§ 4. - Szczegółowe wymagania dotyczące wytwarzania i jakości materiału siewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.29.189

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 2010 r.
§  4.
1.
Plantacje nasienne powinny być zakładane z zachowaniem:
1)
izolacji przestrzennej, która ma na celu oddzielenie plantacji nasiennej od źródeł obcego pyłku lub chorób i szkodników pochodzących ze zbiorowisk roślin uprawnych oraz dziko rosnących, mogących stanowić źródło obcego pyłku;
2)
szczegółowych wymagań dotyczących wytwarzania materiału siewnego poszczególnych gatunków roślin uprawnych.
2.
Jeżeli nie zostanie zachowana izolacja przestrzenna między plantacją, na której jest wytwarzany materiał siewny wyższego stopnia kwalifikacji, a plantacją, na której jest wytwarzany materiał siewny niższego stopnia kwalifikacji, materiał siewny pochodzący z plantacji, na której jest wytwarzany materiał siewny wyższego stopnia kwalifikacji, może być uznany za materiał siewny niższego stopnia kwalifikacji wytwarzany na sąsiadującej plantacji nasiennej.
3.
Nie jest wymagane dla plantacji nasiennej zachowanie izolacji przestrzennej od materiałów hodowlanych, w szczególności szkółek hodowli zachowawczej tej samej odmiany.
4.
Izolacja przestrzenna może być zmniejszona do 1/2 wymaganej odległości, jeżeli plantacja jest oddzielona od źródeł, o których mowa w ust. 1 pkt 1, lasem, wzgórzami lub wysokimi budynkami.
5.
Plantacje nasienne gatunków roślin uprawnych tworzących zwarty łan, w szczególności rzepaku, facelii błękitnej lub buraka, powinny być zakładane w sposób, który umożliwi przeprowadzenie oceny polowej, z zachowaniem:
1)
ścieżek technologicznych, w odstępach co 10-20 m - dla rzepaku, facelii błękitnej i buraka uprawianego metodą bezwysadkową albo
2)
prostokątnych zagonów o powierzchni nie większej niż 100 m2 - dla buraka w drugim roku uprawy metodą tradycyjną.