Szczegółowe zasady i tryb wykonywania kary zakazu pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.106.1206

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 grudnia 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania kary zakazu pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Na podstawie art. 174 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485 i Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb wykonywania oraz egzekwowania kary, o której mowa w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485 i Nr 70, poz. 778), zwanej dalej "ustawą",
2)
organy właściwe do egzekwowania kary, o której mowa w pkt 1,
3)
zasady, tryb i warunki prowadzenia rejestru, o którym mowa w art. 151 ust. 4 ustawy, oraz tryb zasięgania informacji z tego rejestru.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Ministrze Finansów - należy przez to rozumieć ministra, o którym mowa w art. 2 ustawy,
2)
orzeczeniu o ukaraniu, karze lub ukaranym - należy przez to rozumieć orzeczenie o ukaraniu karą, karę lub ukaranego karą wymienioną w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy,
3)
funkcjach objętych zakazem - należy przez to rozumieć funkcje kierownicze w jednostkach sektora finansów publicznych związane z dysponowaniem środkami publicznymi, wymienione w art. 147 ust. 5 ustawy, których pełnienie przez ukaranego w czasie określonym w orzeczeniu o ukaraniu jest zakazane,
4)
komisji orzekającej - należy przez to rozumieć komisję orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych pierwszej instancji, wymienioną w art. 160 ust. 1 lub art. 161 ust. 1 ustawy,
5)
pracodawcy ukaranego - należy przez to rozumieć organ państwowy lub organ jednostki samorządu terytorialnego, a także kierownika jednostki sektora finansów publicznych lub kierownika jednostki nadrzędnej właściwego do wykonania obowiązków określonych w § 3 ust. 1 i 2,
6)
Głównej Komisji Orzekającej - należy przez to rozumieć Główną Komisję Orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Finansów, o której mowa w art. 160 ust. 2 ustawy,
7)
rejestrze ukaranych - należy przez to rozumieć rejestr prowadzony przez Główną Komisję Orzekającą, o którym mowa w art. 151 ust. 4 ustawy.

Organy właściwe do egzekwowania kary. Szczegółowe zasady i tryb jej wykonywania

§  3.
1.
Wykonanie kary polega na przestrzeganiu przez pracodawcę ukaranego zakazu powierzenia ukaranemu funkcji objętej zakazem.
2.
Jeżeli ukarany pełni funkcję objętą zakazem, wykonanie kary polega na bezzwłocznym odwołaniu go z tej funkcji.
3.
Odwołanie ukaranego z funkcji objętej zakazem następuje w trybie określonym w przepisach szczególnych przewidzianym dla przypadków zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
§  4.
1.
Jeżeli ukarany pełni funkcję objętą zakazem, czas, na jaki orzeczono karę, biegnie od dnia odwołania go z tej funkcji.
2.
W razie wstrzymania przez sąd lub przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej wykonania prawomocnego orzeczenia o ukaraniu, czas, przez który wykluczone jest pełnienie przez ukaranego funkcji objętych zakazem, ulega odpowiedniemu przedłużeniu o czas, na jaki wykonanie prawomocnego orzeczenia o ukaraniu było wstrzymane.
§  5.
1.
Jeżeli ukarany pełni funkcję objętą zakazem, przewodniczący komisji orzekającej, przekazując pracodawcy ukaranego prawomocne orzeczenie o ukaraniu, wzywa go do wykonania obowiązku, o którym mowa w § 3 ust. 2, i poucza pracodawcę o treści art. 138 ust. 1 pkt 17 ustawy.
2.
Pracodawca ukaranego, po otrzymaniu wezwania, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany do bezzwłocznego odwołania ukaranego z funkcji objętej zakazem. O wykonaniu tego obowiązku zawiadamia on w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wezwania:
1)
przewodniczącego komisji orzekającej,
2)
przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej.
3.
W zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 2, pracodawca ukaranego podaje datę, z jaką ukarany został odwołany z funkcji objętej zakazem.
§  6.
O zwłoce w wykonaniu przez pracodawcę ukaranego obowiązku, o którym mowa w § 3 ust. 2, a także w § 5 ust. 2, przewodniczący komisji orzekającej zawiadamia właściwego rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz występuje do organu sprawującego nadzór nad pracodawcą ukaranego z wnioskiem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

Zasady, tryb i warunki prowadzenia rejestru ukaranych

§  7.
1.
Rejestr ukaranych prowadzi Główna Komisja Orzekająca.
2.
Minister Finansów zapewnia organizacyjno-techniczne warunki funkcjonowania rejestru ukaranych i pokrywa związane z tym wydatki.
§  8.
1.
Rejestr ukaranych jest prowadzony w formie kartoteki.
2.
Dla każdej osoby wpisanej do rejestru ukaranych zakłada się odrębną kartę.
§  9.
Wraz z prawomocnym orzeczeniem o ukaraniu przewodniczący komisji orzekającej przekazuje przewodniczącemu Głównej Komisji Orzekającej kartę ukaranego, którą załącza się do karty, o której mowa w § 8 ust. 2. Wzór karty ukaranego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Dokonanie wpisu do rejestru ukaranych, zmianę treści wpisu i usunięcie wpisu z rejestru zarządza przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej.
2.
Przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej zarządza wpis do rejestru ukaranych na podstawie prawomocnego orzeczenia o ukaraniu i karty ukaranego.
3.
Wpis do rejestru ukaranych obejmuje:
1)
nazwisko i imiona ukaranego,
2)
imiona jego rodziców,
3)
datę urodzenia,
4)
miejsce urodzenia,
5)
numer ewidencyjny powszechnej ewidencji ludności (PESEL),
6)
adres zamieszkania ukaranego,
7)
nazwę komisji orzekającej, która wydała orzeczenie o ukaraniu,
8)
sygnaturę akt, datę wydania i datę uprawomocnienia orzeczenia o ukaraniu,
9)
czas, na jaki orzeczono karę,
10)
datę, od której biegnie termin, na jaki orzeczono karę,
11)
przerwy w biegu terminu, na jaki orzeczono karę, o których mowa w § 4 ust. 2,
12)
datę upływu terminu, na jaki orzeczono karę.
§  11.
Jeżeli przewodniczący komisji orzekającej poweźmie wiadomość o zdarzeniu będącym podstawą dokonania zmiany treści wpisu do rejestru ukaranych, zawiadamia o tym niezwłocznie przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej.
§  12.
1.
Przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej z urzędu zarządza usunięcie wpisu do rejestru ukaranych, jeżeli:
1)
upłynął czas, na jaki karę orzeczono,
2)
uchylono prawomocne orzeczenie o ukaraniu lub stwierdzono jego nieważność,
3)
kara została darowana przez organ określony w art. 156 ust. 1 lub w art. 157 ustawy,
4)
ukarany zmarł.
2.
Usunięcie wpisu do rejestru ukaranych polega na zniszczeniu karty zawierającej ten wpis.
§  13.
O zarządzeniu:
1)
dokonania wpisu do rejestru ukaranych i jego treści,
2)
zmiany treści wpisu do rejestru ukaranych,
3)
usunięcia wpisu do rejestru ukaranych

- przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej zawiadamia ukaranego oraz przewodniczącego komisji orzekającej, która wydała orzeczenie o ukaraniu.

§  14.
W razie wstrzymania wykonania prawomocnego orzeczenia o ukaraniu, przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej zarządza wyłączenie karty ukaranego z rejestru ukaranych. Przepisy § 4 ust. 2 i § 13 stosuje się odpowiednio.

Tryb zasięgania informacji z rejestru ukaranych

§  15.
Informacje zawarte w rejestrze ukaranych udostępnia się:
1)
kierownikom jednostek sektora finansów publicznych realizującym obowiązek określony w art. 151 ust. 5 ustawy,
2)
rzecznikom dyscypliny finansów publicznych i komisjom orzekającym,
3)
prokuratorowi lub sądowi, w związku z prowadzonym postępowaniem,
4)
innym organom władzy państwowej uprawnionym na mocy przepisów ustaw.
§  16.
1.
Wzór pisemnego zapytania o to, czy wskazana imiennie osoba figuruje w rejestrze ukaranych, oraz odpowiedzi na to zapytanie stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zapytanie składa się w dwóch egzemplarzach.
§  17.
1.
Odpowiedź na zapytanie, o którym mowa w § 16, przesyła się pocztą, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym zapytanie wpłynęło do Głównej Komisji Orzekającej.
2.
Jeżeli składający zapytanie upoważnił osobę fizyczną do osobistego odebrania odpowiedzi na zapytanie, osoba ta może osobiście odebrać odpowiedź w terminie, o którym mowa w ust. 1. Nie odebraną w tym terminie odpowiedź na zapytanie przesyła się pocztą.
§  18.
Jeżeli przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej uzna, że zawarte w zapytaniu dane osoby, której ono dotyczy, są niepełne, zwraca się do składającego zapytanie o ponowne złożenie zapytania. Termin, o którym mowa w § 17 ust. 1, biegnie w takim przypadku od dnia ponownego złożenia zapytania.
§  19.
1.
Odpowiedzi na zapytanie udziela się wyłącznie w formie pisemnej.
2.
W odpowiedzi na zapytanie podaje się informację, że osoba, której dotyczy zapytanie:
1)
nie figuruje w rejestrze ukaranych lub
2)
figuruje w rejestrze ukaranych.
3.
W odpowiedzi na zapytanie, o której mowa w ust. 2 pkt 2, podaje się informacje określone w § 10 ust. 3 pkt 7-9 i 12.
§  20.
1.
Odpowiedzi na zapytania podpisuje przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej przechowuje kopie udzielonych odpowiedzi na zapytania, skierowane do rejestru ukaranych, przez okres 5 lat od udzielenia odpowiedzi.

Przepis końcowy

§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

______

Wzór karty ukaranego karą zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi

--------------------------------------------------------------

Kartę po wypełnieniu przesyła się:

Przewodniczącemu Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Ministrze Finansów, 00-916 Warszawa, ul. Świętokrzyska 12.

Karta ukaranego

1. Nazwisko ukaranego:
2. Imię (imiona):
3. Imiona rodziców ukaranego:Ojciec: ............................
Matka: .............................
4. Data i miejsce urodzenia:Dzień ......miesiąc......rok........
Miejsce urodzenia ..................
5. Numer ewidencyjny powszechnej ewidencji ludności (PESEL): ..............................
6. Adres zamieszkania ukaranego:Miejscowość: .......................
Powiat:.............................
Nr kodu pocztowego .................
ul. ...............nr domu ... m. ..
7. Nazwa komisji orzekającej, która wydała orzeczenie o ukaraniu:
8. Sygnatura akt orzeczenia o ukaraniu:Sygn. ..............................
Data wydania orzeczenia ............
Data uprawomocnienia orzeczenia .......
9. Czas, na jaki orzeczono karę:

Data wypełnienia karty: .................................

...................... Podpis i pieczęć przewodniczącego

komisji orzekającej

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Strona 1

______

--------------------------------------------------------------

Wzór zapytania kierowanego do rejestru ukaranych i odpowiedzi na zapytanie

--------------------------------------------------------------

Przewodniczący

Głównej Komisji Orzekającej

w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych

przy Ministrze Finansów

ul. Świętokrzyska 12

00-916 Warszawa

1. Składający zapytanie (zapytanie składa się w 2 egzemplarzach):

pełna nazwa, adres i pieczęć składającej zapytanie jednostki, wymienionej w § 15 rozporządzenia, oraz - imię, nazwisko i funkcja wykonywana przez osobę fizyczną występującą w imieniu tej jednostki

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

.......................................................................

...............................

Odpowiedź na zapytanie proszę przekazać mi pocztą. (zbędne skreślić)

Do osobistego odbioru odpowiedzi na zapytanie upoważniam:

Nazwisko i imię:

.............................

.............................

Numer PESEL osoby upoważnionej:

-------------

Adres zamieszkania upoważnionego:

ul........................

nr domu ......m. .........

miejscowość ..............

powiat/dzielnica

..........................

nr kodu poczt. __ - ___

2. Proszę o udzielenie informacji, czy w rejestrze ukaranych karą zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi figuruje następująca osoba:

Nazwisko osoby, której dotyczy zapytanie:

............................

............................

imiona: ....................

............................

data urodzenia...................

miejsce urodzenia:..................

imiona rodziców:

............................

............................

Numer PESEL osoby, której dotyczy

zapytanie:

_ _ _ _ _ _

_ _ _ _

adres zamieszkania osoby, której dotyczy zapytanie:

ul........................

nr domu ......m. .........

miejscowość ..............

powiat/dzielnica

..........................

nr kodu poczt. __ - ___

Oświadczam jednocześnie, że znana jest mi treść art. 1 i 28 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).

Miejscowość:........ data:.......... Pieczęć i podpis

składającego zapytanie:

...........................

Strona 2

Uwaga: część 3 na str. 2 wzoru wypełnia wyłącznie obsługa rejestru ukaranych

Odpowiedź na zapytanie

Numer odpowiedzi .............................

3. Odpowiadając na zawarte na str. 1 zapytanie informuję, że osoba wymieniona w pkt 2 zapytania:

A. Nie figuruje w rejestrze ukaranych karą określoną w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy o finansach publicznych;

B. Figuruje w rejestrze ukaranych karą określoną w art. 147 ust. 1 pkt 4 ustawy o finansach publicznych.

Orzeczenie o ukaraniu wydała:Sygnatura akt: ...........................

Data wydania orzeczenia o ukaraniu:

..........................................

Data uprawomocnienia się orzeczenia

o ukaraniu: ..............................

Czas, na jaki orzeczono karę:Data upływu terminu, na jaki orzeczono karę: ....................................

Udzielając odpowiedzi wykreślić należy tekst zbędny, pozostawiając tylko tekst zaznaczony literą A lub B.

Odpowiedź niniejszą:

- należy przesłać listem poleconym osobie wskazanej na str. 1 jako działającej w imieniu jednostki sektora finansów publicznych lub

- wręczyć odpowiedź osobiście Panu - Pani .........................................

Data Pieczęć Podpis

......................