§ 1. - Szczegółowe zasady udzielania pomocy uchodźcom, wysokość świadczeń pieniężnych, formy i zakres pomocy, tryb postępowania w tych sprawach oraz warunki wstrzymania pomocy lub jej odmowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.109.1160

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 2003 r.
§  1.
1.
Pomocy mającej na celu wspieranie procesu integracji udziela uchodźcy starosta lub działający z jego upoważnienia kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uchodźcy.
2.
Pomocy, o której mowa w ust. 1, udziela się na wniosek uchodźcy, zwany dalej "wnioskiem", złożony w terminie 30 dni od dnia uzyskania przez niego statusu uchodźcy, z zastrzeżeniem § 8.
3.
Pomocy, o której mowa w ust. 1, udziela się, przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, w zależności od uzasadnionych, indywidualnych potrzeb uchodźcy, ustalonych na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego (rodzinnego) i zawartych w indywidualnym programie integracji, zwanym dalej "programem".
4.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym uchodźca wystąpił z wnioskiem o jej udzielenie.
5.
Wniosek obejmuje małoletnie dzieci uchodźcy oraz jego małżonka, jeżeli posiadają status uchodźcy.
6.
Wniosek powinien zawierać pisemną deklarację o zamiarze zamieszkania na terenie określonego powiatu oraz o gotowości przystąpienia do uzgodnionego programu.
7.
Do wniosku należy dołączyć kopie:
1)
decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadaniu statusu uchodźcy,
2)
dokumentu podróży wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
3)
zezwolenia na zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
innych dokumentów, którymi dysponuje uchodźca, mogących pomóc w opracowaniu programu.