Rozdział 5 - Wznowienie postępowania - Szczegółowe zasady i tryb postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego wobec członków samorządowego kolegium odwoławczego oraz wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.14.125

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 lutego 2001 r.

Rozdział  5

Wznowienie postępowania

§  35.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem może nastąpić, jeżeli:
1)
okaże się, że dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności, są fałszywe,
2)
orzeczenie zostało wydane w wyniku przestępstwa,
3)
ujawnione zostały istotne dla sprawy okoliczności, które nie były znane w toku postępowania dyscyplinarnego,
4)
orzeczenie zostało wydane z udziałem członka lub członków komisji, którzy podlegają wyłączeniu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  36.
Wniosek o wznowienie postępowania może złożyć ukarany, jego obrońca, prezes kolegium lub Krajowa Reprezentacja Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, a po śmierci ukaranego - małżonek, krewny lub powinowaty w linii prostej albo rodzeństwo.
§  37.
1.
Wniosek o wznowienie postępowania dyscyplinarnego należy wnieść w terminie 30 dni od dnia, w którym organ lub osoba wymieniona w § 36 dowiedziała się o przyczynie uzasadniającej wznowienie.
2.
Wznowienie postępowania dyscyplinarnego na niekorzyść ukaranego nie może nastąpić po upływie 3 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
§  38.
1.
O wznowieniu postępowania orzeka na posiedzeniu niejawnym komisja dyscyplinarna, która wydała orzeczenie kończące postępowanie.
2.
Postanowienie o wznowieniu postępowania doręcza się ukaranemu, jego obrońcy oraz odpowiednio prezesowi kolegium lub Krajowej Reprezentacji Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, a jeżeli wniosek o wznowienie postępowania złożyła inna osoba - również tej osobie.
§  39.
1.
Na postanowienie o odmowie wznowienia postępowania, wydane przez komisję dyscyplinarną pierwszej instancji, przysługuje w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia zażalenie do komisji dyscyplinarnej drugiej instancji.
2.
Na postanowienie komisji dyscyplinarnej drugiej instancji nie przysługuje zażalenie.
§  40.
1.
Do postępowania wznowionego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed komisją dyscyplinarną pierwszej instancji.
2.
W skład komisji dyscyplinarnej ponownie rozpoznającej sprawę nie mogą wchodzić osoby, które uprzednio orzekały w sprawie.