Rozdział 8 - Tryb pobierania dochodów i dokonywania wydatków sądów - Szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.97.876

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 2006 r.

Rozdział  8

Tryb pobierania dochodów i dokonywania wydatków sądów

§  21. 
Sądy, realizując dochody budżetowe, obowiązane są:
1)
prawidłowo i terminowo ustalić należności ze wszystkich tytułów dochodów,
2)
pobierać wpłaty i terminowo dokonywać zwrotów nadpłat,
3)
prowadzić ewidencję dochodów oraz przychodów środków specjalnych (przychody redystrybucyjne) według pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej,
4)
terminowo wysyłać wezwania do zapłaty lub faktury z tytułu świadczonych usług,
5)
terminowo wysyłać upomnienia i podejmować czynności egzekucyjne,
6)
w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach umarzać należności nieściągalne bądź kierować wnioski o umarzanie do właściwych organów.
§  22. 
Czynności egzekucyjnych nie prowadzi się, jeżeli należność nie przewyższa kosztów upomnienia lub gdy pobierana przez komorników za czynności egzekucyjne opłata stosunkowa od wartości egzekwowanego świadczenia jest wyższa niż to świadczenie.
§  23. 
Dochody zaliczane są na rachunek bieżący - subkonto dochodów sądu, który prowadzi wymiar, pobór i ewidencję danej należności.
§  24. 
1. 
Sądy, przyjmując dochody do kasy lub za pośrednictwem poczty, obowiązane są do przekazywania ich w dniu wpływu na właściwy rachunek bieżący - subkonto dochodów.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, w zależności od wysokości przyjętej gotówki oraz warunków właściwego jej zabezpieczenia, dyrektor odpowiednio sądu apelacyjnego, sądu okręgowego, kierownik finansowy sądu rejonowego lub prezes sądu rejonowego może podjąć decyzję określającą inny termin przekazywania gotówki do banku, pod warunkiem że przypadki te zostały uwzględnione w instrukcji gospodarki kasowej sądu.
3. 
Przepis ust. 1 nie dotyczy stałego zapasu gotówki w kasie przeznaczonej na bieżące wydatki sądu.
§  25. 
1. 
Kwoty dochodów nienależnie wpłaconych (pobranych) lub orzeczonych do zwrotu stanowią nadpłaty.
2. 
Nadpłaty w dochodach sądów powstałe w bieżącym roku budżetowym oraz w latach poprzednich zwraca się z tej podziałki klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego rodzaju.
3. 
Podstawą dokonania zwrotu nadpłaty jest pisemne polecenie zwrotu, podpisane przez dyrektora odpowiednio sądu apelacyjnego, sądu okręgowego, kierownika finansowego sądu rejonowego lub prezesa sądu rejonowego oraz głównego księgowego odpowiedniego sądu.
4. 
Polecenie, o którym mowa w ust. 3, musi zawierać uzasadnienie zwrotu i wskazanie daty wypłacenia zwracanej kwoty, a jeżeli w sądzie znajduje się dowód przychodowy, w wyniku realizacji którego powstała nadpłata, należy na nim zamieścić adnotację o dokonanym zwrocie, ze wskazaniem daty i pozycji zaksięgowania zwrotu.
5. 
Opłaty przekazów pocztowych i opłaty bankowe związane ze zwrotem nadpłat obciążają wydatki budżetowe sądu.
§  26. 
1. 
Uzyskane przez sądy zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na subkonto wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym.
2. 
Uzyskane przez sądy zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są przyjmowane na subkonto dochodów budżetowych i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa, w terminach określonych w § 13 ust. 4.
§  27. 
1. 
Sądy mogą zaciągać zobowiązania na realizację zadań do wysokości kwot wydatków ujętych w zatwierdzonym planie finansowym, pomniejszonych o wydatki na wynagrodzenia i uposażenia oraz obligatoryjne wpłaty płatnika, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 
Zobowiązania sądów z tytułu umów wieloletnich mogą być zaciągane tylko w przypadku, gdy umowy te uzasadnione są odpowiednimi programami prac.
3. 
Sądy mogą również zaciągać zobowiązania z tytułu umów, których realizacja w roku następnym jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania sądów i termin zapłaty upływa w następnym roku budżetowym.
4. 
Sądy, których zobowiązania zostały potrącone w trybie art. 64 § 2 ordynacji podatkowej, przekazują kwoty objęte potrąceniem na rachunek bankowy urzędu skarbowego, który tego potrącenia dokonał, w terminie określonym w art. 64 § 7 ordynacji podatkowej.
5. 
Zobowiązania sądów, które wynikają z tytułów egzekucyjnych lub wyroków sądowych, dokonywane są bez względu na poziom środków budżetowych zaplanowanych na ten cel, z zastrzeżeniem, że powinny być one zrefundowane w trybie przeniesień, o których mowa w art. 96 ustawy o finansach publicznych.
§  28. 
1. 
Sądy mogą udzielać zaliczek na wydatki do rozliczenia:
1)
pracownikom - na koszty podróży służbowych oraz na pokrycie drobnych wydatków,
2)
jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym wykonującym zadania finansowane z sum na zlecenie lub z akredytyw budżetowych - na wydatki związane z realizacją tych zadań,
3)
w innych wypadkach określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Pracownikom odbywającym stałe podróże służbowe oraz pracownikom, którzy w związku z czynnościami służbowymi pokrywają bezpośrednio drobne, stale powtarzające się wydatki, mogą być udzielone zaliczki stałe na cały rok budżetowy lub na okres krótszy, jednak w wysokości nieprzekraczającej przeciętnej kwoty wydatków półtoramiesięcznych. Kwotę należności pokrywa się na podstawie uznanych rachunków.
3. 
Przepis ust. 2 ma zastosowanie do akredytyw budżetowych.
§  29. 
1. 
Zaliczki rozlicza się nie później niż w terminie 14 dni po wykonaniu zadania. Zaliczki stałe rozlicza się po upływie okresu, na jakie zostały udzielone, oraz przed ustaniem stosunku służbowego, jak również przed końcem roku budżetowego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Sądy są zobowiązane do uzyskania od pracowników, którym są udzielane zaliczki do rozliczenia, pisemnej zgody na potrącenie nierozliczonych zaliczek z ich wynagrodzeń, chyba że na podstawie odrębnych przepisów sądowi przysługuje prawo potrącenia z wynagrodzenia nierozliczonej w terminie zaliczki.
3. 
Jeżeli zaliczka podjęta przez pracownika nie została rozliczona w ustalonym terminie, sąd potrąca ją z najbliższych wynagrodzeń pracownika. Do czasu rozliczenia wypłaconej zaliczki nie mogą być udzielone dalsze zaliczki.
4. 
Sumy zaliczek udzielonych z środków budżetowych sądów, a niewydatkowanych do końca roku budżetowego, wpłaca się najpóźniej w ostatnim dniu roboczym roku budżetowego na rachunek bieżący - subkonto wydatków sądu, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 
Zaliczki udzielone pod koniec roku budżetowego są rozliczane nie później niż do dnia 8 stycznia następnego roku. Zwroty z tytułu niewydatkowanych zaliczek sąd zarachowuje na zmniejszenie wydatków budżetowych sądu, w którym udzielono zaliczki.
6. 
W razie służbowego przeniesienia pracownika do innego miejsca pracy, zaliczki pobrane przez pracownika, z wyjątkiem zaliczki na koszty przeniesienia, sądy są zobowiązane całkowicie rozliczyć przed zmianą miejsca pracy.