§ 4. - Szczegółowy sposób obniżania ilości zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.421

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 marca 2021 r.
§  4. 
1. 
Z wnioskiem o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, wojewoda występuje w przypadku wystąpienia zakłóceń w zaopatrzeniu rynku w paliwa na terenie danego województwa lub w przypadku zagrożenia wystąpienia takich zakłóceń, jeżeli te zakłócenia mają lub mogłyby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie administracji publicznej na terenie województwa.
2. 
Wniosek wojewody o wydanie decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, zawiera:
1)
oznaczenie wojewody;
2)
oznaczenie zainteresowanego podmiotu, o którym mowa w art. 35 ust. 3 pkt 2 ustawy;
3)
określenie ilości ropy naftowej lub ilości i rodzaju paliw, których nabyciem jest zainteresowany określony podmiot, z uwzględnieniem przewidywanej wielkości zapotrzebowania miesięcznego na paliwo tego podmiotu, zawartej w planie, o którym mowa w art. 44 ust. 1 pkt 4 ustawy;
4)
wskazanie przeznaczenia paliwa;
5)
uzasadnienie konieczności nabycia określonej we wniosku ilości ropy naftowej lub paliw;
6)
dane osoby uprawnionej do kontaktu.
3. 
Wydając decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister bierze pod uwagę aktualny poziom zaopatrzenia rynku w paliwa, stan zapasów oraz potrzebę priorytetowego zaopatrzenia podmiotów zabezpieczających podstawowe warunki bytowe i społeczne obywateli oraz organów państwa i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, a także Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego, kierując się priorytetami określonymi w załączniku do rozporządzenia.
4. 
Decyzję, o której mowa w art. 33 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, minister wydaje, biorąc pod uwagę miejsce magazynowania zapasów oraz konieczność zapewnienia sprawnych dostaw brakujących paliw na obszar województwa, na którym wystąpiły zakłócenia w ich dostawach lub zagrożenie wystąpienia takich zakłóceń, a także efektywnej ich dystrybucji na terenie województwa.
5. 
Przed wydaniem decyzji o obniżeniu zapasów minister konsultuje logistyczne aspekty obniżenia tych zapasów z podmiotem utrzymującym te zapasy, który zostanie zobowiązany do ich obniżenia.
6. 
Minister wydaje decyzję w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, chyba że zachodzi potrzeba uzgodnienia z wojewodą lub podmiotem zainteresowanym nabyciem paliw elementów decyzji w sposób odmienny niż proponowany we wniosku, w zakresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3-5.
7. 
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 6, powinny zostać zakończone wydaniem decyzji w terminie 21 dni od dnia otrzymania wniosku.