Rozdział 7 - Podsadzanie wyrobisk i wykorzystanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych - Szczegółowe wymagania dotyczące prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1118

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 marca 2020 r.

Rozdział  7

Podsadzanie wyrobisk i wykorzystanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych

§  130. 
1. 
Podsadzanie wyrobisk i wykorzystanie odpadów w podziemnych wyrobiskach górniczych wykonuje się w sposób niepowodujący zagrożenia dla osób wykonujących czynności podsadzania oraz dla osób wykonujących pracę w sąsiednich wyrobiskach, w szczególności usytuowanych poniżej podsadzanego wyrobiska lub doszczelnianych zrobów.
2. 
Stosowanie do podsadzania lub wykorzystania w podziemnych wyrobiskach górniczych odpadów i materiałów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko lub na bezpieczeństwo i zdrowie osób wykonujących czynności podsadzania, a także osób, o których mowa w ust. 1, jest niedopuszczalne.
§  131. 
W podziemnych wyrobiskach górniczych jest dopuszczalne wykorzystanie wyłącznie odpadów, które zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1987 i 1954 oraz z 2017 r. poz. 785).
§  132. 
1. 
W przypadku wykorzystania odpadów:
1)
jako składnika podsadzki hydraulicznej i samozestalającej,
2)
do doszczelniania zrobów,
3)
do profilaktyki przeciwpożarowej i budowy korków izolacyjnych,
4)
do likwidacji zbędnych wyrobisk, w tym szybów,
5)
do wzmocnień i stabilizacji wyrobisk górniczych

- opracowuje się dokumentację, która jest zatwierdzana przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

2. 
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
opinię zespołu, o którym mowa w § 240 ust. 2;
2)
ocenę rodzaju użytego odpadu pod względem higieniczno-toksykologicznym;
3)
technologię wykorzystania odpadów, uwzględniającą w szczególności:
a)
sposób wytwarzania mieszaniny wraz z opisem urządzeń stosowanych do wytwarzania i transportu mieszaniny do wyrobisk,
b)
własności fizyko-chemiczne stosowanych mieszanin,
c)
procedury kontroli całego procesu,
d)
postępowanie w przypadku awarii,
e)
mapy wyrobisk górniczych i przekroje hydrogeologiczne.
3. 
Zakres i częstotliwość badań wykorzystywanych odpadów są określane przez kierownika ruchu zakładu górniczego z uwzględnieniem ich właściwości oraz warunków lokalnych.
4. 
Sposób prowadzenia monitoringu jakości wód kopalnianych w rejonach wykorzystania odpadów jest określany przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  133. 
W przypadku wykorzystania w podziemnych wyrobiskach górniczych odpadów wydobywczych oraz mas ziemnych lub skalnych powstałych w związku z prowadzeniem eksploatacji kopalin stosuje się przepisy § 132.
§  134. 
Podsadzkowe zbiorniki zmywcze wyposaża się w urządzenia zabezpieczające przed przedostawaniem się do rurociągów nadziarna lub przedmiotów mogących spowodować ich zatkanie.
§  135. 
Po zainstalowaniu nowego rurociągu, po wymianie rur oraz po usunięciu korka w rurociągu przed podsadzaniem lub doszczelnianiem kontroluje się drożność i szczelność rurociągu.
§  136. 
Rurociągi układa się albo zawiesza w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe przemieszczenie.
§  137. 
1. 
Wzdłuż trasy rurociągów zapewnia się łączność telefoniczną.
2. 
Osobom pracującym przy podsadzaniu lub doszczelnianiu zapewnia się łączność z obsługą urządzeń do transportu materiału podsadzkowego.
§  138. 
Przy stosowaniu podsadzki hydraulicznej i doszczelnianiu zrobów:
1)
oczyszcza się wodę odprowadzaną do systemu głównego odwadniania;
2)
prowadzi się bilans wody;
3)
kontroluje się na bieżąco rurociągi, przebieg podsadzania i doszczelniania oraz odpływ wody.
§  139. 
Rodzaje tam podsadzkowych dla poszczególnych wyrobisk oraz sposób ich wykonywania są określane przez kierownika działu górniczego.
§  140. 
1. 
Przy stosowaniu podsadzki suchej samostaczającej się w przypadku usytuowania frontu ściany, przy którym górna jej część:
1)
wyprzedza dolną - odchylenie tamy podsadzkowej od linii prostopadłej do rozciągłości w kierunku ociosu wynosi nie więcej niż 15°;
2)
jest opóźniona w stosunku do dolnej - odchylenie tamy podsadzkowej od linii prostopadłej do rozciągłości w kierunku zrobów wynosi nie mniej niż 15°.
2. 
W przypadku stosowania podsadzki suchej samostaczającej się w projekcie technicznym określa się osoby kontrolujące stan tamy podsadzkowej przed rozpoczęciem podsadzania oraz działania podejmowane w celu zabezpieczenia tamy przed jej uszkodzeniem podczas podsadzania.
§  141. 
1. 
W przypadku równoczesnego podsadzania i prowadzenia innych robót określa się działania organizacyjno-techniczne, zapewniające bezpieczne warunki wykonywania pracy.
2. 
W przypadku usytuowania frontu, przy którym jego górna część wyprzedza dolną, przebywanie osób pracujących w ścianie w trakcie podsadzania podsadzką suchą samostaczającą się jest niedopuszczalne.