Rozdział 3 - Centralny Fundusz Prac Badawczych i Rozwojowych. - Szczegółowe zasady tworzenia oraz gospodarowania środkami centralnych funduszów na rozwój nauki i techniki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.18.92

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1987 r.

Rozdział  3

Centralny Fundusz Prac Badawczych i Rozwojowych.

§  5.
1.
Dysponentami środków Centralnego Funduszu Prac Badawczych i Rozwojowych są:
1)
w odniesieniu do centralnych programów badań podstawowych - odpowiednio Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
2)
w odniesieniu do centralnych programów badawczo-rozwojowych - Minister - Kierownik Urzędu,
3)
w odniesieniu do pozostałych zadań - właściwi ministrowie.
2.
Minister - Kierownik Urzędu przekazuje sukcesywnie środki funduszu dysponentom do wysokości kwot określanych na dany rok przez Prezydium Komitetu.
§  6.
1.
Środki Centralnego Funduszu Prac Badawczych i Rozwojowych przeznacza się na:
1)
przedmiotowe finansowanie planowanych centralnie prac badawczych i rozwojowych o podstawowym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, a w szczególności prac objętych:
a)
centralnymi i resortowymi programami badań podstawowych,
b)
centralnymi i resortowymi programami badawczo-rozwojowymi,
c)
zamówieniami rządowymi z zakresu rozwoju nauki i techniki,
d)
działalnością ogólnotechniczną, z wyłączeniem prac, które zgodnie z odrębnymi przepisami są finansowane przez zamawiających z innych źródeł,
2)
finansowanie prac badawczych i rozwojowych realizowanych w ramach międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej, objętych centralnymi programami,
3)
dofinansowywanie wybranych wydawnictw z zakresu nauki i techniki,
4)
dofinansowywanie przedsięwzięć postępu naukowo-technicznego, w tym także budowy instalacji doświadczalno-produkcyjnych, podejmowanych przez przedsiębiorstwa państwowe,
5)
finansowanie opracowania analiz, ocen, ekspertyz, prognoz i raportów dotyczących stanu i rozwoju określonej dziedziny nauki i techniki,
6)
finansowanie innych prac badawczych i rozwojowych, w tym także budowy instalacji doświadczalno-produkcyjnych, wykraczających poza możliwości finansowe poszczególnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Środki funduszu przeznacza się także na finansowanie:
1)
nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego,
2)
stypendiów na rozwiązywanie zadań badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz kosztów ich realizacji.
§  7.
Prace z zakresu działalności ogólnotechnicznej mogą być finansowane ze środków funduszu jako:
1)
zadania opracowywane w ramach innych tematów prac badawczych lub rozwojowych,
2)
odrębne tematy prac badawczych lub rozwojowych,
3)
stała działalność jednostki badawczo-rozwojowej lub placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk.
§  8.
1.
Podstawą finansowania określonego programu jest umowa generalna.
2.
Środki funduszu na realizację programu są przyznawane sukcesywnie. Przyznanie środków na realizację kolejnego etapu programu następuje w zależności od oceny rezultatów prac i wykorzystania środków w etapach poprzednich.
§  9.
1.
Uruchamianie środków przeznaczonych na finansowanie określonego etapu programu następuje przez otwarcie generalnemu wykonawcy - na jego wniosek - rachunku wypłat w odpowiednim oddziale banku, na podstawie wydanego przez dysponenta środków funduszu upoważnienia do wykorzystywania środków określonych na dany etap.
2.
Przekazywanie upoważnień, o których mowa w ust. 1 - w odniesieniu do centralnych programów badawczo-rozwojowych - następuje na wniosek organu nadzorującego realizację centralnego programu.
3.
Bank realizuje płatności związane z wykonywanym etapem programu w ciężar rachunku, o którym mowa w ust. 1, do wysokości kwoty określonej na ten etap.
4.
Wypłaty z rachunku, o którym mowa w ust. 1, są refundowane przez bank ze środków zgromadzonych na rachunku dysponenta środków funduszu.
§  10.
Szczegółowe warunki dofinansowywania, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 4, są określane w umowach zawieranych między dysponentem środków funduszu i zainteresowanym przedsiębiorstwem.
§  11.
1.
Podstawą finansowania poszczególnych prac badawczych i rozwojowych realizowanych zarówno w ramach programów, jak i nie objętych programami są umowy.
2.
Wydatkowanie środków funduszu, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w § 10, następuje po wykonaniu i odbiorze prac, o których mowa w ust. 1.
3.
Wydatkowanie środków funduszu na zapłatę za wykonanie prac objętych umowami może następować również:
1)
za poszczególne części pracy wyodrębnione w umowie,
2)
okresowo, w uzgodnionych terminach i w granicach uzgodnionej ceny,
3)
łącznie, w odniesieniu do ogółu prac o charakterze jednorodnym i powtarzalnym wykonywanych w umówionym okresie kalendarzowym.
§  12.
1.
Ze środków funduszu, w ramach prac badawczych i rozwojowych, mogą być - bez względu na ich wartość - nabywane lub wytwarzane przedmioty majątkowe, ściśle związane z tematem pracy i niezbędne do jej zrealizowania, a w szczególności:
1)
specjalna aparatura naukowo-badawcza,
2)
prototypy doświadczalne nowych maszyn i urządzeń,
3)
instalacje doświadczalne,
4)
obiekty budownictwa doświadczalnego.

Dotyczy to także finansowania robót budowlano-montażowych związanych z zainstalowaniem tych przedmiotów.

2.
Podstawą do sfinansowania ze środków funduszu przedmiotów majątkowych, o których mowa w ust. 1, ich zagospodarowania po zakończeniu pracy i podziału przychodów w razie sprzedaży jest umowa między dysponentem środków funduszu i wykonawcą pracy.
§  13.
1. 1
(skreślony).
2.
Środki przeznaczone na nagrody przyznawane przez Prezydium Komitetu są wyodrębniane na rachunku środków funduszu będących w dyspozycji Ministra - Kierownika Urzędu.
3.
Środki przeznaczone na nagrody przyznawane przez ministrów są wyodrębniane na rachunkach środków funduszu będących w dyspozycji tych ministrów.
4.
Środki na stypendia, o których mowa w § 6 ust. 2 pkt 2, wyodrębnia się w ramach części środków funduszu pozostającej w dyspozycji Ministra - Kierownika Urzędu.
5.
Szczegółowe zasady gospodarowania środkami funduszu wydzielonymi na nagrody i stypendia zostaną uregulowane odrębnie.
§  14.
1.
Środki funduszu, w granicach dostosowanych do zakresu zadań, mogą być na podstawie umowy powierzane do rozliczenia imiennie określonym pracownikom nauki z przeznaczeniem na finansowanie prowadzonych przez nich lub pod ich kierunkiem prac badawczych i rozwojowych zmierzających do wyznaczonego celu praktycznego lub poznawczego. Pracownik nauki, któremu powierzono środki, przedstawia dysponentowi środków funduszu rezultaty wykonanych prac oraz rozlicza się z powierzonych środków zgodnie z warunkami ustalonymi w umowie.
2.
Na zasadach określonych w ust. 1 środki funduszu mogą być powierzane także twórcom wynalazków na finansowanie pod ich kierunkiem prac mających na celu przygotowanie ich wynalazków do praktycznego wykorzystania.
1 § 13 ust. 1 skreślony przez § 27 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1987 r. w sprawie nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego oraz stypendiów na rozwiązywanie zadań badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej (Dz.U.87.19.114) z dniem 1 lipca 1987 r.