Rozdział 2 - Prawa i obowiązki studenta. - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  2

Prawa i obowiązki studenta.

Studenci, tworząc z pracownikami szkoły samorządną wspólnotę akademicką, współdecydują o sprawach szkoły i są współodpowiedzialni za wykonanie przez szkołę jej zadań.

Studenci mają prawo do:

1)
rozwijania własnych zainteresowań naukowych oraz korzystania w tym celu z pomieszczeń dydaktycznych, urządzeń i środków szkoły oraz z pomocy ze strony nauczycieli akademickich i organów szkoły.
2)
zrzeszania się w kołach naukowych oraz uczestniczenia w pracach naukowych, rozwojowych i wdrożeniowych realizowanych w szkole,
3)
zrzeszania się w organizacjach politycznych i społecznych na zasadach określonych w ustawie.
1.
Organy szkoły mają obowiązek zapewnienia warunków materialnych i socjalnych dla realizacji prawa do nauki.
2.
Studenci i ich nie pracujący współmałżonkowie oraz dzieci, określani dalej jako "rodziny studenckie", mają prawo do pomocy materialnej.
3. 42
Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Finansów oraz naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji studenckich, w drodze rozporządzenia, określa warunki oraz rodzaje i wysokość świadczeń pomocy materialnej.
4.
Studenci i rodziny studenckie mają prawo do ochrony zdrowia, w tym do bezpłatnej opieki lekarskiej.
5. 43
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej oraz naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji studenckich, określa zasady korzystania przez studentów i rodziny studenckie z opieki lekarskiej i ochrony zdrowia.
1.
Organy szkoły mają obowiązek popierania działalności samokształceniowej i działań mających na celu rozwój osobowości i kultury fizycznej studentów.
2.
Organy szkoły stwarzają warunki dla rozwoju studenckiego ruchu naukowego, w szczególności zapewniają opiekę naukową i określają zasady udziału studentów, zrzeszonych w ruchu naukowym, w pracach badawczych. Organy szkoły, w porozumieniu z organami samorządu studenckiego oraz uczelnianymi organami organizacji studenckich i młodzieżowych o zasięgu ogólnokrajowym, określają zasady finansowania studenckiego ruchu naukowego.
3.
Studentom przodującym w nauce przysługują nagrody i wyróżnienia. Zasady i tryb przyznawania nagród i wyróżnień ustala regulamin studiów.

Student może podejmować pracę zarobkową. Praca ta nie może jednak zwalniać studenta od prawidłowego realizowania obowiązków wobec szkoły.

Student w okresie korzystania z urlopu dziekańskiego zachowuje uprawnienia studenckie z wyłączeniem prawa do korzystania z pomocy materialnej. W uzasadnionych wypadkach dziekan, w porozumieniu z organami samorządu studenckiego, może wyrazić zgodę na korzystanie z tego prawa.

W razie powstania w szkole sporu zbiorowego, właściwe organy szkoły oraz samorządu studenckiego lub organizacji studenckich działających w szkole obowiązane są niezwłocznie podjąć rokowania w celu jego rozstrzygnięcia. Rozstrzygnięcie sporu w drodze rokowań powinno nastąpić w terminie czternastu dni. Po upływie tego terminu spór rozstrzyga ostatecznie senat szkoły albo Rada Główna.

1.
Obowiązkiem studenta jest pełne wykorzystywanie możliwości kształcenia się, jakie stwarza mu szkoła.
2.
Student obowiązany jest postępować zgodnie z treścią ślubowania i regulaminem studiów.

Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej oraz naczelnych organów ogólnokrajowych organizacji studenckich, w drodze rozporządzenia, określa zasady odbywania praktyk studenckich robotniczych i zawodowych i wynikające z tego obowiązki studentów, organów szkoły oraz zakładów pracy.

42 Art. 98 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
43 Art. 98 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.