§ 21. - Szczegółowe zasady postępowania układowego dla posiadaczy gospodarstw wiejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.40.300

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1936 r.
§  21.
Lista wierzytelności winna być sporządzona w trzech rubrykach, iż których pierwsza podawać będzie kwoty kapitału wierzytelności, druga - kwoty skapitalizowanych na dzień otwarcia postępowania układowego należności ubocznych (odsetki, prowizje, koszty i t. p.), trzecia zaś - łączne sumy kwot, wymienionych w rubrykach pierwszej i drugiej.

W przypadku, gdy dłużnik jest właścicielem dwóch lub więcej nieruchomości, posiadających oddzielne księgi hipoteczne (gruntowe), lista wierzytelności sporządzona będzie z zachowaniem zasad następujących:

1)
wierzytelności wymienione w art. 80 ust. (1) pkt. 1) - 3) wpisuje się na listy oddzielne dla każdej nieruchomości; wierzytelności wymienione w pkt. 4) tegoż ustępu wpisuje się na osobną wspólną listę;
2)
wierzytelność zabezpieczona łącznie na kilku nieruchomościach wpisana będzie odpowiednio na liście wierzytelności hipotecznych każdej z tych nieruchomości z zaznaczeniem, że wpis jest wielokrotny.

Wierzytelność niepieniężna będzie oszacowana i wciągnięta na listę wierzytelności według wartości z dnia otwarcia postępowania układowego.

Wierzytelności z tytułu rent lub innych świadczeń powrotnych - bez względu na to, czy wierzytelności te są zabezpieczone wpisem hipotecznym czy też zabezpieczenia takiego nie posiadają - będą wciągnięte na listę po skapitalizowaniu ich według zasad ustalonych w § 13 rozporządzania Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 grudnia 1932 r. o postępowaniu przy opisie i oszacowaniu nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 947).

Wierzytelności w pieniądzach zagranicznych będą wciągnięte na listę po przerachowaniu na pieniądze krajowe, bez względu na termin płatności, według kursu giełdy warszawskiej w dniu otwarcia postępowania układowego, a gdyby takiego kursu nie było - według ceny targowej z tej daty. Wierzytelności, które podlegają przepisom art. 41 i 49 będą wciągnięte na listę po przerachowaniu zgodnie z zasadami, określonemi w tych artykułach.

Wierzytelności objęte art. 81 ust. 2 i 3 będą wciągnięte na listę wierzytelności z zaznaczeniem, że wierzytelności te nie mogą być obniżone bez zgody wierzycieli.