§ 9a. - Szczegółowy zakres i sposoby realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.187

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r. do: 6 maja 2024 r.
§  9a.  64
1. 
Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, polegającej na udzielaniu:
1)
wstępnie uznanym na podstawie przepisów o organizacji rynków owoców i warzyw i rynku chmielu grupom producentów owoców i warzyw gwarancji spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na realizację inwestycji niezbędnych do spełnienia kryteriów uznania za organizację producentów owoców i warzyw ujętych w zatwierdzonych planach dochodzenia do uznania,
2)
grupom producentów rolnych utworzonych dla produktów lub grupy produktów - świnie żywe, prosięta, warchlaki, mięso wieprzowe: świeże, chłodzone, mrożone, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, z późn. zm.), gwarancji spłaty kredytów bankowych przeznaczonych na realizację inwestycji

– objętych programem naprawczym, o którym mowa w art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128, z późn. zm.).

2. 
Warunkiem udzielenia gwarancji, o których mowa w ust. 1, jest:
1)
złożenie, za pośrednictwem banku, wniosku o udzielenie gwarancji, sporządzonego na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej;
2)
przedstawienie kopii programu naprawczego;
3)
przedstawienie kopii umowy kredytu bankowego wraz z aneksami;
4)
złożenie dokumentu potwierdzającego formę prawną prowadzonej działalności;
5)
złożenie sprawozdania finansowego z ostatnich 2 lat obrotowych poprzedzających rok złożenia wniosku, o którym mowa w pkt 1 - w przypadku podmiotu prowadzącego księgi rachunkowe zgodnie z przepisami o rachunkowości;
6)
złożenie oświadczenia o sytuacji finansowej - na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej - w przypadku podmiotu nieprowadzącego ksiąg rachunkowych;
7)
przedstawienie zaświadczeń albo oświadczeń o niezaleganiu z płatnościami podatków oraz o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne;
8)
złożenie oświadczenia, że inwestycja finansowana kredytem bankowym objętym programem naprawczym nie była realizowana z udziałem środków publicznych.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest rozpatrywany w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
4. 
Gwarancje, o których mowa w ust. 1, są terminowe i mogą być udzielane do wysokości 80% wykorzystanej kwoty kredytu bankowego objętego programem naprawczym, nie więcej niż 5 mln zł.
5. 
Agencja żąda zabezpieczeń udzielonej gwarancji przewidzianych w Kodeksie cywilnym i przepisach prawa wekslowego, a także może żądać poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego.
6. 
Agencja z tytułu udzielonej gwarancji pobiera jednorazowo prowizję w wysokości do 0,2% gwarantowanej kwoty kredytu bankowego objętego programem naprawczym.
7. 
Kwotę pomocy z tytułu udzielonej gwarancji ustala się zgodnie z przepisami o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
8. 
Pomoc, o której mowa w ust. 1, nie może zostać udzielona do kredytów bankowych objętych programem naprawczym, jeżeli inwestycja została zrealizowana z udziałem środków publicznych.
64 § 9a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 11 września 2015 r. (Dz.U.2015.1608) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2015 r.