§ 4. - Szczegółowe warunki udzielania pomocy dla małych i średnich przedsiębiorców w zakresie niektórych ulg podatkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.95.954

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2004 r.
§  4.
1.
Wielkość pomocy na nową inwestycję nie może przekraczać:
1)
45 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla inwestycji realizowanych w podregionach oznaczonych numerami statystycznymi 22 i 42, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. w sprawie wprowadzenia Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) (Dz. U. Nr 58, poz. 685, z późn. zm.2)),
2)
55 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla inwestycji realizowanych w podregionach oznaczonych numerami statystycznymi 4, 17 i 30, o których mowa w rozporządzeniu wymienionym w pkt 1,
3)
65 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - dla inwestycji realizowanych w podregionach niewymienionych w pkt 1 i 2

- przy czym wartość pomocy, której wielkość przekracza odpowiednio 30 %, 40 % i 50 %, powinna być wyrażona w kwocie brutto.

2.
Pomoc na nową inwestycję może być udzielona pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą w regionie, w którym jest zlokalizowana inwestycja, na którą pomoc jest udzielana przez okres co najmniej pięciu lat od dnia zakończenia inwestycji, a wkład przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25 %.
3.
Do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na nową inwestycję zalicza się poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy wydatki na:
1)
nabycie gruntów;
2)
nabycie albo wytworzenie środków trwałych, takich jak budowle i budynki oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym:
a)
maszyny i urządzenia,
b)
narzędzia, przyrządy i aparatura,
c)
wyposażenie techniczne dla prac biurowych,
d)
infrastruktura techniczna;
3)
nabycie wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how, w wysokości nieprzekraczającej 25 % kosztów, o których mowa w pkt 1 i 2, przy czym wartości niematerialne i prawne powinny spełniać łącznie następujące warunki:
a)
będą wykorzystywane wyłącznie przez przedsiębiorcę otrzymującego pomoc regionalną,
b)
będą nabyte od osoby trzeciej na warunkach nieodbiegających od normalnych praktyk inwestycyjnych,
c)
będą stanowić własność przedsiębiorcy przez okres co najmniej 5 lat,
d)
podlegają amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami.
4.
Cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się zgodnie z przepisami o rachunkowości.
5.
W przypadku gdy przed nabyciem przedsiębiorstwa, w stosunku do jego składników udzielono już pomocy publicznej, wartość tej pomocy podlega sumowaniu z pomocą na nową inwestycję.
6.
W sektorze transportu do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą na nową inwestycję nie zalicza się wydatków na środki transportu i urządzenia transportowe, z wyjątkiem wydatków na tabor kolejowy.
7.
Jeżeli przedsiębiorca korzysta jednocześnie z pomocy na nową inwestycję oraz na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z tą inwestycją, maksymalną dopuszczalną wielkość pomocy na nową inwestycję oblicza się jako iloczyn intensywności pomocy, o której mowa w ust. 1, i wyższej kwoty kosztów: nowej inwestycji albo dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników obejmujących koszty wynagrodzenia brutto pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
8.
Maksymalna wielkość pomocy może być obliczana jako iloczyn intensywności pomocy określonej w ust. 1 oraz dwuletnich kosztów zatrudnienia, jeżeli:
1)
nowe miejsca pracy zostaną utworzone w okresie trzech lat od daty zakończenia inwestycji;
2)
nastąpi wzrost netto liczby zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie, w porównaniu ze średnią za okres ostatnich dwunastu miesięcy;
3)
utworzone nowe miejsca pracy będą utrzymane przez okres co najmniej pięciu lat.