślony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.