§ 2. - Szczegółowe zasady dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.51.263

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 1985 r.
§  2.
1.
Fundusz efektów wdrożeniowych tworzy jednostka gospodarcza:
1)
z części zysku przed jego opodatkowaniem, osiąganego z wymiernych efektów ekonomicznych wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, wykonanych przez jednostkę gospodarczą lub nabytych od jednostek badawczych albo od innych jednostek,
2)
z przychodów uzyskiwanych przez jednostkę gospodarczą z wykonywania prawa - w rozumieniu przepisów o wynalazczości - lub z tytułu udostępnienia nie chronionego projektu wynalazczego albo przekazanych doświadczeń.
2.
Część zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych ustala się według zasad obliczania efektów ekonomicznych stanowiących podstawę do ustalania wysokości wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze, po odliczeniu wynagrodzeń i nagród wypłaconych na podstawie przepisów o wynalazczości oraz nagród za oszczędność materiałów i surowców, powstałą w wyniku wdrożenia nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, wypłaconych w ramach ulgi w podatku dochodowym.
3.
W jednostkach gospodarczych, które poniosły stratę, poprawę wyniku finansowego osiągniętą z wymiernych efektów ekonomicznych z wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, traktuje się na równi z częścią zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych. W jednostkach tych odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych zwiększają ich stratę.
4.
Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych z zysku są dokonywane w ciągu trzech lat, licząc od dnia uruchomienia nowej produkcji w skali przemysłowej lub zastosowania innych nowych rozwiązań, nie dłużej jednak niż do końca czwartego roku od dnia odbioru pracy badawczej, a jeżeli wdrożenie jej wyniku wymaga inwestycji - nie dłużej niż do końca piątego roku od dnia odbioru pracy badawczej. W wypadku gdy cykl normatywny inwestycji niezbędnej do wdrożenia wyniku pracy badawczej przekracza dwa lata, okres pięcioletni odpowiednio przedłuża się, nie więcej jednak niż do końca siódmego roku od dnia odbioru pracy badawczej.
5.
Jednostka gospodarcza dokonuje odpisów z zysku na fundusz efektów wdrożeniowych kwartalnie, narastająco od początku roku, w wysokości nie przekraczającej: w pierwszym roku trzyletniego okresu dokonywania odpisów z zysku - 10% części zysku stanowiącej podstawę do dokonywania odpisów na ten fundusz, w drugim roku tego okresu - 8%, a w trzecim roku - 6% tej części zysku. Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych od przychodów określonych w ust. 1 pkt 2 nie mogą być wyższe niż 10% tych przychodów, pomniejszonych o koszty ich uzyskania.