§ 18. - Szczegółowe zasady postępowania układowego dla posiadaczy gospodarstw wiejskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.40.300

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1936 r.
§  18.
Nadzorca (nadzorcy) będzie mianowany i listy, ustalonej przez wojewódzkie biuro do spraw finansowo-rolnych zgodnie z przepisem art. 102 ust. (1) pkt. 3). Nadzorca obejmuje niezwłocznie po mianowaniu swe czynności. W razie konieczności mianowania kilku nadzorców przewodniczący ustali podział czynności między nimi. Objęcie czynności przez nadzorcę (nadzorców) winno być stwierdzone w formie protokółu. Przewodniczący urzędu rozjemczego może polecić, by objęcie czynności przez nadzorcę odbyło się w obecności przedstawiciela wojewódzkiego biura do spraw finansowo-rolnych.

Do obowiązków nadzorcy, wynikających z art. 76 należy między innemi:

1)
niezwłocznie do objęciu czynności:
a)
sporządzenie lub sprawdzenie szczegółowe inwentarza majątku;
b)
jeżeli była prowadzona prawidłowa księgowość, sprawdzenie zamknięć rachunkowych za rok poprzedzający otwarcie postępowania, oraz przeprowadzenie kontroli rachunku za rok bieżący, tudzież zarządzenie zamknięcia i ponownego otwarcia ksiąg z datą objęcia nadzoru;
c)
jeżeli dłużnik nie prowadzi księgowości prawidłowej, lub też nadzorca uważa istniejącą księgowość za nieodpowiednią, zarządzenie zaprowadzenia księgowości stosownej do rozmiarów majątku dłużnika;
d)
wydanie dla dłużnika pisemnej instrukcji, ustalającej zakres czynności zwykłego zarządu w rozumieniu art. 76 ust. (3);
2)
przedstawianie na każde żądanie sprawozdań i rachunków przewodniczącemu urzędu rozjemczego;
3)
w razie zauważenia, iż dłużnik nie stosuje się do wskazówek lub zarządzeń nadzorcy, doniesienie o tem przewodniczącemu urzędu rozjemczego.

Nadzorca może w każdym stanie postępowania sądowego wziąć udział w procesie po stronie dłużnika z uprawnieniami interwenjenta ubocznego; do interwencji tej stosuje się odpowiednio przepisy o spółuczestnictwie jednolitem.

Przy wykonywaniu swych czynności nadzorca winien uwzględniać w równej mierze potrzeby przedsiębiorstwa dłużnika, jak również interes wierzycieli oraz dłużnika i stosować się do wskazówek przewodniczącego urzędu rozjemczego. Nadzorcy służy prawo badania każdego czasu stanu majątkowego dłużnika, oraz wszelkich czynności zarządu, nie wyłączając przeglądania ksiąg, rachunków, rejestrów gospodarczych i wszelkich innych akt gospodarczych dłużnika. Nadzorca (pobiera wynagrodzenie w wysokości określonej przez przewodniczącego urzędu rozjemczego według norm ustalonych przez Centralne Biuro do Spraw Finansowo - Rolnych.

Przewodniczący urzędu rozjemczego zleci wojewódzkiemu biuru do spraw finansowo - rolnych wykonywanie bezpośredniej kontroli nad nadzorcą (nadzorcami). Nadzorca winien stosować się do wszelkich wskazówek wojewódzkiego biura i składać na jego żądanie sprawozdania i rachunki. Za czynności, związane z wykonywaniem kontroli, jak również za inne czynności wykonane w związku z postępowaniem układowem, wojewódzkie biura do spraw finansowo - rolnych pobierać będą wynagrodzenie według norm ustalonych przez Centralne Biuro do Spraw Finansowo - Rolnych.

Nadzorca może być przez przewodniczącego urzędu rozjemczego na wniosek osoby interesowanej lub z urzędu usunięty z zajmowanego stanowiska.