Rozdział 9 - Zagrożenie pożarowe - Szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1118

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 marca 2020 r.

Rozdział  9

Zagrożenie pożarowe

§  469. 
W zakładzie górniczym:
1)
organizuje się służbę przeciwpożarową;
2)
opracowuje się:
a)
plan akcji przeciwpożarowej dla podziemnej części zakładu górniczego,
b)
instrukcję bezpieczeństwa pożarowego - dla obiektów znajdujących się na powierzchni zakładu górniczego, wykonaną w sposób zgodny z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 736).
§  470. 
1. 
Do zadań służby przeciwpożarowej na powierzchni zakładu górniczego należy organizowanie ochrony przeciwpożarowej w zakładzie górniczym oraz nadzór nad stanem zabezpieczenia przeciwpożarowego terenu, obiektów i urządzeń, w szczególności:
1)
ustalenie podstawowych kierunków i metod profilaktyki przeciwpożarowej i nadzór nad ich realizacją;
2)
prowadzenie nadzoru i kontroli stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów i urządzeń, zgodnie z harmonogramem kontroli, który jest zatwierdzany przez kierownika ruchu zakładu górniczego;
3)
udział w postępowaniach wyjaśniających okoliczności i przyczyny powstania pożarów oraz rozprzestrzeniania się pożarów, a także opracowywanie wniosków zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pożarowego zakładu górniczego;
4)
ustalenie programów i zasad prowadzenia szkoleń przeciwpożarowych i współudział w tych szkoleniach oraz nadzór nad ich realizacją;
5)
ustalenie potrzeb i zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków, obiektów i terenów, a także wyposażenia maszyn i urządzeń w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
6)
współdziałanie, z powiatowymi lub miejskimi komendami Państwowej Straży Pożarnej, w zakresie zabezpieczenia zakładu górniczego;
7)
opiniowanie programów modernizacyjno-rozwojowych zakładu górniczego w zakresie ich zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz uczestniczenie w komisjach odbioru nowych lub modernizowanych obiektów i urządzeń;
8)
opracowywanie analiz stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego zakładu górniczego oraz przedstawianie kierownikowi ruchu zakładu górniczego wniosków w zakresie poprawy stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
2. 
Dopuszcza się możliwość zorganizowania przez kierownika ruchu zakładu górniczego służby przeciwpożarowej dla powierzchni zakładu górniczego przez zapewnienie stałej współpracy służb przeciwpożarowych kilku zakładów górniczych.
§  471. 
1. 
W zakładzie górniczym wydobywającym węgiel kamienny pobiera się próbki węgla w celu określenia możliwości samozapalenia się węgla i oznaczenia wskaźnika samozapalności.
2. 
Sposób pobierania próbek, o których mowa w ust. 1, określa Polska Norma dotycząca pobierania próbek węgla kamiennego do badań samozapalności.
§  472. 
1. 
W skład służby przeciwpożarowej zakładu górniczego wchodzą:
1)
osoby kierownictwa i dozoru ruchu, w tym kierownik służby przeciwpożarowej;
2)
służba wentylacyjna oraz służby ratownictwa górniczego - w zakresie dotyczącym podziemnej części zakładu górniczego.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1:
1)
są wyznaczane przez kierownika ruchu zakładu górniczego;
2)
wykonują czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i prowadzenia akcji przeciwpożarowej określone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  473. 
Kierownik ruchu zakładu górniczego określa:
1)
zakres działania służb przeciwpożarowych na powierzchni;
2)
zasady współdziałania z właściwymi jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, w przypadku wystąpienia pożaru na powierzchni zakładu górniczego.
§  474. 
1. 
Pracowników szkoli się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy w zakresie:
1)
zagrożenia pożarowego;
2)
zasad zachowania się podczas pożaru;
3)
sposobów gaszenia pożarów;
4)
posługiwania się urządzeniami przeciwpożarowymi i gaśnicami.
2. 
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, jest przeprowadzane przez osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego wyznaczone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  475. 
1. 
W zakładzie górniczym wyznacza się drogi ucieczkowe, w których utrzymuje się przejście o szerokości nie mniejszej niż 0,7 m.
2. 
Kierownik ruchu zakładu górniczego wyznacza drogi ucieczkowe, które odpowiednio oznakowuje się oraz wyposaża w system umożliwiający orientację kierunku wycofywania w przypadku braku widoczności.
3. 
Schematy dróg ucieczkowych z oddziałów górniczych aktualizuje się i umieszcza w miejscach, w których jest dokonywany podział pracy.
4. 
Pracowników wykonujących pracę w oddziałach górniczych zapoznaje się z drogami ucieczkowymi nie rzadziej niż raz na pół roku.
§  476. 
1. 
W wyrobiskach przyścianowych, którymi jest odprowadzane powietrze ze ściany, umieszcza się w odstępach zapewniających słyszalność system alarmowy uruchamiany przez dyspozytora, nadający cykliczny sygnał ostrzegający zagrożonych.
2. 
W wyrobiskach, o których mowa w ust. 1:
1)
utrzymuje się ład i porządek;
2)
likwiduje się zbędne:
a)
odrzwia tam wentylacyjnych lub bezpieczeństwa,
b)
wyposażenie techniczne wyrobisk zmniejszające gabaryty wyrobiska.
§  477. 
Stan przygotowania zakładu górniczego do prowadzenia akcji pożarowej jest sprawdzany nie rzadziej niż raz w roku przez właściwy organ nadzoru górniczego.
§  478. 
1. 
Posiadanie lub palenie tytoniu oraz posiadanie środków do wzniecania ognia w wyrobiskach jest niedopuszczalne.
2. 
Kierownik ruchu zakładu górniczego zapewnia przeprowadzenie, nie rzadziej niż raz w miesiącu, szczegółowych kontroli w zakresie przestrzegania zakazu, o którym mowa w ust. 1.
§  479. 
1. 
Zakład górniczy wyposaża się w:
1)
urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
2)
rurociągi przeciwpożarowe;
3)
zbiorniki wodne przeznaczone do zasilania rurociągów przeciwpożarowych.
2. 
Rozmieszczenie, utrzymywanie i kontrolę urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, rurociągów i zbiorników, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Używanie urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic do celów niezwiązanych z likwidacją pożarów jest niedopuszczalne.
§  480. 
1. 
Niewyposażanie w rurociągi i zbiorniki, o których mowa w § 479 ust. 1 pkt 2 i 3, zakładów górniczych wykonujących roboty z zastosowaniem techniki górniczej w złożach soli oraz zakładach określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy jest dopuszczalne za zgodą kierownika ruchu zakładu górniczego albo kierownika ruchu zakładu.
2. 
Sposób i zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego podziemnej części zakładów, o których mowa w ust. 1, są określane przez kierownika ruchu zakładu górniczego albo zakładu.
§  481. 
1. 
W zakładzie górniczym znajdują się:
1)
przeciwpożarowe komory:
a)
na poziomach wydobywczych,
b)
oddziałowe - w przypadku zakładów wydobywających kopaliny palne;
2)
magazyn awaryjny - w przypadku eksploatacji pokładów zaliczonych do IV kategorii zagrożenia metanowego.
2. 
Przeciwpożarowe komory oraz magazyny, o których mowa w ust. 1, lokalizuje się, wykonuje i wyposaża w urządzenia, sprzęt oraz materiały w sposób określony przez kierownika działu wentylacji, na podstawie wymagań określonych w Polskich Normach dotyczących komór przeciwpożarowych podziemnych.
§  482. 
1. 
Wieże szybowe, budynki przyszybowe oraz inne budynki w promieniu 20 m od wlotu do szybu, sztolni lub upadowej wykonuje się z materiałów niepalnych.
2. 
Wloty do szybów, sztolni i upadowych z powierzchni wyposaża się w urządzenia wykonane z materiałów trudnopalnych pozwalające na szybkie i szczelne zamknięcie wyrobisk, w przypadku zaistnienia pożaru na powierzchni.
3. 
Obudowę oraz zbrojenie szybów systematycznie oczyszcza się, a łatwopalne materiały niezwłocznie usuwa.
§  483. 
1. 
W zakładach górniczych wydobywających kopalinę palną w drążonych i przebudowywanych wyrobiskach korytarzowych stosuje się obudowę, opinkę i rozpory z materiałów niepalnych.
2. 
Stosowanie opinki i rozpór z drewna jest dopuszczalne za zgodą kierownika ruchu zakładu górniczego, jeżeli:
1)
między wszystkimi odrzwiami obudowy znajdują się nie mniej niż 3 rozpory z materiałów niepalnych;
2)
co 100 m są wykonywane strefy o długości nie mniejszej niż 20 m z opinką i z rozporami z materiałów niepalnych.
3. 
W zakładach górniczych wydobywających kopalinę niepalną skrzyżowania wyrobisk wykonuje się w obudowie z materiałów co najmniej trudno zapalnych lub zaimpregnowanych ogniochronnie, na długości nie mniejszej niż 10 m we wszystkich kierunkach.
§  484. 
1. 
W wyrobiskach górniczych przenośniki taśmowe wyposaża się w:
1)
taśmę trudnopalną;
2)
urządzenia kontroli ruchu;
3)
samoczynnie uruchamiane urządzenia gaśnicze - w miejscach przesypów przenośników taśmowych i ich napędów.
2. 
Miejsca zastosowania substancji chemicznych i ich mieszanin oznacza się na mapach przewietrzania oraz podstawowych i przeglądowych mapach wyrobisk górniczych.
§  485. 
Dla ściany zawałowej w zakładach górniczych wydobywających kopalinę palną:
1)
przygotowuje się instalację umożliwiającą podawanie gazów inertnych albo innego medium gaszącego lub zapewnia się możliwość adaptacji rurociągów technologicznych w celu umożliwienia podawania gazów inertnych albo innego medium gaszącego;
2)
wskazuje się szyb i główne rurociągi do rejonu wentylacyjnego - w przypadku podawania mediów gaszących z powierzchni.
§  486. 
1. 
Stosowanie w wyrobiskach oraz na nadszybiach maszyn i urządzeń, w których układ hydrauliczny jest wyposażony w olej palny lub emulsję palną, a długość przewodów łączących elementy układu hydraulicznego umieszczone na zewnątrz, jest większa niż 50 m, jest niedopuszczalne.
2. 
Maszyny i inne urządzenia z układami hydraulicznymi o pojemności oleju palnego lub emulsji palnej większej niż 250 dm3 wyposaża się w samoczynnie uruchamiane urządzenia gaśnicze.
§  487. 
1. 
Przechowywanie smarów, olejów i innych materiałów niebezpiecznych pożarowo w:
1)
odległości mniejszej niż 50 m od wlotów wyrobisk wdechowych na powierzchni,
2)
drążonych wyrobiskach korytarzowych przewietrzanych za pomocą lutniociągów

- jest niedopuszczalne.

2. 
Smary, oleje i inne materiały niebezpieczne pożarowo transportuje się w wyrobiskach oraz przechowuje się w komorach wyłącznie w zamkniętych naczyniach metalowych lub spełniających wymagania, o których mowa w § 28.
3. 
Paliwa, oleje, smary transportowane jednorazowo w ilości większej niż 250 dm3 przewozi się w wozach specjalnych.
4. 
Zużyte smary, oleje i inne materiały niebezpieczne pożarowo usuwa się niezwłocznie na powierzchnię zakładu górniczego.
5. 
Materiały niebezpieczne pożarowo dostarczane do wyrobisk podziemnych muszą być ograniczone do ściśle niezbędnych ilości.
§  488. 
1. 
W stałą, samoczynnie uruchamiającą się instalację gaśniczą wyposaża się:
1)
komory:
a)
stałe napełniania paliwem zbiorników maszyn,
b)
paliw,
c)
środków smarnych;
2)
maszyny służące do:
a)
transportu paliw lub środków smarnych,
b)
napełniania paliwami i środkami smarnymi innych maszyn i urządzeń.
2. 
Komory, o których mowa w ust. 1 pkt 1, poddaje się badaniom odbiorczym wykonywanym przez rzeczoznawcę.
3. 
W zakładach górniczych wydobywających sól komory, o których mowa w ust. 1 pkt 1, wyposaża się w samoczynnie uruchamiane urządzenia gaśnicze.
§  489. 
Przy równoczesnym prowadzeniu kilku ścian z zawałem stropu ze wspólnymi chodnikami międzyścianowymi w warunkach zagrożenia pożarami endogenicznymi w zrobach, jeżeli czas utrzymania tych wyrobisk jest dłuższy od połowy okresu inkubacji pożaru endogenicznego dla tych ścian, chodnik międzyścianowy izoluje się od zrobów.
§  490. 
W przypadku rejonów wentylacyjnych ścian w pokładach zaliczonych do II-IV kategorii zagrożenia metanowego stosuje się rozwiązania umożliwiające ich szybkie zamknięcie w przypadku wzrostu zagrożenia pożarowego.
§  491. 
1. 
Wyrobiska ścianowe po zakończeniu eksploatacji likwiduje się w okresie nieprzekraczającym czasu inkubacji pożaru, ale nie dłuższym niż 3 miesiące. Przedłużenie okresu likwidacji wyrobiska ścianowego jest dopuszczalne za zgodą kierownika ruchu zakładu górniczego, na warunkach określonych w projekcie technicznym, o którym mowa w § 38.
2. 
Przedłużenie okresu likwidacji wyrobiska ścianowego jest dopuszczalne przy uwzględnieniu wymogu prowadzenia profilaktyki pożarowej.
§  492. 
1. 
W wyrobiskach zakładów górniczych wydobywających kopalinę palną stosuje się wczesne wykrywanie pożarów endogenicznych.
2. 
Sposób stosowania wczesnego wykrywania pożarów endogenicznych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  493. 
1. 
Z rurociągów metanowych pobiera się próbki gazów w celu analizy zagrożenia pożarami endogenicznymi.
2. 
Próbki, o których mowa w ust. 1, pobiera się nie rzadziej niż raz na tydzień.
3. 
Miejsca i częstotliwość pobierania próbek, o których mowa w ust. 1, są określane przez kierownika działu wentylacji zakładu górniczego.
§  494. 
1. 
Cięcie, spawanie, zgrzewanie lub lutowanie metali w podziemnych wyrobiskach jest niedopuszczalne.
2. 
Wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, jest dopuszczalne w:
1)
podziemnych wyrobiskach w zakładach górniczych niemających pól metanowych i wydobywających kopaliny niepalne;
2)
szybach wdechowych oraz wydechowych, którymi jest odprowadzane powietrze z:
a)
pokładów niemetanowych,
b)
pól metanowych I albo II kategorii zagrożenia metanowego;
3)
komorach wykonanych w obudowie niepalnej, przewietrzanych niezależnym prądem powietrza, zlokalizowanych w:
a)
polach niemetanowych lub
b)
wyrobiskach zaliczonych do stopnia "a" niebezpieczeństwa wybuchu;
4)
wyrobiskach korytarzowych na odcinku z elektryczną trakcją przewodową - w zakresie dotyczącym trakcji.
3. 
Cięcie, spawanie, zgrzewanie lub lutowanie metali w przypadkach, o których mowa w ust. 2, oraz na wieżach szybowych wykonuje się zgodnie z warunkami bezpiecznego prowadzenia prac, określonymi w zezwoleniu wydanym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  495. 
1. 
Przez cięcie metali rozumie się cięcie gazowe lub łukiem elektrycznym.
2. 
Przez zgrzewanie i lutowanie metali rozumie się ich zgrzewanie lub lutowanie przy użyciu otwartego płomienia.
§  496. 
1. 
Osoby przebywające w wyrobiskach wyposaża się w sprzęt ucieczkowy oczyszczający wdychane powietrze albo w sprzęt izolujący układ oddechowy.
2. 
Sprzęt izolujący układ oddechowy stosuje się w wyrobiskach korytarzowych drążonych w węglu, przewietrzanych wentylacją odrębną na długości większej niż 300 m.
3. 
Osoby wyposażane w ucieczkowy sprzęt ochrony układu oddechowego szkoli się teoretycznie i praktycznie w zakresie posługiwania się tym sprzętem. Osoba przeszkolona potwierdza pisemnie udział w szkoleniu.
§  497. 
1. 
Osoby wyposażone w ucieczkowy sprzęt ochrony układu oddechowego kontroluje się w zakresie:
1)
posiadania przy sobie tego sprzętu w okresie od zjazdu do wyrobisk do wyjazdu na powierzchnię zakładu górniczego;
2)
wiedzy na temat posługiwania się tym sprzętem zgodnie z instrukcją użytkowania;
3)
ochrony tego sprzętu przed uszkodzeniem;
4)
uczestnictwa w szkoleniach, o których mowa w § 496 ust. 3.
2. 
Kontrola, o której mowa w ust. 1, jest przeprowadzana przez osoby dozoru ruchu zakładu górniczego.
§  498. 
W przypadku działalności, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, warunki bezpiecznego przebywania w wyrobiskach wydzielonych dla zwiedzających, kuracjuszy, uczestników imprez oraz innych osób są określane przez kierownika ruchu zakładu.
§  499. 
1. 
Wejście do wyrobiska lub rejonu zakładu górniczego, w którym jest wymagane posiadanie sprzętu izolującego układ oddechowy, oznakowuje się tablicą na której podaje się minimalny czas ochronny działania tego sprzętu.
2. 
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy zakładów górniczych, w których jest stosowany wyłącznie jeden typ sprzętu izolującego układ oddechowy.
§  500. 
Ucieczkowy sprzęt ochrony układu oddechowego stosuje się wyłącznie do samoratowania się ludzi, w celu indywidualnego zabezpieczenia układu oddechowego użytkownika w przypadku wystąpienia atmosfery nienadającej się do oddychania.
§  501. 
1. 
W zakładzie górniczym zapewnia się pomieszczenia do przechowywania, wydawania, konserwacji oraz kontrolowania ucieczkowego sprzętu ochrony układu oddechowego.
2. 
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, są wyznaczane przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  502. 
1. 
Ucieczkowy sprzęt ochrony układu oddechowego przechowuje się na powierzchni zakładu górniczego w pomieszczeniach, zwanych dalej "punktami wydawczymi".
2. 
Punkty wydawcze:
1)
lokalizuje się na drodze dojścia do szybu zjazdowego;
2)
są zarządzane przez kierowników punktów wydawczych.
3. 
Kierownicy punktów wydawczych są wyznaczani przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
4. 
Kierownik punktu wydawczego jest odpowiedzialny za:
1)
prawidłowe funkcjonowanie punktu wydawczego;
2)
gospodarkę ucieczkowym sprzętem ochrony układu oddechowego;
3)
stan techniczny sprzętu, o którym mowa w pkt 2;
4)
szkolenie pracowników w zakresie użytkowania sprzętu, o którym mowa w pkt 2;
5)
obsługę, naprawę, konserwację i kontrolę sprzętu, o którym mowa w pkt 2, przez pracowników przeszkolonych w tym zakresie.
5. 
Szczegółowe zasady gospodarowania ucieczkowym sprzętem ochrony układu oddechowego oraz przeprowadzania szkolenia w zakresie jego użytkowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  503. 
Jeżeli liczba sprzętu izolującego układ oddechowy znajdującego się w punkcie wydawczym nie przekracza 200 sztuk, jest dopuszczalne prowadzenie nadzoru, obsługi, naprawy, konserwacji i kontroli tego sprzętu przez kopalnianą stację ratownictwa górniczego.
§  504. 
1. 
Przez pożar podziemny rozumie się wystąpienie w wyrobisku podziemnym otwartego ognia, żarzącej lub palącej się płomieniem otwartym substancji, a także stwierdzenie w powietrzu kopalnianym dymów lub ilości tlenku węgla w rejonowym prądzie powietrza większej niż 25 dm3/min.
2. 
Utrzymywania się w powietrzu kopalnianym dymów, tlenku węgla w ilości większej niż 25 dm3/min, powstałych w wyniku:
1)
stosowania dopuszczalnych procesów technologicznych, w szczególności robót strzałowych, prac spawalniczych, pracy maszyn z napędem spalinowym, lub
2)
wydzielania się tlenku węgla wskutek urabiania

- nie zgłasza się i nie rejestruje jako pożar podziemny.

§  505. 
1. 
Stan pożaru w otamowanym polu okresowo kontroluje się.
2. 
Granice pola pożarowego wraz z tamami pożarowymi oznacza się na mapach przewietrzania oraz podstawowych i przeglądowych mapach wyrobisk górniczych.
§  506. 
W trakcie prowadzenia akcji gaśniczo-ratowniczej na powierzchni zakładu górniczego:
1)
ruch zakładu górniczego jest zabezpieczany przez kierownika ruchu zakładu górniczego;
2)
kierowanie tą akcją odbywa się na zasadach obowiązujących w Państwowej Straży Pożarnej.
§  507. 
Osoba, która zauważyła pożar natychmiast:
1)
alarmuje:
a)
osoby przebywające w rejonie pożaru,
b)
dyspozytora ruchu zakładu górniczego;
2)
przystępuje do akcji ratowniczo-gaśniczej, polegającej na:
a)
ratowaniu życia zagrożonych osób,
b)
gaszeniu pożaru za pomocą urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
c)
wykonywaniu poleceń kierującego akcją ratowniczą.