§ 4. - Szczegółowe zasady i tryb wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców zatrudnionych przy realizacji usług eksportowych świadczonych przez pracodawców zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.153.1768

Akt utracił moc
Wersja od: 11 marca 2004 r.
§  4.
1.
Wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia, uwzględniając sytuację na rynku pracy, na którego obszarze usługa eksportowa będzie realizowana, oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
2.
Przyrzeczenie dotyczy wykonywania pracy w ramach usługi, o której mowa w § 2, określonego stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy w oznaczonym czasie i miejscu.
3.
Jeżeli usługa, o której mowa w § 2, ma być częściowo realizowana także w innym województwie, wojewoda wydaje decyzję w sprawie przyrzeczenia po zasięgnięciu opinii wojewody, na terenie którego usługa ta będzie także realizowana.
4.
Przyrzeczenie wydaje się cudzoziemcom posiadającym kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania prac w ramach realizacji usługi, o której mowa w § 2.
5.
Przyrzeczenie wystawiane jest w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Jeden egzemplarz przyrzeczenia zatrzymuje wojewoda, dwa egzemplarze przyrzeczenia otrzymuje pracodawca zagraniczny, który następnie przekazuje jeden egzemplarz cudzoziemcowi. Wzór przyrzeczenia stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
6. 3
Wojewoda wydaje decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia w przypadku, gdy pracodawca zagraniczny:
1)
wnioskuje o wydanie zezwolenia w stosunku do cudzoziemca, którego kwalifikacje i umiejętności nie są odpowiednie do pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać, lub jego wynagrodzenie będzie niższe od wynagrodzenia przysługującego polskiemu pracownikowi za wykonywanie porównywalnej pracy,
2)
w postępowaniu o wydanie zezwolenia:
a)
złożył wniosek zawierający nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub dołączył do niego dokumenty zawierające takie dane,
b)
zeznał nieprawdę lub zataił prawdę albo, w celu użycia za autentyczny, podrobił lub przerobił dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używał,
3)
złożył wniosek przed upływem roku od dnia stwierdzenia przez wojewodę faktu naruszenia przez pracodawcę zagranicznego przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
4)
proponuje cudzoziemcowi stanowisko pracy, które nie jest odpowiednie do usługi eksportowej, o której mowa w § 2.
7. 4
Wojewoda wydaje pracodawcy zagranicznemu decyzję o odmowie wydania przyrzeczenia w stosunku do cudzoziemca mającego realizować usługę eksportową, który:
1)
został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności,
2)
został skazany w Rzeczypospolitej Polskiej na karę pozbawienia wolności, której wykonanie zostało warunkowo zawieszone - do czasu zakończenia okresu próby,
3)
rok przed złożeniem przez pracodawcę zagranicznego wniosku o wydanie zezwolenia naruszył przepisy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu; naruszenie przez cudzoziemca tych przepisów zostało stwierdzone przez wojewodę w wyniku przeprowadzonej kontroli,
4)
jest stroną postępowania w sprawie zobowiązania do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub o wydalenie.
3 § 4 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.
4 § 4 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lutego 2004 r. (Dz.U.04.27.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 marca 2004 r.