§ 27. - Szczegółowe zasady postępowania układowego dla posiadaczy gospodarstw wiejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.40.300

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1936 r.
§  27.
Na zgromadzeniu wierzycieli przewodniczący urzędu rozjemczego zarządzi dyskusję nad warunkami układu; nadzorca winien przedstawić uzasadnienie propozycyj układowych. Wierzyciele i dłużnik mogą zgłaszać pisemnie poprawki do propozycyj układowych, jednakże na tem samem zgromadzeniu nie mogą być uchwalone poprawki, któreby zmieniały projekt układu w znaczniejszym stopniu na niekorzyść wierzycieli, którzy głosowali na piśmie (art. 82 ust. 3).

Jeżeli przewodniczący urzędu rozjemczego przekona się, że zgłoszone poprawki mają widoki uzyskania większości przewidzianej w art. 84 ust. 1, wówczas nadzorca w porozumieniu z przewodniczącym natychmiast ustali termin ponownego zgromadzenia i poda go do wiadomości obecnych. Wierzycieli nieobecnych, którzy głosowali na piśmie, wezwie nadzorca na nowy termin, podając równocześnie istotną treść wniesionych poprawek. Ponowny termin może być wyznaczony najwcześniej w 7 dni od daty pierwszego zgromadzenia wierzycieli.

Osnowa układu będzie wciągnięta do protokółu. W protokóle należy wymienić wierzycieli, głosujących ustnie bądź na piśmie za układem i przeciwko układowi. Protokół podpisuje przewodniczący urzędu rozjemczego i protokolant.

Zarówno przewodniczący urzędu rozjemczego, jak i nadzorca winni na zgromadzeniu wierzycieli dążyć do porozumienia się stron i doprowadzenia układu do skutku. Celem ułatwienia porozumienia przewodniczący urzędu rozjemczego może zaprosić do udziału w zgromadzeniu wierzycieli przedstawiciela wojewódzkiego biura do spraw finansowo- rolnych.